Voditelj: doc. prim. dr. sc. Radovan Vodopija, dr. med., specijalist epidemiologije, znanstveni suradnik
E-pošta: radovan.vodopija@stampar.hr
Telefon: + 385 1 46 96 122
Mirogojska cesta 16, 10 000 Zagreb
Referentni centar djeluje u sklopu Službe za epidemiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ u Zagrebu, a aktivnosti obuhvaćaju: praćenje, koordiniranje i evaluiranje rada svih antirabičnih ambulanti u županijskim zavodima za javno zdravstvo Republike Hrvatske, pružanje stručne i metodološke pomoći uz rješavanje svih aktualnih problema i dilema u svakodnevnom radu djelatnika antirabičnih ambulanti županijskih zavoda za javno zdravstvo, provođenje preventivne odnosno preekspozicijske antirabične profilakse (PrEP) protiv bjesnoće osoba koje su po svom poslu izložene riziku bjesnoće, provođenje postekspozicijske antirabične profilakse (PEP) za sve osobe u kojih je za to prethodno postavljena indikacija. Referentni centar surađuje s Upravom za veterinarstvo i sigurnost hrane Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske, s veterinarskim organizacijama (Veterinarski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski veterinarski institut u Zagrebu, Sklonište za nezbrinute životinje grada Zagreba), a djelatnici sudjeluju pri edukaciji studenata dodiplomske i poslijediplomske nastave, specijalizantima epidemiologije, javnog zdravstva, mikrobiologije i parazitologije te školske medicine, u vidu predavanja, vježbi i seminara, na Katedri za medicinsku statistiku, epidemiologiju i medicinsku informatiku Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Suradnja s Ministarstvom zdravstva Republike Hrvatske, Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo, Hrvatskim liječničkim zborom i Hrvatskim epidemiološkim društvom, redovito obilježavanje Svjetskog dana borbe protiv bjesnoće 28. rujna svake godine, donošenje novih preporuka za PrEP i PEP i njihovo stavljanje u Provedbeni program imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse za posebne skupine stanovništva za 2024. i 2025. godinu, od strane Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Voditeljica: prof. dr. sc. Ivana Kolčić, dr. med.
E-pošta: ivana.kolcic@stampar.hr
Telefon: + 385 1 46 96 199
Mirogojska cesta 16, 10 000 Zagreb
Referentni centar djeluje u sklopu Odjela za farmakoepidemiologiju Službe za znanost i nastavu, u kojem se provode stručne i znanstveno-istraživačke aktivnosti s fokusom na farmakoepidemiologiju i farmakoekonomiku. To obuhvaća prikupljanje, analizu i interpretaciju podataka o primjeni lijekova, s ciljem razumijevanja sigurnosti i učinkovitosti lijekova, uz identifikaciju čimbenika koji utječu na njihovu primjenu.
Neke od glavnih aktivnosti Odjela su:
- uspostavljanje suradnje s drugim istraživačkim ustanovama u zemlji i izvan RH
- sudjelovanje u domaćim i inozemnim projektima
- provođenje nastave na dodiplomskoj i poslijediplomskoj nastavi iz područja farmakovigilancije i farmakoepidemiologije
- pružanje potpore zaposlenicima Zavoda u znanstvenom i stručnom radu
- evidenciju i izvještavanje o znanstvenicima Zavoda i njihovom znanstvenom radu
- uređivanje godišnjeg Pregleda stručnih i znanstvenih radova
- koordinaciju rada Etičkog povjerenstva Zavoda.
Glavne aktivnosti Referentnog centra uključuju:
- promicanje sigurne i učinkovite farmakoterapije;
- edukaciju zdravstvenih radnika, pacijenata, građana i zainteresirane javnosti o farmakoepidemiološkim i farmakoekonomskim metodama te rezultatima provedenih istraživanja;
- organizaciju farmakoepidemioloških tribina;
- suradnju s vanjskim istraživačkim partnerima (akademske ustanove, zdravstvene institucije/organizacije) radi provođenja zajedničkih istraživanja iz područja farmakoepidemiologije i farmakoekonomike.
Referentni centar je dio kataloga institucija koje se bave analizom podataka iz realnog svijeta (engl. real-world data) pri Europskoj agenciji za lijekove (HMA-EMA Catalogue of real-world data sources and studies).
Odabrani znanstveni radovi proizašli iz rada Referentnog centra:
Kuruc Poje D, Kifer D, Kuharić M, Gvozdanović K, Draušnik Ž, Andrić AP, Mađarić V, Poje VJ, Payerl-Pal M, Andrašević AT, Poje JM, Vrca VB, Marušić S.
Evaluating academic detailing as an antibiotic stewardship intervention in primary healthcare settings in Croatia. BMC Prim Care. 2024 Dec 19;25(1):426. doi: 10.1186/s12875-024-02679-9. PMID: 39702020; PMCID: PMC11657582.
Baković M, Bago M, Benić L, Krajinović M, Silovski T, Plavetić ND, Turković L, Sertić M, Hadžiabdić MO.
Exploring adherence in patients with advanced breast cancer: focus on CDK4/6 inhibitors. Acta Pharm. 2023;73:633-654. doi: 10.2478/acph-2023-0045.
Kardas P, Bago M, Barnestein-Fonseca P, Garuolienė K, Granas AG, Gregório J, Hadžiabdić MO, Kostalova B, Leiva-Fernández F, Lewek P, Mala-Ladova K, Schneider MP, van Boven JFM, Volmer D, Ziampara I, Ágh T.
Reimbursed medication adherence enhancing interventions in 12 European countries: Current state of the art and future challenges. Front Pharmacol. 2022;13:944829. doi: 10.3389/fphar.2022.944829.
Farmakoepidemiološke tribine organizirane u okviru Referentnog centra:
Voditelj: prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić, dr. med.
E-pošta: javnozdravstvena.gerontologija@stampar.hr
Telefon: 385 1 46 96 164
www.stampar/gerontologija
Mirogojska cesta 16, 10 000 Zagreb
Referentni centar djeluje u sklopu Službe za javnozdravstvenu gerontologiju, u kojoj se provode stručne i znanstveno-istraživačke aktivnosti iz domene djelatnosti javnozdravstvene gerontologije. Javnozdravstvena gerontologija bavi se karakteristikama i potrebama populacije starije životne dobi, tj. povećanjem zdravlja kao resursa starijih osoba. Gerontološka djelatnost Zavoda ima tradiciju još od 1978. godine te je 2002. godine dobila priznanje imenovanjem Referentnog centra Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba. Služba je 2019. godine postala Referentni centar Ministarstva zdravstva za zaštitu zdravlja starijih osoba. Aktivnosti i zadaće Referentnog centra su unaprjeđenje zdravlja i zdravstvene zaštite starijih osoba u Hrvatskoj kroz promicanje zdravog i aktivnog starenja, afirmaciju zdravog zdravstvenog ponašanja, pružanje stručne pomoći i potpore svim dionicima koji sudjeluju u zdravstvenoj i socijalnoj skrbi starijih osoba. Zadaće Referentnog centra obuhvaćaju područja četiri temeljne javonozdravstvene gerontološke djelatnosti:
1. Prati, proučava, evaluira, izvješćuje i planira projekciju programa zdravstvenih potreba funkcionalno onesposobljenih starijih ljudi za institucijskom i izvaninstitucijskom zdravstvenom skrbi po županijama Republike Hrvatske i Grada Zagreba.
2. Pruža stručno-metodološku pomoć, koordinira te provodi edukaciju provoditelja zaštite zdravlja starijih osoba.
3. Izrađuje, predlaže i evaluira programe zdravstvenih mjera i postupaka u zaštiti zdravlja starijih i programe osnovnih geroprofilaktičnih mjera primarne, sekundarne, tercijarne i kvartarne prevencije s vodičem uputa za aktivno, zdravo i produktivno starenje te izrađuje gerontološko-javnozdravstvene norme i smjernice.
4. Aktivno sudjeluje i provodi gerontološku znanstveno-istraživačku i publicističku edukacijsko-preventivnu gerontološku djelatnost.
Glavne aktivnosti Referentnog centra uključuju:
- stručno podupiranje aktivnosti županijskih zavoda za javno zdravstvo u promociji zdravog i aktivnog starenja
- sudjelovanje u izradi nacionalnih strateških dokumenata vezanih za unaprjeđenje zdravlja starijih osoba na temelju međunarodnih dokumenata
- uspostavljanje suradnje s drugim istraživačkim ustanovama u zemlji i izvan RH
- sudjelovanje u domaćim i inozemnim projektima
- sudjelovanje u nastavi na dodiplomskom i poslijediplomskom studiju iz gerontologije i gerijatrije
- sudjelovanje u edukaciji specijalizanata iz javnozdravstvene medicine i gerijatrije
- provođenje edukacije zdravstvenih i drugih stručnjaka koji sudjeluju u skrbi za starije osobe, građana i šire javnosti o zdravom i aktivnom starenju
- medijska istupanja s ciljem zaštite zdravlja starijih osoba
- organizaciju gerontoloških tribina, radionica, seminara i kongresa (do sada je organizirano 227 gerontoloških tribina i četiri kongresa)
- izradu godišnjih gerontoloških pokazatelja o zdravstvenom stanju starijih osoba u RH
- suradnju s vanjskim istraživačkim partnerima (akademske ustanove, zdravstvene institucije/ organizacije) radi provođenja zajedničkih istraživanja iz područja gerontologije i gerijatrije
- objavljivanje stručnih i znanstvenih radova, sveučilišnih udžbenika i publikacija
Prikaz publicističke djelatnosti od 2019. do 2025. godine
Izvorni znanstveni i pregledni radovi u Current Contents (CC) časopisima: 9
Izvorni znanstveni i pregledni članci u drugim indeksiranim časopisima: 7
Kongresna priopćenja (sažeci) u CC časopisima: 1
Radovi u zbornicima skupova s recenzijom: 3
Sažeci u zbornicima skupova: 29
Poglavlja i potpoglavlja u knjizi: 7
Znanstveni radovi u drugim časopisima: 12
Ostali radovi u drugim časopisima: 5
Uredničke knjige: 3
Autorske knjige: 3
Plenarna predavanja: 1
Udžbenici i priručnici: 2
Sudjelovanje na skupovima: 1
Ukupno: 83
Voditeljica: izv. prof. dr. sc. Jasna Bošnir, dipl. sanit. ing.  
E-pošta: jasna.bosnir@stampar.hr
Telefon: + 385 1 46 96 228
Mirogojska cesta 16, 10 000 Zagreb
Referentni centar djeluje u sklopu Odjela za zdravstvenu ispravnost i kvalitetu hrane u Službi za zdravstvenu ekologiju. U Centru se provode istraživanja vezana uz mikrobiološke i kemijske opasnosti koje dolaze iz hrane, a ujedno se provode i nadzori nad kvalitetom gotovih obroka hrane u objektima od posebnog interesa. U svrhu zaštite zdravlja ljudi, unaprjeđuju se postojeće analitičke metode, a prema potrebama razvijaju se i uvode nove metode za nove kontaminante i ostale potencijalno štetne tvari koje mogu ugroziti zdravlje pojedinca. Za svaku od analitičkih metoda izrađuje se validacijski izvještaj te mjerna nesigurnost.
Glavne aktivnosti Odjela:
- provođenje kemijskih i mikrobioloških analiza hrane za potrebe državnog monitoringa
- provođenje programa od interesa za Grad Zagreb, koji uključuju kemijske i mikrobiološke analize hrane
- određivanje kvalitete gotovih obroka hrane u dječjim vrtićima, osnovnim školama i domovima za starije osobe
- suradnja sa drugim znanstvenim i znanstveno-istraživačkim ustanovama
- sudjelovanje u domaćim i inozemnim projektima
- sudjelovanje u nastavi iz područja sigurnosti i kvalitete hrane na dodiplomskim i poslijediplomskim studijima
Glavne aktivnosti Referentnog centra uključuju:
- Organizaciju radionica za edukaciju proizvođača prehrambenih proizvoda o uvjetima za proizvodnju zdravstveno ispravnog i kvalitetnog proizvoda
- Edukaciju zdravstvenih radnika o kontaminantima hrane, opasnostima koje mogu prouzročiti te o mogućnostima njihove identifikacije i kvantifikacije
- Organizaciju radionica za edukaciju djelatnika koji pripremaju hranu u dječjim vrtićima, osnovnim školama i domovima za starije osobe, sa svrhom unaprjeđenja kvalitete prehrane u navedenim ustanovama
- Suradnju sa projektnim partnerima radi realizacije projektnih aktivnosti iz područja sigurnosti i kvalitete hrane
- Izradu doktorskih disertacija iz područja rada Referentnog centra
- Organizaciju stručnih i/ili znanstvenih skupova i kongresa
Znanstveni radovi proizašli iz djelatnosti Referentnog centra u posljednjih pet godina:
- Bošnir, Jasna; Bevardi, Martina; Hećimović, Ida; Budeč, Maja; Juranović Cindrić, Iva; Kober, Robert; Jurak, Gordana; Lasić, Dario; Brkić, Danijel; Racz, Aleksandar
- Optimization of Sample Preparation Procedure for Determination of Fat-Soluble Vitamins in Milk and Infant Food by HPLC Technique // Processes, 12 (2024), 7; 1530-1545. doi: 10.3390/pr12071530
- Krvavica, Marina; Jović, Nikola; Ljubičić, Iva; Kegalj, Andrijana; Lasić, Dario; Kuharić, Željka; Šarčević, Ivana; Prpić, Zvonimir; Kelava Ugarković, Nikolina; Konjačić, Miljenko
- Analiza nutritivne vrijednosti dalmatinske pancete – utjecaj metode soljenja i duljine zrenja // Meso: prvi hrvatski časopis o mesu, 26 (2024), 4; 310-328.
- Kosić-Vukšić, Josipa; Krivohlavek, Adela; Žuntar, Irena; Pocrnić, Marijana; Galić, Nives Undeclared phosphodiesterase type 5 inhibitors (PDE5Is) in food supplements on the Croatian market analyzed by liquid chromatography time-of-flight mass spectrometry (LC-QTOF-MS) // Microchemical journal, 203 (2024), 110917, 9. https://doi.org/10.1016/j.microc.2024.110917
- Pavlek, Željka; Bošnir, Jasna; Kuharić, Željka; Racz, Aleksandar; Jurak, Ivan; Lasić, Dario; Markov, Ksenija; Jakopović, Željko; Frece, Jadranka
- The Influence of Binding of Selected Mycotoxin Deactivators and Aflatoxin M1 on the Content of Selected Micronutrients in Milk // Processes, 10 (2022), 11; 2431, 12 doi: 10.3390/pr10112431 (međunarodna recenzija, znanstveni članak)
- Jurak, Gordana; Bošnir, Jasna; Đikić, Domagoj; Mojsović Ćuić, Ana; Pavlinić Prokurica, Iva; Racz, Aleksandar; Jukić, Tomislav; Stubljar, David; Starc, Andrej
- The Risk Assessment of Pesticide Ingestion with Fruit and Vegetables for Consumer’s Health // International journal of food science, 2021 (2021), 9990219, 8. doi: 10.1155/2021/999021943.
- Brkić, Martina; Bošnir, Jasna; Brkić, Danijel; Bevardi, Martina; Racz, Aleksandar; Lasić, Dario; Đido, Vedran; Pašalić, Arzija; Vlainić, Marko
- Presence of nitrates and nitrites in fresh cow milk from milk machines during winter and summer period in the city Zagreb and Zagreb County area // Journal of health sciences, 12 (2022), 2; 1-6 doi:10.17532/jhsci.2022.1816
- Jurak, Gordana; Bošnir, Jasna; Racz, Aleksandar; Brkić, Danijel; Prskalo, Ivana; Kiš, Darko; Ozimec, Siniša; Kalambura, Sanja
- Bioindicator detection of pesticide residues in the environment using honey bees // Journal of environmental protection and ecology, 22 (2021), 2; 458-466
- Pavlek, Željka; Bošnir, Jasna; Ivešić, Martina; Serdar, Sonja; Kuharić, Željka; Jakopović, Željko; Frece, Jadranka; Markov, Ksenija; Čanak, Iva; Racz, Aleksandar
- Investigation of milk quality after removal of AFM1 using lactic acid bacteria and beta-glucan // Medica Jadertina, 51 (2021), 1; 5-12
Voditeljica RC-a: prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, prim. dr. med., redoviti profesor u trajnom izboru Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, specijalist medicinske/kliničke mikrobiologije; voditeljica Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“
E-pošta: jasmina.vranes@stampar.hr
Telefon: + 385 1 46 96 160, mob: +385 95 4678 000
Mirogojska cesta 16, 10 000 Zagreb
Referentni centar djeluje u sklopu Službe za kliničku mikrobiologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ u Zagrebu. Naziv Referentnog centra dodijeljen je 2016. godine, a 2022. godine je obnovljen. Spolno prenosive infekcije od velike su važnosti za zdravlje pučanstva, a dijagnostika ovih infekcija značajno utječe na reproduktivno zdravlje, kako pojedinca tako i zajednice. Dokazani onkogeni potencijal pojedinih uzročnika spolno prenosivih infekcija i njihova povezanost s čitavim nizom malignih bolesti u ljudi te mogućnost širenja i prijenosa spolno prenosivih patogena na plod tijekom trudnoće i poroda, dodatno podcrtavaju važnost pravodobne i najsuvremenije dijagnostike infekcija izazvanih spolno prenosivim mikroorganizmima. Zbog toga je Hrvatsko društvo za urogenitalne i spolno prenosive infekcije Hrvatskoga liječničkog zbora i zaključilo da je rad na ovom području dijagnostike infektivnih bolesti neophodan i koristan te dalo pozitivno mišljenje za dodjelu naziva referentnog centra.
U Referentnom centru se u suradnji s uglednim ustanovama u zemlji i inozemstvu provode istraživanja i znanstveni projekti vezani uz karakteristike spolno prenosivih bolesti, dijagnostiku i osjetljivost njihovih uzročnika na antimikrobna sredstva. Uvedene su po prvi puta u Republici Hrvatskoj brojne nove dijagnostičke metode i postupci, a uz publikaciju radova provode se i različite edukacijske aktivnosti koje su neophodne za implementaciju novih metoda i dijagnostičkih postupaka u struci.
Referentni centar organizira stručne i znanstvene skupove iz područja svog djelovanja, a edukativna aktivnost izražena je kroz nastavnu djelatnost i stručnu edukaciju na dodiplomskoj, diplomskoj i poslijediplomskoj razini, te kroz brojne javno zdravstvene akcije i medijske istupe koje imaju za cilj edukaciju javnosti.