Sterilizacija je postupak kojim se uništavaju svi živi oblici mikroorganizama na predmetima koji se steriliziraju. Cilj sterilizacije je eliminacija svih mikroorganizama, bili oni u vegetativnoj formi ili formi spora. Kontrola sterilizacije provodi se fizikalnim, kemijskim i biološkim postupcima. Kemijski i fizikalni parametri sterilizacije ne pokazuju da li je sterilizacija bila uspješna tj ne potvrđuju ispravnost sterilizacije, već potvrđuju da je materijal bio na sterilizaciji.
Sve što je sterilizirano ne znači da je i sterilno.
Biološka kontrola sterilizacije najpouzdanija je metoda za kontrolu sterilizacijskog procesa koja koristi najrezistentnije, selekcionirane i standardizirane bakterijske spore, u obliku biološkog indikatora kojim se dokazuje efikasnost sterilizacije.
Tko podliježe zakonskoj regulativi mikrobiološke kontrole ciklusa sterilizacije tj. tko je sve obvezan provoditi biološku kontrolu sterilizacije?
- poliklinike
- klinike
- opće bolnice
- ordinacije opće medicine
- stomatološke ordinacije
- ginekološke ordinacije
- pedijatrijske ordinacije
- ustanove za njegu
- ustanove za smještaj starijih i nemoćnih osoba
- saloni za tetovažu
- saloni za pedikuru, kozmetički saloni
- veterinarske ambulante
- svi pružatelji usluga koji u svom radu koriste suhe ili vlažne sterilizatore.
Kolika je učestalost biološke kontrole sterilizacije?
Biološka kontrola sterilizacije po preporukama CDC – Centers for Disease Control and Prevention provodi se:
- jednom tjedno;
- nakon kvara i sumnji u kvar;
- dužeg stajanja sterilizatora;
- obavezno uvijek kada se sterilizira materijal za implantaciju;
- nužno nakon dobivenog rezultata koji ne zadovoljava uvjete za sterilizaciju materijala prema Pravilniku i načinu obavljanja mjera za sprječavanje i suzbijanje bolničkih infekcija.
Neuspješnost ciklusa sterilizacije nužno ne znači neispravnost uređaja koji koristimo u svrhu sterilizacije. Često je za neuspješnost ciklusa ključan ljudski faktor, nepoznavanje teorije sterilizacije, nepoznavanje rada sterilizatora, prenatrpanost sterilizatora, nepravilno pripremljeni setovi, neodržavanje uređaja i prekratko trajanje sterilizacije.
sterilizirano ≠ sterilno
Redovita biološka kontrola sterilizacije jedina je metoda provjere uspješnosti sterilizacije.
Gdje se ispituje učinkovitost sterilizacije putem bioloških indikatora?
U NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“, Služba za kliničku mikrobiologiju ispituje učinkovitost sterilizacije putem bioloških indikatora za vanjske korisnike.
Više informacija o ovoj usluzi dostupno je pozivom na broj 01 46 96 314 ili upitom na mail adresu: mikrobiologija@stampar.hr.
Više o ovoj i drugim sličnim uslugama koje Zavod pruža poslovnim korisnicima, potražite na poveznici: https://www.poslovni-stampar.hr/,