Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke Vlada Republike Hrvatske usvojila je 29. lipnja 2006. godine. Program je u skladu s odrednicama Nacionalne strategije prevencije i ranog otkrivanja raka, koje su sastavni dio cjelokupne strategije razvoja zdravstva u razdoblju od 2006. do 2011. godine. Program je sukladan Rezoluciji o prevenciji i kontroli karcinoma (WHA 58.22 „Cancer prevention and control”) koju je usvojila Svjetska zdravstvena skupština 2005. godine.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke u Zagrebu počeo se provoditi u listopadu 2006. godine. Koordinaciju programa na razini grada Zagreba provodi Nastavni zavod, isti koordinira radom 14 mamografskih jedinica diljem grada. Od svojih početaka pa do danas kroz navedeni program u gradu Zagrebu napravljeno je gotovo 350.000 mamografskih pregleda. U tijeku je 8. ciklus pozivanja, s prosječnim odazivom od 60 % po ciklusu (u prošlom 7. ciklusu odaziv je bio 64 %). Kako se i komunicira s javnošću na nacionalnoj razini, program funkcionira na način da Zavod ženama u dobi od 50 do 69 godina šalje pozive za mamografsko snimanje na kućnu adresu s točno određenim terminom i lokacijom mamografske jedinice. Uz pozivno pismo, šalje se kupovnica za mamografsko snimanje, anketni upitnik koji treba ispuniti te odgovarajući edukativni letak. Uz navedeno, u pozivnom se paketu nalazi prazna frankirana koverta s otisnutim imenom i adresom žene, koja služi za slanje RTG slika i mamografskog nalaza na kućnu adresu.
Kako se program provodi u većini zdravstvenih institucija koje imaju radiološku djelatnost (bolničke ustanove, domovi zdravlja, Zavod), za program uvijek ima dovoljno termina te možemo izaći u susret svim našim sugrađankama navedene dobi.
Pri pozivanju poštuje se princip pozivanja žena u teritorijalno najbližu mamografsku jedinicu kad god je to moguće. U Zagrebu je u Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke uključeno 14 mamografskih jedinica, a nalaze se unutar bolnica, domova zdravlja te u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.
U vezi s provedbom Programa u Zavodu, otvorene su linije besplatnog telefona 0800 200 166 i 0800 85 86. Žene koje su ušle u Program, a zbog nekih drugih razloga mamografiju su već obavile ranije, unatrag 12 mjeseci, ne moraju doći na pregled, ali moraju javiti da su već pregled obavile, kako bi ih računalni program automatski uvrstio u drugi, kasniji termin.
Po očitavanju nalaz se dostavlja na kućnu adresu zajedno s mamografskim slikama i uputama za daljnje postupanje koje su navedene na nalazu. Daljnja obrada, ukoliko je potrebna, provodi se u suradnji s odabranim liječnikom obiteljske medicine i upućivanjem u centre za dijagnostiku i terapiju.
Mamografske jedinice u gradu Zagrebu:
Bolnice
KB Sestre milosrdnice (Vinogradska cesta 29)
Klinika za tumore (Ilica 197)
KB Dubrava (Avenija Gojka Šuška 6)
KBC Rebro (Kišpatićeva 12)
Domovi zdravlja
DZ Istok (Grižanska 4)
DZ Istok (Švarcova 20)
DZ Centar (Avenija V. Holjevca 22)
DZ Centar (Runjaninova 4)
DZ Centar (Kruge 44)
DZ Centar (Laginjina 16)
DZ Zapad (Albaharijeva 4)
Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“
(jedan mobilni mamograf i jedan stacionarni mamografski uređaj)
Program ranog otkrivanja raka debelog crijeva u Hrvatskoj u skladu je s odrednicama Nacionalne strategije prevencije i ranog otkrivanja raka, koje su sastavni dio cjelokupne strategije razvoja zdravstva u razdoblju od 2006. do 2011. godine. Program je sukladan Rezoluciji o prevenciji i kontroli karcinoma (WHA 58.22 „Cancer prevention and control”), koju je usvojila Svjetska zdravstvena skupština 2005. godine te preporukama Vijeća EU (2003/878/EZ) donesenima 2. prosinca 2003. godine.
S 450 novih slučajeva raka debelog crijeva godišnje (stopa 56,7/100.000) prema zadnjim raspoloživim podacima, rak debelog crijeva u Zagrebu na trećem je mjestu po učestalosti (iza raka pluća i dojke), dok je s više od 300 umrlih (38,8/100.000) na drugom mjestu po smrtnosti (iza raka pluća). U Zagrebu, kao i u Hrvatskoj te svijetu, posljednjih desetljeća bilježi se porast incidencije i mortaliteta od ove bolesti. Danas kada znamo da se 80 do 95% bolesnika s kolorektalnim karcinomom može izliječiti ako se dijagnoza bolesti postavi u ranom stadiju i ispravno liječi uvođenjem organizirane, dokazano učinkovite metode ranog otkrivanja raka debelog crijeva, očekujemo značajno smanjenje smrtnosti u godinama koje slijede. Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva u Zagrebu se počeo provoditi u studenome 2007. godine, a namijenjen je muškarcima i ženama u dobi između 50 i 74 godina, koji će kroz period od tri godine biti obuhvaćeni Programom.
Na kućnu adresu šalju se pozivi i testovi za otkrivanje krvi u stolici, kao i detaljne upute o provođenju testiranja. Testovi s uzorkom se u priloženoj vrećici i kuverti vraćaju poštom (plaćeni odgovor) u Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ gdje se provodi testiranje na okultno krvarenje u stolici. Osobe s pozitivnim nalazom (utvrđeno prisustvo krvi u stolici) naručuju se na kolonoskopski pregled kako bi se utvrdio uzrok krvarenja te im se upućuje poziv na kolonoskopiju, s točnim datumom, satom i mjestom dogovorenog pregleda, kao i upute za pripremu te kupovnice, na kućnu adresu. U Zagrebu se kolonoskopija u sklopu Programa obavlja u pet endoskopskih centara koji se nalaze u okviru bolnica (KB Merkur, KBC Sestre milosrdnice, KB Dubrava, KBC Rebro i KB Sveti Duh).
U vezi s provedbom Programa u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, otvorena je linija besplatnog telefona za sve dodatne informacije, odnosno za pravovremeno javljanje onih osoba koje iz opravdanih razloga ne mogu ili ne moraju doći na pregled u dogovorenom terminu. Osobe koje se u posljednje tri godine obavile kolonoskopiju, koje se liječe od raznih bolesti crijeva, uključujući i rak, ne trebaju raditi testiranje, ali se moraju javiti da su pregled obavili kako bi ih se kasnije opet uključilo u Program ili kako im se ne bi iznova slali testovi.
U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ brojevi besplatnog telefona su: 0800 200 166 i 0800 8586.
Po završetku obrade testa uvid u nalaz dostupan je kod liječnika opće/obiteljske medicine.
Promotivni video Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva u gradu Zagrebu pogledajte ovdje.
Nacionalni program ranog otkrivanja raka vrata maternice treći je pokrenuti Nacionalni program u Hrvatskoj i provodi se od studenog 2012. godine.
Rak vrata maternice značajan je javnozdravstveni problem u svijetu i kod nas. Po pojavnosti, rak vrata maternice drugo je sijelo raka žena u dobi 40 do 49 godina te treće sijelo žena u dobi 30 do 39 godina. U Hrvatskoj godišnje već duži niz godina bilježimo oko 320 novooboljelih i više od 120 umrlih žena. 2/3 novooboljelih žena mlađe je od 60 godina. S druge strane, rak vrata maternice jedna je od rjeđih novotvorina koja se, otkrivena u ranoj fazi razvoja, može potpuno izliječiti.
Glavna metoda probira – dijagnostike promjena na vratu maternice je konvencionalni Papa test. Papa test je jednostavna, neinvazivna pretraga kojom se uzima bris rodnice, vrata maternice i kanala vrata maternice. Bolest se sporo razvija i potrebno je dugo vremena da se promijenjene stanice razviju u rak. Zbog toga je interval od tri godine kod zdravih žena dovoljan da se promjene zamijete u začetku, ali je redoviti ginekološki pregled neophodan za otkrivanje bolesti u ranoj fazi dok promjene nisu zahvatile dublje slojeve tkiva ili se proširile na okolno tkivo i limfne čvorove.
Rak vrata maternice uzročno je povezan s HPV infekcijom (Humani papilomavirus visokog rizika). To je jedinstvena vrsta zloćudne bolesti, budući su poznate vrlo uspješne i znanstveno dokazane metode sprječavanja njegova nastanka i ranog otkrivanja, a to su organizirani programi probira – Nacionalni preventivni program ranog otkrivanja raka vrata maternice, cijepljenje protiv Humanog papiloma virusa (HPV) te edukacija cjelokupne javnosti. Kombinacijom navedenih metoda moguće je spriječiti nastanak i razvoj u gotovo 95% slučajeva bolesti.
U Hrvatskoj se trenutno provodi oportunistički probir raka vrata maternice, dok je u pripremi regionalna provedba prve faze reorganiziranog programa ranog otkrivanja raka vrata maternice u Virovitičko-podravskoj županiji za žene u dobi od 20 do 64 godine. U 2023. će se provoditi pilot projekt uz daljnja poboljšanja i razvoj programa probira, uključujući uvođenje testiranja na HPV kao primarnog testa probira za žene iznad 30 godina.
U Republici Hrvatskoj svaka osoba ženskog spola starija od 12 godina i osigurana pri HZZO-u ima pravo izabrati ginekologa Primarne zdravstvene zaštite. U Gradu Zagrebu preglede provodi 49 specijalista ginekologa na razini Primarne zdravstvene zaštite (ugovorenih timova HZZO-a). U Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ otvorena je linija besplatnoga telefona – 0800 200 166 na kojoj se građanke mogu informirati vezano uz provedbu Preventivnoga programa.
Ključne preporuke za zaštitu od HPV-a i raka vrata maternice uključuju edukaciju o svome zdravlju, zaštitu spolnog zdravlja, cijepljenje protiv HPV-a te, za žene, redoviti odlazak na preventivne ginekološke preglede. Odazovite se!
Više informacija na: https://necurak.hzjz.hr/ .