Voditeljica Odjela za epidemiologiju zaraznih bolesti: prim. Mirjana Lana Kosanović Ličina, dr. med., spec. epidemiolog
Zavod provodi neobavezna cijepljenja odraslih osoba i djece (cijepljenja koja nisu obuhvaćena obveznim Programom cijepljenja), uz izdavanje potvrde o cijepljenju, odnosno međunarodnog certifikata o cijepljenju (za putnike).
Za više informacija o tome kako planirati putovanje, kako bi tijekom puta izbjegli ili smanjili rizike po zdravlje možete se javiti na broj telefona 01 46 96 125 ili 01 46 96 190 ili adresu elektroničke pošte epidemiologija@stampar.hr. Radno vrijeme ambulante za cijepljenje (Služba za epidemiologiju, Mirogojska cesta 16) je od ponedjeljka do petka od 8.30 do 15.00 sati (pauza od 11.30 do 12.00 sati). Nije potrebno prethodno naručivanje.
Cjepiva koja trenutno nisu dostupna:
- cjepivo protiv kolere (defektura u cijeloj Republici Hrvatskoj)
Dostupna su cjepiva:
- cjepivo protiv žute groznice
- cjepivo protiv trbušnog tifusa
- cjepivo protiv hepatitisa A
- cjepivo protiv vodenih kozica
- cjepivo protiv krpeljnoga meningoencefalitisa - odrasli
- difterija - tetanus - pertusis (DI - TE - PER)
- cjepivo protiv difterije-tetanusa
- cjepivo protiv gripe (sezonski)
- cjepivo protiv hepatitisa B
- cjepivo protiv meningoencefalitisa ACWY135
- ospice - rubeola - zaušnjaci (MMR/MO - PA - RU)
- cjepivo protiv pneumokokne bolesti
- cjepivo protiv tetanusa.
Cjepivo protiv gripe
Cjepivo protiv gripe besplatno je (na teret HZZO-a), a uz predočenje iskaznice zdravstvenog osiguranja, za sve osobe starije od 65 godina, odnosno medicinske dokumentacije za kronične bolesnike (plućni, bubrežni, dijabetičari, srčani, oboljeli od malignih bolesti i transplantirani) te zdravstvene djelatnike.
Cjepivo protiv hepatitisa B
Prema Pravilniku o načinu provođenja imunizacije, seroprofilakse, kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obvezi (NN 103/2013), cijepljenje protiv hepatitisa B obvezno je za sve bolesnike na hemodijalizi, spolne partnere HBsAg pozitivnih osoba, obiteljske kontakte HBsAg pozitivnih osoba, zaposlenike pravnih i fizičkih osoba koje pružaju usluge smještaja osobama s mentalnim i intelektualnim oštećenjima, intravenske ovisnike o opojnim drogama, bolesnike koji boluju od hemofilije i leukemije, novorođenčad HBsAg pozitivnih majki, zdravstvene djelatnike i osobe u zdravstvenim i drugim ustanovama koje pri obavljanju svoga posla mogu doći u kontakt sa zaraženim osobama i zaraženim materijalom (krv, sekreti, ekskreti).
Cjepivo protiv pneumokokne bolesti
Na temelju članka 54. stavka 2. Pravilnika o načinu provođenju imunizacije, seroprofilakse, kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obavezi (“Narodne novine”, 103/2013), na prijedlog Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ministar zdravstva donosi program cijepljenja.
Prema Programu obaveznog cijepljenja u Republici Hrvatskoj djeca starija od 2 mjeseca započinju s cijepljenjem protiv pneumokokne bolesti u pedijatrijskoj ordinaciji.
Uz predočenje zdravstvene iskaznice i povijesti bolesti cjepivo se tereti na HZZO za sljedeće skupine bolesnika koji su pod povećanim rizikom: osobe s funkcionalnom ili anatomskom asplenijom, imunokompromitirane osobe (zbog osnovne bolesti ili terapije koju prima), imunokompromitirane osobe s kroničnim bolestima srca, pluća, bubrega, jetre, šećerne bolesti, alkoholizmom, kohlearnim implantatima i stanjima koja dovode do izloženosti cerebrospinalnog likvora (CSL) infekciji/istjecanja cerebrospinalnog likvora, osobe s HIV infekcijom, osobe s prirođenim ili stečenim imunodeficijencijom, osobe koje boluju od generaliziranih malignih bolesti, osobe koje boluju od Hodgkinove bolesti i leukemije, osobe s nefrotskim sindromom, osobe s jatrogenom imunosupresijom (imunosupresija uzrokovana lijekovima) te osobe nakon transplantacije solidnih organa. Za zdrave osobe neovisno o dobi nije predviđeno cijepljenje protiv pneumokokne bolesti na teret HZZO-a..
Izvor informacija:
https://www.hzjz.hr/sluzba-epidemiologija-zarazne-bolesti/preporuke-za-cijepljenje-odraslih-osoba-protiv-pneumokoka/
Cijepljenje splenektomiranih osoba
Slezena ima bitnu ulogu u obrani organizma od različitih infektivnih bolesti, ona filtrira i odstranjuje stare i oštećene krvne stanice, služi kao spremište crvenih krvnih zrnaca i krvnih pločica (trombocita) te proizvodi bijela krvna zrnca - leukocite koji štite organizam od infekcija.
Splenektomija opisuje uklanjanje slezene ili dio iste. Postoje bolesti slezene u kojima je ponekad slezenu potrebno odstraniti, a isto tako splenektomija može biti potrebna u slučajevima ozljede slezene kao posljedica nesreće i krvarenja u slezenu.
Kako slezena više nije tu da obavlja svoje različite imunološke uloge, povećan je rizik od određenih sistemskih infekcija (npr. sepsa, meningitis, pneumonija) koje su najčešće uzrokovane bakterijama, kao npr. Streptococus pneumoniae, Haemophilus influenzae i Neisseria meningitidis.
Na temelju članka 54. stavka 2. Pravilnika o načinu provođenju imunizacije, seroprofilakse, kemoprofilakse protiv zaraznih bolesti te o osobama koje se moraju podvrgnuti toj obavezi (“Narodne novine”, 103/2013), a sukladno Trogodišnjem programu imunizacije, seroprofilakse i kemoprofilakse za posebne skupine stanovništva i pojedince pod povećanim rizikom, na prijedlog Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, ministar zdravstva donosi program cijepljenja.
Kako bi se kod splenektomiranih osoba smanjio rizik sistemskih infekcija preporučuje se cijepljenje bez obzira na dob pacijenta s:
- Cjepivom protiv gripe svake godine bi se trebali zaštiti protiv sezonske gripe
- Pneumokoknim cjepivom (konjugiranim i polisaharidnim) trebali bi se zaštititi od invazivnih pneumokonih bolesti
- Meningokoknim cjepivom (grupe B i grupe ACWY) trebali bi se zaštititi od invazinvnih meningokoknih bolesti
- Hib cjepivom trebali bi se zaštititi od invazivne bolesti uzrokovane Haemophilus influenzae tipa b (Hib) ako osoba već nije prethodno cijepljena tim cjepivom.
Žuta groznica
Zavod je ovlašten od strane Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske za provođenje cijepljenja protiv žute groznice; ono je jedino obvezno cijepljenje prema Međunarodnom sanitarnom pravilniku (WHO, 2005). Žuta groznica je trenutačno jedina bolest za koju je potrebno imati Međunarodno uvjerenje o cijepljenju, za ulazak u pojedine zemlje (zemlje u kojima postoji rizik prijenosa i/ili zaraze žutom groznicom). Popis zemalja za koje je obvezno (ili preporučeno) cijepljenje donosi Svjetska zdravstvena organizacija (SZO), svake godine i redovito se ažurira, sukladno aktualnoj epidemiološkoj situaciji. Prilikom cijepljenja izdaje se Međunarodno uvjerenje o cijepljenju („Žuta knjižica“) koje postaje valjano deset dana nakon cijepljenja. Jedno cijepljenje protiv žute groznice štiti doživotno i uvjerenje (potvrda) vrijedi doživotno.
Meningokokni meningitis
Putnici koji se pripremaju na hodočašće u Meku prema zahtjevima Ministarstva zdravstva Saudijske Arabije moraju se cijepiti protiv meningokoknog meningitisa serogrupe A, C, W, Y135, četverovalentnim cjepivom. Prilikom cijepljenja izdaje se Međunarodno uvjerenje o cijepljenju („Žuta knjižica“).