Drage studentice i studenti, dobro nam došli na web platformu koju smo osmislili baš za vas!
Potaknuti iskustvom rada u Službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti kao i osobnim iskustvom studiranja, odlučili smo pokrenuti ovu web platformu koju smo osmislili kao jedinstveno mjesto na kojem možete naći razne psihoedukativne materijale o specifičnosti studiranja, vježbe za osvještavanje i samopomoć, upitnike koje možete ispuniti, a i preporuke zanimljivih knjiga i filmova (koje možete čitati/pogledati – naravno u pauzama od učenja).
Polazak na studij je izazovno i uzbudljivo razdoblje u životu svakog brucoša. Dobivate određenu samostalnost, neki od vas se sele u novi grad ili odlaze iz roditeljskog gnijezda, upoznajete nove prijatelje i partnere, nove profesore, novi način učenja. Sve to može biti jako uzbudljivo, a nekad može izazvati i različite emocije kao što su tjeskoba, usamljenost, tuga i slično.
Teškoće i problemi ne javljaju se samo kod brucoša. I studenti viših godina studija mogu iskusiti teškoće vezane uz uspješno polaganje ispita, ostvarivanje i raskidanje romantičnih odnosa, mijenjanje cimera, završetak studija i slično.
Nadamo se da će naša platforma pružiti korisne informacije i apsolventima koji se nalaze na svojevrsnoj prekretnici. Neki od njih odgađaju pisanje diplomskog rada, neke od njih brine što će biti nakon diplome, kako se uključiti na tržište rada i kako se nositi s novim odgovornostima, ali i „gubitkom“ studentskog načina života.
Svjesni smo da je online metoda informiranja najjednostavnija i da je internetska pretraga najčešće prvi korak koji studenti poduzmu, ako osjete da im je pomoć potrebna.
Ovdje, na jednom mjestu, možete naći provjerene i stručne informacije o iskustvima koja se mogu javiti tijekom studiranja, nekim smetnjama i poteškoćama mentalnog zdravlja u studentskoj dobi, o metodama samopomoći i savjetima, ali i o stručnjacima za mentalno zdravlje kojima se možete obratiti ukoliko osjetite potrebu – bilo za sebe i/ili svoje prijatelje, bližnje, članove obitelji.
Ovim putem želimo vam svima poručiti – niste sami! Prilagodba na studij može biti stresna, može nekad biti teška, individualno traje duže ili kraće, a problemi s kojima se tijekom prilagodbe na studij susrećete nisu neuobičajeni, kako se to može činiti u početku, i većina ih studenata uz podršku prijatelja, kolega, obitelji uspijeva svladati.
Ukoliko ipak procijenite da vam treba stručna podrška, naši stručnjaci za mentalno zdravlje su tu. U našem timu radi devet psihijatara, pet psihologa, dvije socijalne radnice i socijalna pedagoginja. Nalazimo se na tri različite lokacije, za dolazak kod nas potrebno je telefonski se naručiti – uputnica nije potrebna!
Priručnik za samopomoć i osnaživanje studenata, koji možete vidjeti i preuzeti u nastavku izradile su, uz dr. med. Mirjanu Orban, spec. psihijatar, koja je članica Povjerenstva za zaštitu mentalnog zdravlja djece i mladih Grada Zagreba, stručnjakinje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar": dr. sc. Marija Kušan Jukić, spec. psihijatar, Andreja Gobac, mag. psych., Katarina Vatavuk, mag. psych., Jelena Žunić, mag. psych., Lea Maričić, mag. psych., dr. med. Andreja Borovečki, spec. psihijatar te Anita Alegić Karin, klinički psiholog.
Priručnik obuhvaća mnoge relevantne teme vezane uz studentski život i akademske obaveze, ali i mentalno zdravlje mladih te nudi niz praktičnih savjeta i smjernica, napisanih na podržavajući i studentima blizak način.
Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, unutar koje djeluje Savjetovalište za mlade, bavi se mladima s poremećajima u ponašanju. Višegodišnja stručna iskustva, kao i znanstvena istraživanja koja ih prate, pokazuju da postoji mnoštvo odgojnih stilova i načina komunikacije roditelja s djecom i adolescentima koja su uglavnom neučinkovita, a nerijetko postižu upravo suprotne učinke.
S obzirom da se neke od pogrešaka čine vrlo često i dovode do ozbiljnih problema, Služba je još 2014. godine pokrenula projekt "Večernja škola za roditelje". Cilj je pružanje prilike roditeljima da prepoznaju vlastite pogreške i usvoje učinkovitije odgojne stilove i načine komunikacije sa svojom djecom.
Rad se odvija u grupi (najviše 12 polaznika), dva puta mjesečno u trajanju od 90 minuta. Kratka tematska predavanja i radionice izmjenjuju se s diskusijama, a polaznici imaju mogućnost iznijeti i konkretne, vlastite probleme vezane za odgoj i komunikaciju s djecom. Program vode stručnjaci Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti koji imaju višegodišnje iskustvo rada s mladima i njihovim roditeljima. Sudjelovanje u programu se ne naplaćuje.
Pušenje duhana danas smatramo jednim od značajnijih čimbenika rizika za zdravlje. Zbog ovisničke prirode nikotina nužno je razviti farmakološke i psihoterapijske tretmane radi liječenja ovisnosti o nikotinu Pokazalo se da za prestanak pušenja mogu biti učinkovite kratkotrajne terapijske intervencije, poput savjeta liječnika, ali su još učinkovitije intenzivne bihevioralne intervencije, primjerice grupna terapija koja je pokazala najbolje rezultate.
Škola nepušenja zasniva se na primjeni psihoterapijsko-edukativnog modela odvikavanja od pušenja. Temeljni program škole traje pet dana, a u okviru tog uvodnog programa nastoji se pomoći polaznicima da prestanu pušiti. Cilj programa je omogućiti zainteresiranim pušačima koji žele prestati pušiti profesionalnu pomoć u Školi nepušenja. Korisnici ovog programa su pušači koji su motivirani za prestanak pušenja, a zainteresirani su za stručnu pomoć u obliku grupne terapije. Samo čvrsta odluka da osoba uživa u prednostima nepušenja može mu pomoći na putu da postane i ostane nepušač. Sve informacije o Školi nepušenja zainteresirani mogu dobiti pozivom na broj telefona Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti 01 3830 066.
„Breathe Free Plan to Stop Smoking“ poznati je američki program u 15 koraka do nepušenja – oni moraju biti jednostavni, razumljivi, lako primjenjivi i učinkoviti:
Odaberite prednost nepušenja koje su vam najvažnije – fizičke prednosti (bolji osjećaj okusa i mirisa, prestanak kašlja i upala, normalizacija krvnog tlaka…. ), poboljšanje ukupnog zdravlja, društvene prednosti (više vremena za obitelj, posao, prijatelje, ne smetanje drugim osobama s pušenjem, zadobivanje naklonosti obitelji i prijatelja; kuća, automobil i auto odišu svježinom….), emocionalne prednosti (nema osjećaj krivnje, raste osjećaj sreće i zadovoljstva, ukupno se bolje osjeća, povećanje samopouzdanja i samopoštovanja...), financijske prednosti.
Odredite datum prestanka pušenja.
Tjelesno se pripremite za prestanak pušenja.
Naravno, potrebna je i psihička priprema.
Planirajte nagradu koje će vas motivirati da ustrajete.
Promatrajte nepušače i oponašajte ih.
Prestanite pušiti uz mali obred.
Unosite više tekućine prvenstveno vodu, prirodne sokove, pripaziti na prehranu izbjegavati „grickalice“, odaberite radije mrkvicu, celer, voće…
Pronađite vrijeme za odmor i opuštanje.
Probudite sposobnost maštanja (usmjerite se na pozitivne misli i sadržaje).
Koristite duhovnu snagu (vjerski sadržaji).
Na smanjivanje žudnje za pušenjem može utjecati npr. tuširanje.
Ako ste posrnuli i ponovo zapalili cigaretu, nemojte odustati, već krenite ispočetka (recidiv je dio terapijskog procesa i treba ga analizirati).
Ne zaboravite dvostruku pobjedu (za sebe i za druge).
Osjećajte se dobro zbog samog sebe.
Svakao bi trebalo obratiti pažnju na simptome apstinencije koji se javljaju između 24 i 36 sati i obično su prisutni oko tjedan dana od prestanka pušenja, može biti i iznimno i duže – fizički simptomi. Psihološki simptomi traju od mjesec dana do godinu. Neki pušači nastavljaju pušiti kako bi izbjegli simptome apstinencije – napetost, nervozu, nesanicu, razdražljivost, poteškoće s koncentracijom, glavobolju, pojačan apetit, probleme s probavom, uz jaku žudnju za pušenjem. Taj osjećaj jake žudnje traje dvije do tri minute i nakon toga prolazi.
Nakon preboljelog akutnog infarkta miokarda ili osobe koje boluju od kronične opstruktivne bolesti (KOPB), karcinoma usne šušljine, grla, jednjaka i drugih medicinskih posljedica pušenja – ipak se 50% ponovo vrati pušenju. Oko 1/3 pojedinaca koji eksperimentiraju s cigaretama postaju redoviti pušači. Ovisnost o nikotinu je teška ovisnost s malom stopom pušača koji pokušavajući prestati pušiti te trajno uspiju. Oko 2/3 pušača bi željelo prestati pušiti, 1/3 to i pokušava svake godine, ali manje od njih 3% uspije.
Što se tiče farmakološkog tretmana ovisnosti o nikotinu potrebno je samo u rjeđim slučajevima i to osobito u početnom periodu apstinencije, kada su apstinencijske tegobe najizraženiji, tada se koriste preparati koji olakšavaju prestanak pušenja, a koji mogu biti nikotinska zamjenska terapija – nikotinske gume za žvakanje, nikotinske pastile i flasteri, nikotinski sprej za nos i inhalator te nenikotinski preparati – različite vrste psihofarmaka (koje ordinira liječnik ).
Incidencija raka pluća snažno je povezana s pušenjem cigareta. Oko 80 do 90% slučajeva raka pluća nastane kao posljedica uporabe duhana. Rizik od raka pluća povećava se s brojem popušenih cigareta i dužinom vremena pušenja. Osoba koja je pušila dvije kutije cigareta na dan tijekom deset godina ima isti rizik kao i osoba koja je pušila jednu kutiju cigareta tijekom 20 godina. Među onima koji puše dvije ili više kutija cigareta na dan, jedan od sedam će umrijeti od raka pluća. Pušenje lule i cigara također može uzrokovati rak pluća, iako rizik nije tako visok kao s pušenjem cigareta. Dakle, dok netko tko puši jednu kutiju cigareta na dan ima rizik za razvoj raka pluća 25 puta veći nego nepušač, pušači lule i cigare imaju rizik od raka pluća koji je oko pet puta veći nego kod nepušača.
Svaki prestanak pušenja donosi zdravstvenu dobrobit svim pušačima ubrzo (nekoliko sati ili dana) nakon prestanka pušenja ili nakon nekoliko godina:
unutar 20 minuta - opada broj otkucaja srca i krvni tlak;
nakon 12 sati - razina ugljičnog monoksida u krvi pada na normalu;
nakon 2 do 12 tjedana - cirkulacija je poboljšana, a plućna funkcija povećana;
nakon 1 do 9 mjeseci - smanjuje se kašalj i kratkoća disanja;
nakon jedne godine - rizik nastanka koronarne srčane bolesti smanjen je napola u odnosu na pušača;
nakon 5 godina - rizik nastanka moždanog udara smanjen je;
nakon 10 godina - rizik od raka pluća smanjen je napola u odnosu na pušače te opada i rizik za rak usne šupljine, grkljana, jednjaka, mokraćnog mjehura, maternice i gušterače;
nakon 15 godina - rizik za koronarnu srčanu bolest izjednačen je riziku nepušača.
Osobe bilo koje dobi koje već imaju zdravstvenih problema vezanih za pušenje još uvijek mogu imati značajnu korist prestankom pušenja
Prestanak pušenja produžuje životni vijek:
u dobi od 30 godina za skoro deset godina;
u dobi od 40 godina za devet godina;
u dobi od 50 godina za šest godina;
u dobi od 60 godina za tri godine.
Vjerojatnost pojave ponovljenog srčanog infarkta kod osobe koja prestane pušiti nakon doživljenog infarkta smanjuje se za 50%.
Boris Gracin, dr. med., spec. psihijatar, subspecijalist iz alkoholizma i drugih ovisnosti, Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti, Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“
Prevencija ovisnosti
- problemi uzrokovanih konzumiranjem psihoaktivnih supstanci (ilegalnih-droga i legalnih-alkohol, nikotin, lijekovi);
- problemi uzrokovanih drugim ovisnostima (kocka, Internet);
- testiranje urina na prisustvo metabolita droga i testiranja sline na prisustvo antitijela virusa HIV-a i hepatitisa C.
Ako patite od problema ovisnosti, kontaktirajte nas na brojeve telefona 01 38 30 066 i 01 38 30 088 ili nas posjetite na adresi Mirogojska cesta 11 u Odjelu za prevenciju ovisnosti. Radno vrijeme je ponedjeljkom, srijedom i petkom od 8:00 do 16:00 sati, a utorkom i četvrtkom od 12:00 do 20:00 sati. Može se doći bez uputnice uz prethodnu telefonsku najavu i uz osobne dokumente.
- problemi u ponašanju;
- eksperimentiranje i zloporabe droga i alkohola;
- štetne uporabe interneta;
- problematično kockanje;
- testiranje urina na prisustvo metabolita droga.
U vezi s nabrojanim problemima slobodno nam se možete javiti na brojeve telefona 01 46 96 117 i 01 65 21 088 ili nas posjetiti na adresi Remetinečki gaj 14 u Savjetovalištu za mlade. Radno vrijeme je ponedjeljkom, srijedom i petkom od 8:00 do 16:00 sati, a utorkom i četvrtkom od 12:00 do 20:00 sati. Može se doći bez uputnice uz prethodnu telefonsku najavu i uz osobne dokumente.
U Službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti radi šest specijalista psihijatara, psiholog, socijalni pedagog i tri socijalna radnika. Prilikom dolaska, potrebno se javiti na prijem medicinskom tehničaru. Možete se prijaviti i za neki od navedenih posebnih programa. Za pomoć se mogu javiti adolescenti, djeca školske dobi (starija od 12 godina) u pratnji roditelja ili staratelja, studenti, punoljetne radno-aktivne osobe, starija dobna skupina i članovi obitelji koji skrbe za starije te obitelji osoba s mentalnim poremećajima.
Služba također provodi programe:
- škole nepušenja;
- večernje škole za roditelje - trening roditeljskih vještina;
- savjetovanja za probleme povezane sa zloporabom alkohola;
- savjetovanja za probleme povezane s igrama na sreću;
- savjetovanja za probleme prehrane;
- savjetovanja za mentalno zdravlje radno sposobne populacije;
- savjetovanja za obitelji ovisnika;
- savjetovanja za članove obitelji koje skrbe o starijim osobama i
- savjetovanja za članove obitelji osoba s mentalnim poremećajima.
Dragi roditelji,
znamo da je uloga roditelja jedna od najvažnijih i najzahtjevnijih u našim životima. Nerijetko je roditeljima potrebna pomoć, podrška i savjet kada je u pitanju odgoj. Svaki roditelj želi biti najbolji koliko je to moguće i napraviti što manje pogrešaka u odgoju. Put roditeljstva prepun je zadovoljstva i sreće, ali i izazova, dilema i preispitivanja. Smatramo da je u ovim izazovnim vremenima roditeljima, više nego inače, potrebna pomoć, podrška, savjet, a ponekad i utjeha.
S tim ciljem kreirali smo rubriku „JA RODITELJ“. U njoj ćemo pokušati zajedno otkrivati zamke i dileme pred kojima se roditelji nalaze. U ovoj ćemo rubrici iznositi stručne teme, ali i naše iskustvene primjere u kojima će se moći pronaći velik broj roditelja. Nastojat ćemo biti zanimljivi, kratki i životni.
Vaše mišljenje nam je izuzetno važno pa vas molimo da nam pišete, komentirate i šaljete upite na adrese elektroničke pošte: andreja.radic@stampar.hr, lucija.sabljic@stampar.hr, snjezana.salamon@stampar.hr
Prije nego što postanemo roditelji, često imamo idealnu sliku o tome kako će izgledati naš odgoj i odnos s djetetom. Većina budućih roditelja očekuje da će uz njihov trud sve biti jednostavno. Međutim, kada jednom postanemo roditelji, shvatimo da odgoj nije uvijek jednostavan i da postoji niz pitanja koja nas mogu mučiti. Često se javljaju dileme i preispitivanja jesmo li dobro postupili u određenoj situaciji. Roditelji često u najboljim namjerama slučajno naprave određene odgojne propuste i pogreške.
Kroz dugogodišnji rad s djecom, mladima, ali i njihovim roditeljima uvidjeli smo kako je roditeljima potrebno pružiti pomoć na njihovom roditeljskom putu. Dio roditelja se tijekom odgoja i odrastanja svoje djece susreće s problemima ili dilemama koje ne mogu sami riješiti. Drugi se žele dodatno educirati iz različitih tema vezanih uz odgoj i roditeljstvo. Postoji dio roditelja koji ne treba kontinuiranu pomoć, već jednostavno dobiti znanja koja su im potrebna kako bi prevladali određenu poteškoću ili pomogli djetetu na primjeren način.
S obzirom da je roditeljstvo posljednjih godina postalo vrlo zahtjevno, a osobito u ovo pandemijsko vrijeme, kroz naše Tribine želimo pomoći roditeljima da se što bolje nose s roditeljskim izazovima.
Tribine organiziramo jednom mjesečno i svaki put obrađujemo drugačiju temu iz područja odgoja, odrastanja, roditeljskih i profesionalnih vještina. Namijenjene su roditeljima i ostalim zainteresiranim skupinama, kao i širem građanstvu. U nastavku možete pregledati neke od do sada održanih tribina:
Kad roditelji nemaju autoriteta - https://youtube.com/live/v06CUIbi_eg?feature=share
Nesretni roditelji, sretna djeca - je li to moguće?! - https://www.youtube.com/watch?v=kuiUECobWRo
Ah ta komunikacija - https://www.youtube.com/watch?v=5P4Jd2hFDos
Tko više treba ekrane dijete ili roditelji? - https://www.youtube.com/watch?v=QpLY67oYw58
Zlatno dijete i crna ovca - dječje uloge u obitelji - https://www.youtube.com/watch?v=3kBZnUfG7Xs
Roditeljski pritisak - formula za uspjeh ili...? - https://www.youtube.com/watch?v=vD5dYc6VR6o
Biti stalno sretan nije prirodno stanje stvari - https://www.youtube.com/watch?v=eU2GslHMbWQ
Nitko me ne vidi - usamljenost i izoliranost kod mladih - https://www.youtube.com/watch?v=NZNW0j5zVhs
Rizici rastave - https://www.youtube.com/watch?v=oqR5N-Btszo
Generacija X, Y, Z i kako se snaći u odgoju - https://www.youtube.com/watch?v=3f2QQC4r1_c&t=1304s
Roditelj sam, pomozite! - https://www.youtube.com/watch?v=wAj2hMR5Kpc
Obitelj, obiteljske tajne i savezi - https://www.youtube.com/watch?v=YD6KuR_tiUY
Pritisak vršnjaka: je li baš uvijek negativan - https://www.youtube.com/watch?v=TZam25eoKiY
Tajne dobre komunikacije između roditelja i djece - https://youtu.be/GtP7Z8CIc_I
Sram i sramežljivost – što ćemo sada? - https://youtu.be/wmJDAU7MPGg
Ovisnost o Internetu – istina ili mit? - https://youtu.be/EUE5ow0_-uw
Droge i COVID – pandemija unutar pandemije? - https://youtu.be/dXvtPevyAvE
Psihološka otpornost djece i mladih – kako odgovoriti na današnje izazove? - https://youtu.be/h4duGBZ-knU
Zamke novih tehnologija – elektroničko nasilje - https://youtu.be/bqf9ZiOOVHY
Alkohol i mladi – dokle smo stigli? - https://youtu.be/z_FEzP5yqLU
Stres – izazov današnjice - https://youtu.be/o3fyoLB5138
Pozivamo vas da nam se pridružite!