Tatjana Petričević Vidović, dr. med. (Zagreb, 1967) voditeljica je Službe za školsku i adolescentnu medicinu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ od 2018. godine. Na Medicinskom fakultetu u Sveučilišta u Zagrebu diplomirala je 1993. godine, na kojem je također završila i poslijediplomski studij iz Školske i sveučilišne medicine. Specijalistički ispit iz školske medicine položila je 2001. godine.
U razdoblju od 1995. do 1998. bila je liječnik/voditelj tima u ambulanti dispanzera za školsku djecu Doma zdravlja – Centar u Zagrebu. Od 1998. do 2001. djeluje kao liječnik/voditelj tima školske medicine Zavoda za javno zdravstvo Grada Zagreba, a od 2001. do 2014. godine specijalist školske medicine/voditelj tima školske medicine.
U Službi za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ bila je voditeljica Odsjeka za zdravstvenu edukaciju i informiranje od 2014. do 2016. te voditeljica Odjela za zaštitu zdravlja od 2017. do 2018. godine.
Članica je Upravnog odbora Hrvatskog društva za školsku i sveučilišnu medicinu Hrvatskog liječničkog zbora, Povjerenstva grada Zagreba za prevenciju HPV infekcija i drugih spolno prenosivih bolesti, Hrvatske liječničke komore te European Union for School and University Health.
Gotovo 20% ukupne populacije grada Zagreba čine djeca školske dobi i studenti. Za uredan rast i razvoj djece, kako tjelesni tako i mentalni, važni su brojni čimbenici: zdravo obiteljsko okruženje; poticajno školsko okruženje; osigurana prava djeteta; dostupna i dobro organizirana preventivna zdravstvena zaštita.
Služba provodi poslove predviđene Programom specifičnih i preventivnih mjera zdravstvene zaštite učenika u osnovnim i srednjim školama te redovitih studenata. Preventivni pregledi koji uključuju sistematske preglede te namjenski pregledi na zahtjev ili prema situaciji (prije cijepljenja, prije prijema u đački dom, za obrazovno i profesionalno usmjeravanje, kod prelaska iz druge škole ili odlaska na organizirani odmor i dr.); probiri prema programu, pregled za utvrđivanje zdravstvenog stanja i sposobnosti za nastavu tjelesne i zdravstvene kulture uz određivanje odgovarajućeg programa; cijepljenje učenika prema Programu obaveznog cijepljenja; kontrolni pregledi prilikom pojave zarazne bolesti u školi i poduzimanje protuepidemijskih intervencija; savjetovališni rad za učenike, studente, roditelje, učitelje i profesore, provođenje zdravstvenog odgoja i promicanja zdravlja putem predavanja, grupnog rada, tribina, radionica; obilasci škola, školskih kuhinja i fakulteta; rad u povjerenstvima za određivanje primjerenog oblika školovanja; sudjelovanje na roditeljskim sastancima, učiteljskom, nastavničkom vijeću i kontinuirani individualni kontakti s djelatnicima škole; suradnja sa drugim dionicima u sustavima obrazovanja i socijalne skrbi, osobito sa školama, fakultetima i Centrima za socijalnu skrb.
Odjel za ravoj preventivnih programa nudi specijalističko savjetovanje u užem smislu vezano uz tri područja mladenačkog života – spolno zdravlje, prehranu i mentalno zdravlje.
Informacije koje ćete ovdje pronaći namijenjene su prvenstveno roditeljima, učenicima, studentima i nastavnicima, ali i ostalim posjetiteljima koji se žele upoznati s radom školskih ambulanti. Pronađite informacije o nadležnim školskim timovima, upoznajte način i ciljeve rada, pročitajte novosti, naše savjete i pitajte nas sve što vas zanima.
Pisati nam možete na e-adresu skolska@stampar.hr
Odjel je, osim izvršavanja aktivnosti iz Plana i programa mjera, usmjeren na očuvanje i unaprjeđenje zdravlja studentske populacije. Prati zdravstvene trendove, promjene u socijalnim, zakonodavnim i drugim okolnostima školovanja na visokim učilištima, predlaže primjeren odgovor Službe te surađuje s Uredom za zaštitu zdravlja studenata Sveučilišta u Zagrebu, Studentskim centrom i drugim institucijama koje skrbe o studentskoj populaciji.
Sudjeluje na prezentacijama Službe na razini Sveučilišta te aktivno uključuje studente u rad savjetovališta u Službi.
Posebna pažnja se posvećuje velikom broju studenata koji dolaze iz drugih sredina na studij u Zagreb kako ta velika promjena u životu mladih ne bi kompromitirala dostupnost zdravstvene zaštite.
Odjel unaprjeđuje formalne i neformalne edukacijske aktivnosti na razini službe i u suradnji s drugim službama Zavoda kao i s drugim stručnjacima i institucijama u skladu s kompetencijama za radu djelatnosti.
Odjel se, osim izvršavanja poslova definiranih Planom i programom mjera preventivne zdravstvene zaštite školske djece i mladih, bavi praćenjem parametara rasta i razvoja, normiranjem, praćenjem trendova te čimbenika koji utječu na dinamiku i poremećaje rasta i razvoja.
Provodi aktivnosti usmjerene ranom otkrivanju i prepoznavanju bolesti i poremećaja te prikuplja i evaluira podatke na nivou Službe.
Temeljem dobivenih podataka te uvida u recentne znanstvena saznanja, a u suradnji s drugim odjelima unutar Službe te nadležnim institucijama, predlaže mjere programa prevencije i probira.
Provodi kontinuirano praćenje i trendove definiranih poremećaja zdravlja te utjecajnih čimbenika, zdravstvenih i obrazovnih ishoda.
Odjel se, uz provođenje redovnih aktivnosti iz Plana i programa mjera, bavi razvojem novih preventivnih programa kojima se osigurava odgovor Službe na potrebe preventivne zdravstvene zaštite školske djece i mladih.
Odjel provodi dodatne programe Savjetovališta za reproduktivno zdravlje, poremećaje prehrane te teškoće adaptacije koji se realiziraju uz potporu Gradskog ureda za zdravstvo, socijalni rad ,osobe s invaliditetom i branitelje. Savjetovališta u odjelu su usmjerena problemima prilagodbe na svim razinama u tijeku školovanja, bilo kod početka školovanja ili promjena u tijeku obrazovnog procesa, uključujući i promjene socijalnih ili okolišnih čimbenika. Osim toga aktivno se provodi savjetovanje i tretman djece i mladih s problemima prekomjerne tjelesne težine i poremećajima hranjenja
Savjetovalište za zaštitu reproduktivnog zdravlja promiče očuvanje i unaprjeđenje spolnog i reproduktivnog zdravlja adolescenata osiguranjem pravodobnog i djelotvornog savjetovanja i intervencija.
U suradnji sa stručnim službama škola, provodi se trijažiranje školske djece i mladih koji su u potrebi te njihovo uključivanje u dijagnostičke postupke radi utvrđivanja uzroka poteškoća te pružanja stručne pomoći .
U Savjetovalištu su osim djelatnika Službe, angažirani i drugi stručnjaci iz Zavoda (mikrobiolozi, psihijatri, nutricionisti, kineziolozi) i izvan njega (ginekolozi) te se osiguravaju ginekološki pregledi i drugi specifični dijagnostički postupci.
Savjetovališta rade u poslijepodnevnim satima na adresi Mirogojska c. 16, soba 6.
Naručiti se možete na broj telefona 01/ 46 96 281 ili emailom na skolska@stampar.hr.
Nadređeni odjel/centar: Odjel za razvoj preventivnih programa
Razdoblje rasta, sazrijevanja i školovanja čini mlade osobito osjetljivom populacijskom skupinom i nedvojbeno zahtijeva specifični pristup što uključuje odgovarajuću zdravstvenu skrb. Kako se procjenjuje da najmanje svaka peta mlada osoba pati od razvojnih, bihevioralnih ili emocionalnih problema, prevencija i liječenje tih problema jedan je od najvećih javnozdravstvenih izazova.
Pomaganje i podrška djeci i mladima da dosegnu puni potencijal uključuje sve aktivnosti od sprječavanja, ranog prepoznavanja te tretmana poremećaja koji ometaju adolescentni razvoj do uspješne i zadovoljne odrasle osobe. Pritom su važne sastavnice osnaživanje samopoštovanja te sposobnosti suočavanja s rizičnim situacijama, kao i osvješćivanje procesa donošenja odluka pogodnih za osobni probitak.
Slijedeći zahtjeve svakodnevnice i današnje društvene stvarnosti, Savjetovalište za poteškoće učenja i prilagodbe u kojemu bi se rješavali problemi prilagodbe, osobito povezani s učenjem i snalaženjem u školskom, obiteljskom i/ili vršnjačkom okruženju, nametnuo se kao jedan od prioriteta u Službi za za školsku i adolescentnu medicinu. Zahvaljujući povoljnoj kadrovskoj strukturi savjetovalište nadopunjava njenu temeljnu djelatnost s ciljem što učinkovitije zaštite dječje i adolescentne populacije.
U savjetovalište se mogu javiti i učenici i studenti osobno, roditelji i skrbnici te svi koji su uključeni u proces odgoja i obrazovanja. Prije dolaska potrebno se naručiti telefonom na 01/ 46 96 281 ili emailom na adresu skolska@stampar.hr. Uputnica nije potrebna, a sve su usluge besplatne. Savjetovanje je moguće i telefonom ili e-mailom.
Učinit ćemo sve da vam pomognemo u razrješavanju problema savladavanja školskih obveza, obiteljskih i vršnjačkih odnosa, prilagodbe na školu ili drugu okolinu i situaciju, u slučaju stresnih događaja koje ne možete prevladati, a dođite čak i ako samo želite s nekim podijeliti zabrinutost, sumnje ili dvojbe o kojima je inače teško razgovarati.
Podaci osoba koje su se obratile u savjetovalište strogo su povjerljivi.
Nadređeni odjel/centar: Centar za mlade
O mladima koji se jave u Savjetovalište skrbi multidisciplinarni tim, koji uključuje: specijalist školske i adolescentne medicine, specijalist ginekologije, psihoterapeut u superviziji, viša medicinska sestra, specijalist kliničke mikrobiologije, specijalist epidemiologije, psiholog i drugi stručnjaci prema potrebi.
Tko se sve može javiti?
- studentice i učenice srednjih škola grada Zagreba koje nisu prijavljene kod primarnog ginekologa ili im se ginekolog nalazi izvan mjesta studiranja;
- studenti i učenici srednjih škola grada Zagreba;
- djevojke i mladići pojedinačno ili s partnerom/partnericom;
- provodimo i zdravstveno odgojne radionice za grupe učenika i studenata (teme: spolno prenosive bolesti i zaštita, metode i sredstva kontracepcije, samopregled dojke i sjemenika, partnerski odnos i dr.).
Kada se javiti?
- kad spolno aktivna djevojka nikad nije bila na ginekološkom pregledu;
- kad je od ginekološkog pregleda proteklo više od godinu dana;
- kad djevojka treba učiniti redoviti godišnji PAPA test;
- kad djevojke ili mladići imaju tegobe u anogenitalnom i/ili urogenitalnom području;
- kad djevojke ili mladići sumnjaju na spolno prenosivu infekciju;
- kad se djevojke ili mladići žele testirati na spolno prenosive infekcije;
- kad mladići trebaju pregled zbog sumnje na kilu, varikokelu, izraslinu na testisu i dr.;
- kad se mladi žele savjetovati o kontracepcijskim sredstvima i/ili metodama;
- kad djevojke žele uzimati oralne kontraceptive;
- kad postoji sumnja na trudnoću;
- kad djevojke žele pomoć zbog neredovitih, bolnih ili obilnih mentruacija;
- kad postoji potreba za hitnom postkoitalnom kontracepcijom („pilula za jutro poslije“);
- kad se djevojke žele cijepiti protiv HPV-a;
- kad se mladi žele savjetovati o unapređenju partnerskog odnosa;
- kad mladi žele znati više o spolnom i reproduktivnom zdravlju.
Radno vrijeme savjetovališta je ponedjeljkom i četvrtkom od 15:00 do 20:00 sati. Potrebno se naručiti telefonom na 01/ 46 96 281 ili na e-mail adresu skolska@stampar.hr
U slučaju hitnosti u savjetovalište se može doći (u radno vrijeme savjetovališta) bez prethodne najave.
Savjetovati se možete i telefonom ili emailom (marija.posavec@stampar.hr). Podaci osoba koje su nam se javile strogo su povjerljivi.
Nadređena služba: Služba za školsku i adolescentnu medicinu
Odjel se ,osim redovnih aktivnosti Plana i programa mjera, bavi razvojem sadržaja i suvremenih metoda zdravstvenog odgoja i promocije zdravlja, s ciljem uspješnijeg približavanja informacija o unaprjeđenju zdravlja novim generacijama djece, mladih, ali i roditelja.
Odjel izrađuje zdravstveno-odgojne jedinice, priprema edukativne materijale te evaluira provedbu i učinak. U suradnji s drugim odjelima Službe te drugim sastavnicama Zavoda, sudjeluje u kreiranju i provođenju javnozdravstvenih akcija promicanja zdravlja u zajednici namijenjenih populaciji djece i mladih.
Osiguravanje zdravog i sigurnog školskog i akademskog okruženja izuzetno je važno za zdrav rast, razvoj i ostvarenje svih potencijala koje nosi odrastanje. Posebno je važno da sigurno školsko okruženje imaju djeca i mladi sa zdravstvenim i drugim teškoćama u razvoju.
Odjel, osim izvršavanja aktivnosti iz Plana i programa, ima zadaću unaprjeđenja uvjeta školovanja na svim razinama - suradnjom s nadležnim obrazovnim institucijama, praćenjem provedbe postojećih preventivnih mjera zdravstvene zaštite, sudjelovanjem u izradi strateških dokumenata (zdravstvo, obrazovanje, socijalna zaštita), koji unaprjeđuju uvjete obrazovanja djece i mladih s teškoćama.
Odjel prati provođenje mjera obrazovnog i profesionalnog usmjeravanja učenika i evaluira poduzete aktivnosti za Službu. Sudjeluje u izradi dokumenata vezanih uz ograničenja za obrazovanje za pojedine programe te prati ishode u obrazovanju.
Sve informacije o lokacijama, nadležnim liječnicima (timovima), kontaktima i radnom vremenu ambulanti školske i adolescentne medicine dostupne su ovdje.
Obavijest:
Školska ambulanta Črnomerec, zbog radova na rekonstrukciji zgrade Doma zdravlja - zapad u Ulici baruna Filipovića 11, privremeno preseljena na novu lokaciju. Od ponedjeljka, 25. ožujka 2024. godine, ambulanta radi na adresi Grgura Ninskog 3 (bivši DZ Željezničara).
Za sve potrebne informacije možete se javiti na mail adrese: tihana.vidak@stampar.hr, viktorija.colig@stampar.hr i ana.sesto@stampar.hr.