Izv. prof. dr. sc. Jasna Bošnir, dipl. san. ing. (Zagreb, 1964.) voditeljica je Službe za zdravstvenu ekologiju od 2022. godine, a od 1997. do 2022. godine bila je voditeljica Odjela za analize zdravstvene ispravnosti hrane i predmeta opće uporabe. Voditeljica je Referentnog centra za analize zdravstvene ispravnosti hrane Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. Voditeljica je Studija sanitarnog inženjerstva na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu
Diplomirala je 1994. godine na Medicinskom fakultetu u Rijeci, smjer diplomirani sanitarni inženjer. Magistrirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1996. godine, a doktorirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2001. godine. U znanstveno zvanje viši znanstveni suradnik u znanstvenom području biomedicina i zdravstvo, polje javno zdravstvo i zdravstvena zaštita izabrana je 2010. godine, a 2017. godine izabrana je u znanstveno zvanje znanstveni savjetnik. Godine 2010. izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku, a od 2021. godine sudjeluje u nastavi kao izvanredni profesor na Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Od 2018. godine je redoviti profesor u trajnom zvanju na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu.
Voditeljica je dvaju projekta financiranih od Europskog regionalnog fonda za razvoj u razdoblju od 2020. do 2023. godine. Predsjednik Republike Hrvatske odlikovao ju je Spomenicom domovinske zahvalnosti 1998. godine. Članica je Hrvatskog toksikološkog društva i Hrvatske udruge zdravstvenih radnika. Također je član komisije Ministarstva zdravstva za polaganje stručnih ispita, Znanstvenog odbora za kontaminante u hrani Hrvatske agencije za hranu te Tematskog inovacijskog vijeća – zdravlje i kvaliteta života – Hrvatske gospodarske Komore.
Služba za zdravstvenu ekologiju koordinira rad svih organizacijskih jedinica unutar Službe, obavlja poslove sukladno zahtjevima Norme HRN EN ISO/IEC 17025:2007 za ispitivanje hrane, hrane za životinje, vina, alkoholnih pića, predmeta opće uporabe, voda, mikrobiološke čistoće objekata, otpada, tla, muljeva, eluata, zraka, građevnih proizvoda, te uzorkovanje hrane, voda, tla, muljeva, otpada i zraka. Ocjenjuje sukladnost analiziranih uzoraka s važećim Uredbama i Direktivama EU, Zakonskim propisima RH i Pravilnicima te drugim propisima ovisno o specifičnostima ispitivanja.
Služba provodi razne javnozdravstvene i preventivne programe u svrhu praćenja utjecaja okolišnih čimbenika na zdravlje ljudi te znanstvene projekte financirane sredstvima EU ili Hrvatske zaklade za znanost. Također, Služba kontinuirano pruža potporu svim ključnim dionicima u slučajevima onečišćenja okoliša, te provodi mjere iz Plana i programa mjera zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja.
Za potrebe obavljanja poslova iz djelokruga rada Službe ustrojeno je sedam Odjela te Centar za sigurnost i kvalitetu hrane. Jednako tako unutar Službe djeluju tri referentna laboratorija ovlaštena od Ministarstva poljoprivrede Republike Hrvatske: Referentni laboratorij za mikotoksine, Referentni laboratorij za biljne toksine i Referentni laboratorij za pesticide, te Referentni centar za analize zdravstvene ispravnosti hrane Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske.
Nenajavljena dostava uzoraka moguća je od 8:00 do13:00 u centralnom prijemu uzoraka. Za dostavu izvan predviđenog vremena molimo obratiti se na prethodno navedene kontakt podatke.
Radno vrijeme za rad sa strankama putem telefona radnim danom od 9.00 do 11.00 sati i od 13.00 do 15.00 sati.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Sonja Tolić, dipl. ing.
Usluge Odjela uključuju uzorkovanje te mikrobiološka i fizikalno-kemijska ispitivanja voda sukladno važećim propisima, kao i propisanim i normiranim metodama. Ispituju se izvorske, mineralne i stolne vode, oborinske, tehnološke, rashladne i druge vrste voda za posebne namjene. Ujedno obavlja i poslove sanitarne tehnike koji obuhvaćaju preglede i ispitivanja vodo-nepropusnosti kanalizacijskih cjevovoda i kanala (kolektora), ispitivanja uređaja za pohranu vode sabirnih jama, bazena i uljnih jama. Na temelju dobivenih rezultata ispitivanja daje se stručno mišljenje i zaključak o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju i bazenskih voda, kakvoći mora i kopnenih voda te o ekološkom stanju površinskih, priobalnih i podzemnih voda. Odjel izrađuju ateste za dobivanje vodopravne dozvole te poslove izdavanja sanitarno-tehničkih uvjeta za izvedbu sistema odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda prije izgradnje potencijalnih zagađivača okoliša. Osim provođenja ispitivanja Odjel sudjeluje u i provođenju monitoringa, izradi stručnih izvješća, elaborata i studija iz djelokruga rada.
U Odjelu se u svrhu procjene zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju provode slijedeće analize: osnovni fizikalno-kemijski, pokazatelji (pH, elektrovodljivost, oksidativnost, tvrdoća, ioni i sl.), metali (Zn, Cr, Mn, Cu, Cd, Ni, Pb i drugi elementi), lakohlapivi halogenirani ugljikovodici (kloroform, dibromklormetan i sl.), aromatski ugljikovodici (BTEX), adsorptivni organski halogeni (AOX), ukupni i otopljeni organski ugljik (TOC/DOC), organoklorni i organofosforni pesticidi, triazinski i ostali herbicidi, poliklorirani bifenili (PCB), policiklički aromatski ugljikovodici (PAH), fenoli, ukupna i mineralna ulja, anionski, neionski i kationski detergenti i ftalati te ostala organska zagađivala.
Ispitivanja otpadnih voda provode sukladno važećim zakonima, propisima i standardiziranim metodama, a obuhvaćaju slijedeća fizikalno-kemijske parametre: pH, elektrovodljivost, KPK, BPK, tvrdoća, ioni, dušik i sl., metali: Zn, Cr, Mn, Cu, Cd, Ni, Pb i drugi elementi, lakohlapivi halogenirani ugljikovodici (kloroform, dibromklormetan i sl.), aromatski ugljikovodici (BTEX), adsorptivni organski halogeni (AOX), ukupni i otopljeni organski ugljik (TOC/DOC), organoklorni i organofosforni pesticidi, triazinski i ostali herbicidi, poliklorirani bifenili (PCB) i trefenili (PCT), policiklički aromatski ugljikovodici (PAH), fenoli, ukupna i mineralna ulja, anionski, neionski i kationski detergenti, makrolidni antibiotici (Azitromicin, Eritromicin) i druga organska zagađivala.
U Odjelu se provodi i mikrobiološka sukladnost svih vrsta voda te se u tu svrhu provode prema važećim zakonskim propisima standardiziranim metodama koje uključuju sljedeće parametre: ukupni koliformi/koliformne bakterije, fekalni koliformi, Escherichia coli, crijevni enterokoki (fekalni streptokoki), Pseudomonas aeruginosa, ukupan broj mikroorganizama - broj kolonija kod 36 °C, 37 °C i 22 °C, Clostridium perfringens (uključujući spore), spore sulfitoreducirajućih klostridija, sulfitreducirajuće klostridije, Salmonella, Citrobacter, Klebsiella, Shigella, Proteus, kvasci, plijesni, Legionella i virusi.
Osim ispitivanja vodenih matriksa, provode se i analize mulja, tla i biološkog otpada za parametre Escherichia coli i Salmonella.
Odjel obavlja i poslove sanitarne tehnike koji obuhvaćaju preglede i ispitivanja vodonepropusnosti kanalizacijskih cjevovoda i kanala (kolektora), ispitivanja uređaja za pohranu vode sabirnih jama, bazena i uljnih jama. Provodi ispitivanja separatora, taložnica, bazena i sl. u svrhu dobivanja MTU, i uporabnih dozvola. Provodi preglede uređaja za vodoopskrbu te daje prijedloge mjera sanacije, ispituje izvedene kanalizacijske sustave dijelova naselja i internih kanalizacijskih sustava u krugu objekata, provodi sanitarnu pripremu piezometara i crpljenje u svrhu uzimanja uzoraka te mjerenja protoka otpadnih voda kao prilog dokumentaciji za vodopravnu dozvolu i sl. Sastavni dio djelatnosti predstavlja i dezinfekcija novih ili saniranih vodovodnih instalacija i magistralnih vodova, cisterni, auto cisterni i sl.
Voditelj Odjela: dr. sc. Dario Lasić, dipl. ing.
Poslovi Odjela određeni su zakonskim propisima i podzakonskim aktima, a sklopu Odjela provode se kontrole svih vrsta prehrambenih proizvoda te sirovina za proizvodnju hrane, gotovi obroci hrane, analize pčelinjeg otrova, industrijske konoplje i proizvoda na bazi industrijske konoplje, razne vrste aditiva, dodaci prehrani, lijekovi te hrana za životinje. U Odjelu se provode analize zdravstvene ispravnosti hrane na sve vrste organskih i anorganskih kontaminanata, te različite analize vezane uz kvalitetu hrane kao što su nutritivne vrijednosti hrane i gotovih obroka hrane, te ostali specifični parametri kvalitete ovisno o vrsti prehrambenog proizvoda. Jednako tako provode se analize na prisutnost aditiva i alergene u hrani, ocjenjuju se senzorska svojstava hrane, te se izrađuju deklaracije za sve vrste prehrambenih proizvoda.
U Odjelu se od parametara zdravstvene ispravnosti hrane određuju metali (Pb, Cd, As, Hg, Sn, Se, Fre, Zn, Cr, i svi ostali elementi), ostatci pesticida (organoklorirani i organofosforni) multirezidualnom metodom (MRM) i pojedinačnim metodama (SRM), mikotoksini (aflatoksini, ohratoksin A, citrinin, T2 i HT2, DON, ZON, Patulin, Fumonizini B1 i B2), biljni toksini (eruka kiselne, tropanski alkaloidi – atropin, skopalamin, prolizidinski alkaloidi, alkaloidi opiuma, THC i ostali kanabinoidi, nitrati, zatim policiklički aromatski ugljikovodici, poliklorirani bifenil, kinin, kofein, organske kiseline, alergena (jaja, soja, gluten, lješnjak, badem, kikiriki, mlijeko, laktoza SO2, histamin), te aditiva poput konzervansa, umjetnih sladila, antioksidansa, bojila, nitrita i nitrata.
Od parametara kvalitete hrane, određuje se energetska vrijednosti kroz analize sadržaja vode, pepela, suhe tvari, mineralnog ostatka, sadržaja masti, zasićenih masnih kiselina, ugljikohidrata, šećera, bjelančevina, sirovih vlakana, kao i ostali specifični parametri kvalitete različitih kategorija hrane: npr. maslinovog ulja (stupanja kiselosti, peroksidni broj, K-brojevi), mesa (kolagen/hidroksiprolin), jakih alkoholnih pića (metanol, etanol), soli (kalij-jodid), sokova i dodataka prehrani (vitamina i minerala/elemenata u tragovima), meda (vlaga, elektrovodljivost, aktivnost dijastaze, kiselost, HMF, peludna analiza), analize pčelinjeg otrova, industrijske konoplje, kao i druge analize prema zahtjevima naručitelja.
Odjel pruža i usluge uzorkovanja hrane sukladno Normi HRN EN ISO/ICE 17025.
Obrazac za ugovaranje usluge možete preuzeti ovdje.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Lidija Barušić, dipl. ing.
Djelatnost Odjela obuhvaća predmete široke potrošnje, kao što su kozmetički proizvodi i sirovine za kozmetiku, tatoo boje, posuđe, pribor, oprema i uređaji za proizvodnju kozmetičkih proizvoda, dječje igračke i artikli za djecu, sredstva za održavanje čistoće u kućanstvu i industriji, dezinfekcijska sredstva, duhan, duhanski proizvodi i pribor za pušenje, te ostali predmeti koji pri uporabi dolaze u neposredan dodir s kožom i/ili sluznicom. U Odjelu se obavljaju i analize materijala i predmeta koji dolaze u kontakt s hranom, a od materijala se analiziraju metali i njihove slitine, emajl, cement, keramika i porculan, staklo, polimerni materijali drvo uključujući i pluto, tekstil te aktivni i inteligentni materijali, posuđe i pribor koje dolazi u neposredan dodir s hranom, proizvodi namijenjeni dojenčadi i djeci mlađoj od tri godine za olakšavanje hranjenja, sisanja, umirivanja i spavanja, oprema i uređaji koji dolaze u neposredan dodir s hranom te materijali i predmeti koji dolaze u neposredan dodir s vodom za ljudsku potrošnju. Analize obuhvaćaju parametre zdravstvene ispravnosti i sigurnosti proizvoda, parametre kvalitete proizvoda koji ovise o vrsti proizvoda, sastavu proizvoda i proizvođačkoj specifikaciji. Odjel izrađuje i provodi kontrole deklaracije za sve vrsta predmeta opće uporabe, sigurnosno tehničke listove, te izvještaje o sigurnosti proizvoda.
U Odjelu se za potrebe ocjene sukladnosti i/ili kvalitete predmeta opće uporabe određuje prisutnost kontaminanata, kao što su teški metali, pesticidi, policiklički aromatski ugljikovodici, poliklorirani bifenili, mineralna ulja, ftalati, n-nitrozamini, melamin, aromatski amini, azo bojila, metanol, bisfenol-A, fenoli, sadržaj benzena i njegovih spojeva, sadržaj toluena, sadržaj pentaklorfenola te niz drugih kontaminanata. Od drugih sigurnosnih parametara provjerava se sadržaj konzervansa prvenstveno u kozmetičkim proizvodima, igračkama te materijalima i predmetima koji dolaze u kontakt s hranom, fizikalno-mehanička svojstva i zapaljivost igračaka, prisutnost alergena, pH, i tenzidi u deterdžentima, globalne migracije u ambalaži i posuđu, sadržaj nikotina u e-cigaretama, sadržaj titan dioksida, određivanje UV filtera u proizvodima za zaštitu od sunca, određivanje glavnih sastavnica eteričnog ulja, određivanje aktivnih tvari u biljnim proizvodima, zdravstvena ispravnost macerata za proizvodnju kozmetike, kvalitetu i sigurnost svijeća, sadržaj THC-a i CBD-a, peroksidni broj, jodni broj, stupanj kiselosti i indeks refrakcije u uljima (eteričnim i jestivim), sadržaj nikla u nakitu, fizikalno kemijska stabilnost kod određivanja roka uporabe i kvalitete kozmetičkih proizvoda te niz parametra koji su ograničeno dozvoljeni ili zabranjeni i mogu predstavljati opasnost za zdravlje ljudi. Odjel također pruža uslugu izrade i kontrole deklaracije za sve predmete opće uporabe u skladu s proizvođačkom specifikacijom. Odjel izrađuje potrebnu tehničku dokumentaciju za stavljanje proizvoda na tržište: (Product Information File/P.I.F.) te Izvješće o procjeni sigurnosti kozmetičkog proizvoda (Safety assessment).
Obrazac za ugovaranje usluge možete preuzeti ovdje.
Voditelj Odjela: dr. sc. Zdenko Mlinar, univ. spec. techn. aliment., mag. sanit. ing.
Odjel provodi ispitivanja hrane, predmeta opće uporabe i okolišnih uzoraka obzirom na mikrobiološke pokazatelje sukladno važećim propisima. Rade se ispitivanja hrane, briseva čistih površina, suđa, pribora i ruku u objektima pod sanitarnim nadzorom, kozmetike, predmeta koji dolaze u kontakt s kožom i sluznicom, predmeta koji dolaze u kontakt s hranom, provjera zadanih higijenskih pokazatelja u procesu proizvodnje, provjera čišćenja klima uređaja i okolišnih uzoraka kao što su uzorci zraka (unutarnji i vanjski zrak životnog i radnog okoliša i čistih prostora). Odjel se bavi i ispitivanjima trajnosti i stabilnosti određenih proizvoda te otpornosti na kontaminaciju, ispitivanjima na prisutnost nekih alergena u hrani i tragova strane DNA (konjetina i svinjetina). Odjel provodi i molekularna ispitivanja (RT-PCR) prisutnosti SARS-CoV-2 iz uzoraka okoliša. U slučaju problema u procesu proizvodnje i sumnje na mikrobiološku kontaminaciju Odjel na zahtjev radi savjetovanje i ispitivanje mogućih izvora kontaminacije. Odjel sklapa Ugovore o međusobnoj suradnji ili putem zahtjeva za ispitivanje/narudžbe i surađuje sa zainteresiranim strankama.
U Odjelu se provode ispitivanja hrane metodama kultivacije iz cijelog lanca hrane, odnosno različitim fazama proizvodnje i distribucije hrane, kao i ispitivanjem mikrobiološke čistoće u objektima: brisevi čistih površina, suđa, pribora i ruku, otisaka i krpica, te različite dodatne i alternativne metode poput određivanja aktiviteta vode (aw) i niza molekularnih ispitivanja (single i multiplex Real-Time PCR/RT-PCR) za detekciju patogena u hrani i uzorcima iz okoliša od kojih su posebno značajni Salmonella spp., Listeria monocytogenes/Listera spp., shiga-toksin producirajuće Escherichia coli (STEC; O26, O45, O103, O104, O111, O121, O145 i O157), detekciju DNA različitih životinjskih vrsta, detekciju i kvantifikaciju alergena u hrani (celer). U početku pandemije uzorkovane SARS-CoV-2 virusom brzo je uvedena metoda detekcije virusa u okolišnim uzorcima, konkretno u zraku i na površinama.
Unutar Odjela provode se ispitivanja predmeta opće uporabe - kozmetika, kozmetika s posebnom namjenom, „Challenge test“ - vrednovanje antimikrobne zaštite kozmetičkih proizvoda i predmeta koji dolaze u kontakt s kožom i sluznicom, predmeti koji dolaze u kontakt s hranom. Obavlja provjere zadanih higijenskih pokazatelja u procesu proizvodnje i okolišnih uzoraka - uzorci zraka - unutarnji i vanjski zrak životnog i radnog okoliša i čistih prostora kroz određivanje ukupnog broja mikroorganizama i plijesni metodama brisa i impakcije, ispitivanje učinkovitosti uređaja za pročišćavanje zraka, ispitivanje učinkovitosti čišćenja KV sustava, mjerenje bioloških čimbenika radnog okoliša (poslovi zaštite na radu), određivanje patogena Salmonella spp., Shigella spp., Escherichia coli i Campylobacter spp. u mulju i ispitivanje uzoraka obrađenog medicinskog otpada, a sve s obzirom na mikrobiološke pokazatelje sukladno važećim propisima i zakonskoj regulativi, ispituje trajnosti i stabilnosti određenih proizvoda te otpornosti na kontaminaciju.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Želimira Cvetković, dipl. ing.
Odjel provodi poslove zaštite na radu i mjerenja/ispitivanja u radnom okolišu kao što su ispitivanja fizikalnih, kemijskih i bioloških čimbenika koja obuhvaćaju: ispitivanje mikroklimatskih uvjeta na mjestu rada; mjerenje osvijetljenosti unutrašnjih i vanjskih radnih prostora; mjerenje i ocjenjivanje buke na radu i određivanje izloženosti buci; ispitivanje učinkovitosti sustava provjetravanja; ispitivanje kemijskih čimbenika; ispitivanje bioloških čimbenika; izrada procjene rizika za mjesta rada; pregled i ispitivanje radne opreme; ispitivanje niskonaponskih električnih instalacija; ispitivanje sustava zaštite od djelovanja munje; osposobljavanje iz područja zaštite na radu; osposobljavanje pučanstva za provedbu preventivnih mjera zaštite od požara, gašenje požara i spašavanje ljudi i imovine ugroženih požarom te i mjerenja odlagališnog plina i praćenje kvalitete zraka putem određivanja ukupne taložne tvari i metala u njoj.
Unutar Odjela provode se analize alergene peludi u zraku, sadržaja peludi u medu (melisopalinološke analize) te ekotoksikološka ispitivanja površinskih, podzemnih ili otpadnih voda, kemijskih pripravaka i predmeta opće uporabe.
U Odjelu se provode analize svih vrsta otpada u svrhu njegove kategorizacije sukladno važećim zakonskim propisima, ispitivanje fizikalnih i kemijskih svojstava otpada za trajno odlaganje za odlagalište inertnog otpada, ispitivanje fizikalnih i kemijskih svojstava otpada za trajno odlaganje za odlagalište neopasnog otpada, ispitivanje fizikalnih i kemijskih svojstava otpada za trajno odlaganje za odlagalište opasnog otpada, ispitivanje fizikalnih i kemijskih svojstava otpada za termičku obradu, za kemijsko-fizikalnu obradu i za kompost, a provodi se uzorkovanje i priprema uzoraka za mikrobiološke analize tla. Jednako tako provodi ispitivanja krutih oporabljenih goriva (SRF), mulja iz uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, kvalitetu tla i kvalitetu sedimenta. Odjel provodi analize i uzorkovanja zajedno s Odjelom za mikrobiološke analize hrane, predmeta opće upotrebe i okolišnih uzoraka što uključuje analize obrađenog medicinskog otpada, analize mulja s pročišćivača otpadnih voda i mikrobiološke analize zraka.
Voditeljica Odjela: prim. dr. sc. Matijana Jergović, dr. med.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Gordana Jurak, dipl. ing.
Djelatnost Odjela za zajedničke i potvrdne analitičke metode vezana je uz poslove i suradnju s ostalim odjelima Službe. U Odjelu se provode analize u svim vrstama matriksa (sve vrste voda, hrana, tlo, otpad, zrak i ostali okolišni uzorci, predmeti opće uporabe) visoko sofisticiranim instrumentalnim tehnikama, kao što su tekućinska i plinska kromatografija s brojnim detektorima (HPLC/UV/FLD/DAD, GC/FID/ECD), a naročito ističemo tekućinsku i plinsku kromatografiju povezanu sa spektrometrijom masa (LC-MS/MS, GC-MS, GC-MS/MS) kao potvrdne analitičke metode. U Odjelu se također provode i analize metala i metaloida u hrani, hrani za životinje, predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom i predmetima opće uporabe te uzorcima iz okoliša tehnikama atomske spektroskopije i spektrometrije masa, odnosno tekućinskom kromatografijom i spektrometrijom masa uz induktivno spregnutu plazmu (LC-ICP/MS). U suradnji s ostalim odjelima Službe, Odjel sudjeluje u testovima ispitivanja osposobljenosti na međunarodnoj razini organiziranim od strane europskih akreditiranih laboratorija.
Svi analitički postupci u Odjelu usklađeni su sukladno Normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Navedenim metodama/tehnikama analiziraju su parametri vezani uz kontaminaciju uzoraka tj. kontaminanti (zagađivala) poput mikotoksina, biljnih toksina, droga i psihotropnih tvari, pesticida, organoklornih pesticida, ditiokarbamata, herbicida – ostatnih sredstava za zaštitu bilja, antibiotika, antimikrobika, farmaceutika, policikličkih aromatskih ugljikovodika, ftalata, amina, azo-boja, ugljikovodika, mineralnih ulja, ostatnih otapala, PCB-a, naftalena, trihalometana, bisfenola A, glifosata, cijanurne kiseline, melamina, akrilamida itd. Osim mnogobrojnih kontaminanata, navedenim tehnikama određuju se brojni parametri kvalitete poput vitamina, šećera, konzervansa, sladila, HMF-a, etanola, metanola, nikotina, kofeina, masnih kiselina, SO2 u vinu, antioksidanasa, EDTA, melitina itd.
Na Odjelu se također provode i analize metala i metaloida u hrani, hrani za životinje, predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom i predmetima opće uporabe te uzorcima iz okoliša (voda, otpadna voda, tlo, otpad, zrak) tehnikama atomske spektroskopije i spektrometrije masa, odnosno tekućinskom kromatografijom i spektrometrijom masa uz induktivno spregnutu plazmu (LC-ICP/MS).
Nova tehnika na Odjelu omogućava analizu omjera stabilnih izotopa u svrhu kontrole autentičnosti i utvrđivanja podrijetla hrane. Omjeri stabilnih izotopa elemenata 13C/12C, 15N/14N, 18O/16O i 1H/2 H u uzorku analiziraju se spektrometrom masa izotopnih omjera (engl. Isotope ratio mass spectrometer; IRMS) povezanog s dvije periferije, elementarni analizator (EA IRMS) i tekućinski kromatograf (LC IRMS), kojim se može razlučiti kemijski identične spojeve koji imaju različit izotopni sastav. Osim EA-LC/IRMS-a koristi se i PICARRO kojim se određuju izotopi ugljika.
Voditeljica Centra: dr. sc. Adela Krivohlavek, dipl. ing.
Djelokrug rada Odjela određen je Projektom „Centar za sigurnost i kvalitetu hrane“ (KK.01.1.1.02.0004.), a obuhvaća privlačenje vrhunskih znanstvenika, provođenje novih znanstveno-istraživačkih projekata, povećanje broja istraživača koji rade na poboljšanoj IRI infrastrukturi, unapređenje nastavnih aktivnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te povećanje broja znanstveno-istraživačkih radova. U Centru se provode znanstvena istraživanja kroz znanstveno istraživačku jedinicu za kontrolu patvorenosti hrane, za određivanje zemljopisnog podrijetla hrane, za kontrolu organske hrane i za vrednovanje senzorskih svojstava hrane koja je sastavni dio Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Poslovi koji se obavljaju unutar Centra za sigurnost i kvalitetu hrane su: provođenje analiza za potrebe Centra, edukacija zainteresiranih vanjskih i unutarnjih suradnika, publiciranje znanstvenih radova, provođenje i koordinacija projekata i znanstvene suradnje s drugim ustanovama ili unutar Zavoda.
Nacionalni referentni laboratorij za mikotoksine i bilje toksine: Referentni laboratorij za mikotoksine i biljne toksine ovlašten je od strane Ministarstva poljoprivrede RH prema važećim zakonskim propisima. Određuje sve vrste mikotoksina (aflatoksine, ohratoksin A, zearalenon, deoksinivalenol, T2 i HT2, fumonizine, patulin, te ostale mikotoksine i njihove oblike, kao i biljne toksine sukladno zahtjevima kupca. Laboratorij surađuje s Referentnim laboratorijem Europske zajednice (EURL), koordinira aktivnosti službenih laboratorija u području ovlaštenja, provodi međulaboratorijske usporedbe sa službenim laboratorijima iz područja rada laboratorija, dostavlja informacije dobivene u Referentnom laboratoriju Europske zajednice ostalima službenim laboratorijima, pruža znanstvenu i tehničku pomoć Ministarstvu u primjeni programa koordinirane kontrole. Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima, te sudjeluje u provjeri rada koju organizira EURL.
Nacionalni referentni laboratorij za pesticide: Referentni Laboratorij za pesticide ovlašten je od strane Ministarstva poljoprivrede RH sukladno važećim zakonskim propisima. U laboratoriju se analiziraju razne vrste uzoraka (voda, hrana, zrak) na ostatke pesticida u hrani, predmetima opće uporabe i uzorcima iz okoliša (voda, tlo, otpad). Određivanje ostataka pesticida provodi se pomoću multirezidualne metode (MRM metode) i/ili određivanje grupe rezidua jednom metodom (SRM metode). Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima. Laboratorij surađuje s Referentnim laboratorijem Europske zajednice (EURL), koordinira aktivnosti službenih laboratorija u području ovlaštenja, provodi međulaboratorijske usporedbe sa službenim laboratorijima iz područja rada laboratorija, dostavlja informacije dobivene u Referentnom laboratoriju Europske zajednice ostalima službenim laboratorijima, pruža znanstvenu i tehničku pomoć Ministarstvu u primjeni programa koordinirane kontrole. Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima, te sudjeluje u provjeri rada koju organizira EURL.