Naslov međunarodnog projekta: Zajedničko istraživanje o kroničnim bolestima i promicanju zdravog starenja kroz životni ciklus (engl. Joint Action addressing chronic diseases and promoting healthy ageing across the life cycle, JA-CHRODIS)
Trajanje (u mjesecima): 39
Koordinacija: Institute of Health Carlos III, Dept. of International Research Programmes and Institutional Relations, Office for EU and International Research Projects, Avda. Monforte de Lemos, 5, E-28029 Madrid, ES, Tel: +34 91 822 2868, Juan Riese: JRIESE@ISCIII.ES (MAILTO.JRIESE@ISCIII.ES)
Podprojekt: Kronične bolesti i promicanje zdravog starenja kroz životni ciklus
Status Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“: Collaborating partner
Cilj JA-CHRODIS je promicanje i olakšavanje procesa razmjene i prijenosa dobre prakse između Europskih zemalja i regija, vezano uz kronična stanja s posebnim fokusom na promicanje zdravlja i prevenciju kroničnih stanja, komorbiditeta i dijabetesa. Promicanje zdravlja i prevencija će se fokusirati na rizične faktore ponašanja, socijalne odrednice i nejednakosti u zdravstvu. Rad na komorbiditetu će se fokusirati na multidisciplinarnu i integriranu skrb, sigurnost bolesnika i profesionalnu edukaciju. Dijabetes kao studija slučaja će se fokusirati na multidisciplinarnu skrb obuhvaćajući raspon od primarne prevencije do liječenja i praćenja nacionalnih planova. Platforma za razmjenu znanja će se okupiti i na internetu ponuditi će donositeljima odluka, njegovateljima, bolesnicima i znanstvenicima najrelevantnije informacije o najboljoj praksi u kroničnim bolestima s najvećim fokusom na kardiovaskularne bolesti, moždani udar i dijabetes. Istraživat će se načini održivosti kako bi se CHRODIS aktivnosti nastavile i nakon tri godine, koliko traje projekt.
Slijedeći preporuke Europske komisije i zemalja članica o razmatranju razvoja kroničnih stanja kao i ciljeve Europskog inovativnog partnerstva o aktivnom i zdravom starenju (engl. European Innovation Partnership on Active and Healthy Ageing, EIP AHA), JA-CHRODIS će doprinositi poboljšanju djelotvornosti akcija koje provode političari, zdravstveni djelatnici i stanovnici u donošenju odrednica kroničnosti i povezanih ograničenja funkcioniranja i kvalitete života. JA-CHRODIS će dati relevantni doprinos trima glavnim ciljevima drugog zdravstvenog programa: a) poboljšanje sigurnosti zdravlja stanovnika – vezana za polifarmaciju, terapiju s više lijekova istovremeno, b) promicanje zdravlja i smanjenje zdravstvene nejednakosti, povećanje godina života bez prisustva bolesti i promicanje zdravog starenja, poboljšavajući primarnu i sekundarnu prevenciju kroničnih bolesti i c) prikupljanje i širenje informacija i znanja o zdravlju, razmjena znanja i najbolje prakse o zdravstvenim pitanjima - osnivanjem platforme za razmjenu znanja.
Rezultati JA-CHRODIS će biti mehanizam za prikupljanje, validaciju, postupno povećanje i prijenos dobre prakse u vezi s kroničnim stanjima, s posebnom pažnjom na promicanje zdravlja i prevenciju bolesti, komorbiditet i dijabetes. Biti će sedam specifičnih ishoda: 1. Platforma za razmjenu znanja, uključujući internetski program; 2. Metodologija za postupno povećanje i prijenos dobre prakse o promicanju zdravlja i prevenciji kroničnih bolesti; 3. Izbor najisplativije prakse za bolesnike s komorbiditetom kako bi se prenijeli na druge postavke; 4. Stručno usavršavanje zdravstvenih djelatnika na temu komorbiditeta; 5.Primjeri najboljih praksi za primarnu prevenciju, rano otkrivanje, sekundarnu prevenciju, upravljanje dijabetesom i programi osposobljavanje bolesnika, kao i metode njihovog prijenosa; 6. Recenzija postojećih nacionalnih programa o dijabetesu; 7. Forum Ministarstava zdravlja kako bi se raspravljalo o nastavku JA-CHRODIS nakon ove zajedničke aktivnosti.
Glavni cilj JA-CHRODIS je određivanje, razmjena, postupno povećanje i prijenos najboljih praksa i djelotvornih intervencija u promicanju zdravlja i prevenciji kroničnih bolesti, komorbiditeta s primarnim fokusom na kardiovaskularne bolesti, uključujući moždani udar i dijabetes bazirano na Platformi za razmjenu znanja. Navedeno će biti ostvareno prikupljanjem iskustava, intervencija, planova i razvojem metodologije koja će podupirati određivanje i odabir potencijalno djelotvornih intervencija za razmjenu ili prijenos na druge postavke. Obratit će se pozornost na glavne individualne rizične faktore kao što su dijeta, fizička neaktivnost, ovisnost o alkoholu i pušenje s posebnim fokusom na starije osobe. Šire socijalne i ekonomske odrednice će biti razmotrene, zajedno s njihovim učincima na nejednakost u zdravstvu, s posebnim naglaskom na manjine, doseljenike ili stanovnike s nižim primanjima. Širenje aktivnosti je glavni cilj. Održivost CHRODIS-a će nakon trogodišnje aktivnosti biti istražena kako bi se nastavilo pružanje usluga društvu.
Grupa znanstvenika iz Zavoda već nekoliko godina istražuje pojedina od navedenih područja što ih kvalificira za sudjelovanje u ovom paneuropskom projektu. To se posebice odnosi na istraživanja iz područja farmakoepidemiologije (polifarmacija, ustrajnost pacijenata prema propisanoj terapiji, utilizacija lijekova, ishodi liječenja kod pacijenata s kroničnim bolestima i komorbiditetima) o čemu svjedoče publicirani radovi. Ministarstvo znanosti je do 2010. godine sufinanciralo projekt 121-0000000-0304 ( Istraživanje ustrajnosti pacijenata pri dugotrajnoj terapiji statinima). Kao suradni partner, istraživači u JA-CHRODIS sudjeluju u Radnim grupama za istraživanje komorbiditeta i dijabetesa tipa 2.
JA-CHRODIS je europska suradnja koja okuplja više od 60 povezanih i suradnih partnera iz 26 zemalja. Zajedničkim radom partnera želja je identificirati, provjeriti, razmijeniti i širiti dobru praksu u području kroničnih bolesti diljem Europe (preko lokalnih, regionalnih i nacionalnih granica). Fokus projekta zasnovan je na promicanju zdravlja i primarnoj prevenciji, kao i upravljanju dijabetesom tipa 2 i bolesnika s više od jedne kronične bolesti. Jedan od ključnih ciljeva je izrada "platforme za razmjenu znanja", koja će uključiti i online help-desk za kreatore politika pružajući relevantnu bazu najboljih praksi i najbolje znanje o kroničnoj skrbi.
Kronične bolesti poput dijabetesa, kardiovaskularnih bolesti, raka i mentalnih poremećaja, pogađaju osam od deset osoba starijih od 65 godina u Europi. Oko 70% do 80% zdravstvenih proračuna diljem EU troši se na liječenje kroničnih bolesti. Članice EU posjeduju bogato znanje vezano uz učinkovite načine sprječavanja i upravljanje bolestima, kao što su kardiovaskularne bolesti i dijabetes tipa 2. Stoga korištenje ovog znanja omogućuje velik potencijal za smanjenje tereta kroničnih bolesti. JA-CHRODIS osmišljen je upravo kako bi se navedeni potencijal iskoristio.
Novosti i informacije vezane uz JA-CHRODIS projekt možete pratiti na internetskim stranicama www.chrodis.eu i newsletteru www.chrodis.eu/news/newsletter/. Također, možete pogledati i JA-CHrodis promotivni video dostupan na linku https://www.youtube.com/watch?v=da8iw9hvQX4.
Konačna verzija dokumenta politike Nacionalnog plana borbe protiv dijabetesa (pdf)
12 steps to towards implementing practices to reduce the burden of chronic diseases - Što možemo učiniti kako bismo u praksi planirali i implementirali smanjenje tereta kroničnih bolesti?