O mladima koji se jave u Savjetovalište skrbi multidisciplinarni tim, koji uključuje: specijalist školske i adolescentne medicine, specijalist ginekologije, psihoterapeut u superviziji, viša medicinska sestra, specijalist kliničke mikrobiologije, specijalist epidemiologije, psiholog i drugi stručnjaci prema potrebi.
studentice i učenice srednjih škola grada Zagreba koje nisu prijavljene kod primarnog ginekologa ili im se ginekolog nalazi izvan mjesta studiranja;
studenti i učenici srednjih škola grada Zagreba;
djevojke i mladići pojedinačno ili s partnerom/partnericom;
provodimo i zdravstveno odgojne radionice za grupe učenika i studenata (teme: spolno prenosive bolesti i zaštita, metode i sredstva kontracepcije, samopregled dojke i sjemenika, partnerski odnos i dr.).
kad spolno aktivna djevojka nikad nije bila na ginekološkom pregledu;
kad je od ginekološkog pregleda proteklo više od godinu dana;
kad djevojka treba učiniti redoviti godišnji PAPA test;
kad djevojke ili mladići imaju tegobe u anogenitalnom i/ili urogenitalnom području;
kad djevojke ili mladići sumnjaju na spolno prenosivu infekciju;
kad se djevojke ili mladići žele testirati na spolno prenosive infekcije;
kad mladići trebaju pregled zbog sumnje na kilu, varikokelu, izraslinu na testisu i dr.;
kad se mladi žele savjetovati o kontracepcijskim sredstvima i/ili metodama;
kad djevojke žele uzimati oralne kontraceptive;
kad postoji sumnja na trudnoću;
kad djevojke žele pomoć zbog neredovitih, bolnih ili obilnih mentruacija;
kad postoji potreba za hitnom postkoitalnom kontracepcijom („pilula za jutro poslije“);
kad se djevojke žele cijepiti protiv HPV-a;
kad se mladi žele savjetovati o unapređenju partnerskog odnosa;
kad mladi žele znati više o spolnom i reproduktivnom zdravlju.
Radno vrijeme Savjetovališta je ponedjeljkom i četvrtkom od 15:00 do 20:00 sati. Potrebno se naručiti telefonom na 01 46 96 281 ili elektroničkom poštom na adresu skolska@stampar.hr.
U slučaju hitnosti u Savjetovalište se može doći (u radno vrijeme Savjetovališta) bez prethodne najave.
Savjetovati se možete i telefonom ili elektroničkom poštom. Podaci osoba koje su nam se javile strogo su povjerljivi.
Razdoblje rasta, sazrijevanja i školovanja čini mlade osobito osjetljivom populacijskom skupinom i nedvojbeno zahtijeva specifični pristup što uključuje odgovarajuću zdravstvenu skrb. Kako se procjenjuje da najmanje svaka peta mlada osoba pati od razvojnih, bihevioralnih ili emocionalnih problema, prevencija i liječenje tih problema jedan je od najvećih javnozdravstvenih izazova.
Pomaganje i podrška djeci i mladima da dosegnu puni potencijal uključuje sve aktivnosti od sprječavanja, ranog prepoznavanja te tretmana poremećaja koji ometaju adolescentni razvoj do uspješne i zadovoljne odrasle osobe. Pritom su važne sastavnice osnaživanje samopoštovanja te sposobnosti suočavanja s rizičnim situacijama, kao i osvješćivanje procesa donošenja odluka pogodnih za osobni probitak.
Slijedeći zahtjeve svakodnevnice i današnje društvene stvarnosti, Savjetovalište za poteškoće učenja i prilagodbe u kojemu bi se rješavali problemi prilagodbe, osobito povezani s učenjem i snalaženjem u školskom, obiteljskom i/ili vršnjačkom okruženju, nametnuo se kao jedan od prioriteta u Službi za za školsku i adolescentnu medicinu. Zahvaljujući povoljnoj kadrovskoj strukturi savjetovalište nadopunjava njenu temeljnu djelatnost s ciljem što učinkovitije zaštite dječje i adolescentne populacije.
U savjetovalište se mogu javiti i učenici i studenti osobno, roditelji i skrbnici te svi koji su uključeni u proces odgoja i obrazovanja. Prije dolaska potrebno se naručiti telefonom na 01 46 96 281 ili elektroničkom poštom na adresu skolska@stampar.hr. Uputnica nije potrebna, a sve su usluge besplatne. Savjetovanje je moguće i telefonom ili elektroničkom poštom.
Učinit ćemo sve da vam pomognemo u razrješavanju problema savladavanja školskih obveza, obiteljskih i vršnjačkih odnosa, prilagodbe na školu ili drugu okolinu i situaciju, u slučaju stresnih događaja koje ne možete prevladati, a dođite čak i ako samo želite s nekim podijeliti zabrinutost, sumnje ili dvojbe o kojima je inače teško razgovarati.
Podaci osoba koje su se obratile u savjetovalište strogo su povjerljivi.
Sanja Jelušić, dipl. ing. preh. teh. - nutricionist
Utorkom, četvrtkom i petkom od 10:00 do 13:00 sati.
Naručivanje na brojeve telefona (od 09:00 do 11:00 sati te od 12:00 do 15:00 sati) 01 4696 168, 01 4696 118 ili emailom: preventivna.medicina@stampar.hr.
Pravilna i uravnotežena prehrana važan je čimbenik u jačanju imunološkog sustava, smanjenju rizika od prekomjerne tjelesne težine, pretilosti te smanjenju rizika od kroničnih, nezaraznih bolesti. Stoga i dalje vrijede preporuke: jedite raznoliko, uravnoteženo, pazite na veličine porcija te odabir i obradu namirnica, smanjite unos soli i šećera!
Nutricionističko savjetovalište otvoreno je za svakoga tko treba ciljane informacije o prehrani, tko želi znati više o svom prehrambenom statusu, do onih kojima je prehranu potrebno mijenjati da bi došli do željenog cilja.
INTOLERANCIJA NA HRANU/TESTIRANJE
Intolerancija na hranu nije ni trovanje hranom niti alergija na hranu. Kod alergija na hranu nastaje brza uzročno-posljedična reakcija (IgE antitijela), neposredno nakon konzumacije određene hrane uz jasnu kliničku manifestaciju.
Kod intolerancije na hranu nema brze uzročno-posljedične reakcije, simptomi se mogu pojaviti nakon nekoliko sati ili dana nakon što ste konzumirali određenu vrstu hrane ili sastojak hrane. Kliničke manifestacije intolerancije na hranu su nejasne i nepredvidive te variraju od osobe do osobe.
Najčešći simptomi intolerancije na hranu:
- gastrointestinalni (grčevi u trbuhu, nadutost, mučnina, vjetrovi, proljev, zatvor i sindrom iritabilnog crijeva);
- dermatološki (kožni osip, suha koža, svrbež, urtikarija, angioedem, dermatitis, ekcem, akne, psorijaza);
- pretilost;
- respiratorni (otok nosne sluznice, rinitis, sinusitis, nadražaj ždrijela, astma, suhi kašalj);
- neurološki (glavobolja, migrena, vrtoglavica, omaglica);
- psihološki (gubitak motivacije, tjeskoba, letargija, depresija, umor, hiperaktivnost).
Ako imate bilo koji od navedenih simptoma, koji variraju od osobe do osobe, tada je preporuka napraviti Test intolerancije na hranu.
Test intolerancije na hranu je laboratorijski test kojim određujemo patološku prisutnost specifičnih IgG antitijela. Raspoloživi su testovi intolerancije na 44, 88, 176 i 264 namirnica.
Više: https://stampar.hr/sites/default/files/2021-09/testovi_intolerancije_na_hranu-2019.pdf
Rezultati dobiveni testom intolerancije na hranu omogućuju primjenu odgovarajuće prehrane eliminacijom namirnica koje su testiranjem pokazale visoki stupanj intolerancije. Takva vrsta prehrane je individualna, jer, osim o rezultatima testa, ovisi i o zdravstvenom stanju.
Primjena eliminacijske dijete dovest će do: prestanka ili smanjenja zdravstvenih smetnji, boljeg osjećanja i smanjenja tjelesne težine.
Za sve informacije o cijenama i testiranju obratite se u naše Savjetovalište na broj telefona 01 46 96 168 ili emailom na: preventivna.medicina@stampar.hr
mr. sc. Hrvoje Radašević, prof. (email: hrvoje.radasevic@stampar.hr) i Jelena Čvrljak, mag. cin. (email: jelena.cvrljak@stampar.hr)
Radnim danom od 10:00 do 13:00 sati.
Naručivanje na brojeve telefona (od 09:00 do 11:00 sati te od 12:00 do 15:00 sati) 01 4696 168, 01 4696 118 ili emailom: preventivna.medicina@stampar.hr.
Tjelesna aktivnost je u današnje vrijeme neizostavni dio tretmana kroničnih bolesti te ima ključnu ulogu u prevenciji istih. Tjelesna neaktivnost je četvrti vodeći čimbenik smrtnosti u svijetu te se samim time nameće kao jedan od najvećih javnozdravstvenih problema današnjice. Tjelesno vježbanje samo je jedan od oblika tjelesne aktivnosti pa tako tjelesno aktivni osim u slobodno vrijeme možemo biti i u kućanstvu (obavljanje kućanskih poslova), transportu te na radnom mjestu.
U našem Savjetovalištu nudimo analizu tjelesnog sastava, kao i savjetovanje o primjerenom sadržaju i razini (individualno određivanje učestalosti, trajanja i intenziteta) tjelesne aktivnosti obzirom na zdravstveno stanje, dob i preferencije. Važno nam je postavljanje ostvarivih ciljeva kako bismo motivirali korisnike te radili na dugoročnoj promjeni i usvajanju zdravih navika za cijeli život.
Marija Škes, mag. educ. reh. (email: marija.skes@stampar.hr)
Radno vrijeme:
Od ponedjeljka do petka od 10:00 do 14:00 sati.
Srijedom u Savjetovalištu za mlade s invaliditetom u Centru za zdravlje mladih, Heinzelova 62a (https://www.czm.hr/savjetovaliste-za-mlade-s-invaliditetom).
Naručivanje na broj telefona (od 09:00 do 13:00 sati) 01/ 4696 332 ili e-mailom: marija.skes@stampar.hr.
Savjetovanje je usmjereno na prilagodbe postojećih te usvajanje novih socijalnih (životnih) vještina s ciljem očuvanja i unapređenja zdravlja. U savjetovalištu se provodi individualno savjetovanje i izrada plana podrške te intervencije za pojedine korisnike, te prema potrebi online provedba savjetovanja i edukacije.
Savjetujemo: roditelje i djecu, osjetljive skupine stanovništva – osobe s invaliditetom, pripadnike nacionalnih manjina o načinu provedbe aktivnosti svakodnevnog života, mogućim promjenama ponašanja, kognitivnim strategijama učenja, organizaciji i strukturiranju vremena, motivaciji, pružanje informacija o strategijama koje olakšavaju i suočavanje s trenutnim životnim razdobljem prilagođeno individualnim potrebama i vještinama.
Savjetovanje uključuje edukacijsko-rehabilitacijske postupke prema pojedincima, obiteljima i skupinama usmjerenih unaprjeđenju i/ili zadržavanju funkcionalnih sposobnosti i razvoju individualnih potencijala, stjecanja akademskih, socijalnih, životnih znanja i vještina, profesionalnog osposobljavanja/rehabilitacije, unaprjeđenja životnog okruženja, mentalnog zdravlja i kvalitete života.
Što možete očekivati od nas u pristupu građanima?
- Individualizirani pristup u savjetovanju u skladu s dobi i zdravstvenim stanjem.
- Specifični pristup rizičnim i osjetljivim populacijskim skupinama u postizanju unaprjeđenja zdravlja.
- Specifični i individualni pristup u radu s osobama s invaliditetom i članovima njihovih obitelji.
- Informiranje građana grada Zagreba o provođenju programa promicanje zdravlja koje se provode u okruženju (obrazovne ustanove, ustanove socijalne skrbi, radna mjesta, lokalne zajednice).
- Obilježavanje dana posvećenih specifičnim javnozdravstvenim problemima: karakteristikama bolesti ili zdravstvenih stanja, javnozdravstvenom značaju, stigmi koja je vezana uz bolesnika i bolest, događanjima vezanim uz aktualnu zdravstvenu temu, pravima bolesnika.
- Obradu javnozdravstvenih tema kroz E-časopis “Zdravlje za sve”.
- Prikaz edukativnih materijala vezanih uz javnozdravstvene teme.
- Informacije o suradnji s udrugama civilnog društva.