Za dezinfekciju bazenske vode najčešće se upotrebljavaju sredstva na bazi klora. Klor se kao oksidant pojavljuje u različitim oblicima, i to kao: natrijevhipoklorit (tekućina), kalcijevhipoklorit (tablete ili granule) i tzv. organski klor (granule ili tablete). Bez obzira o kojem kloru se radi potrebno je pratiti razinu tzv. slobodnog klora kojeg u bazenskoj vodi mora biti u koncentraciji do 1,02 mg/l .
Za ispravno doziranje sredstava za održavanje i kloriranje bazena mora se znati koliko kubnih metara vode stane u bazen. Ovisno o obliku bazena to se može računskim putem ustanoviti kako slijedi:
Pravokutni bazen dužina (m) x širina (m) x dubina (m) = volumen bazena (m3)
Okrugli bazen promjer (m) promjer (m) x dubina (m) x 0,78 = volumen bazena (m3)
Ovalni bazen dužina (m) x širina (m) x dubina (m) x 0,89 = volumen bazena (m3)
Bazen u obliku osmice dužina (m) x širina (m) x dubina (m) x 0,85 = volumen bazena (m3)
Potrebna doza za kloriranje je 2g/m3 (2000 mg/m3) vode, a kod hiperkloriranja (šok kloriranja) je 20g/m3 (20000 mg/m3).
Hiperkloriranje bazenske vode provodi se u svrhu čišćenja bazena. Hiperklorirana voda treba odstajati najmanje 24 sata u bazenu kako bi se dezinficirale stijenke bazena. Nakon toga vodu treba ispustiti iz bazena, bazen napuniti svježom vodom i provoditi kontinuirano kloriranje. Hiperklorirana voda ne smije se koristiti za kupanje jer sadrži preveliku količinu klora.
Hiperkloriranje se provodi i kod mikrobiološkog onečišćenja bazenske vode. Dezinfekcijom se uništavaju mikroorganizmi koji se nalaze u bazenskoj vodi i osigurava se bakteriološki ispravna voda za kupanje. Kako je bazenska voda pri temperaturi 25°C ili većoj, upravo idealno stanište za razvoj mikroorganizama, potrebno ju je ispravno i redovito dezinficirati te kontrolirati količinu slobodnog klora prisutnog u vodi. Viša temperatura vode i zraka, te prisutnost većeg broja kupača u bazenu, proporcionalno povećava broj mikroorganizama u vodi koji se u takvim uvjetima razmnožavaju eksponencijalno. Upravo zbog tako brzog razmnožavanja mikroorganizama, dezinfekcija bazenske vode je od presudne važnosti za sigurnost kupača.
Ukoliko analizirani uzorci vode iz bazena ZADOVOLJAVAJU uvjete propisane "Pravilnikom o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima bazenskih kupališta te o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda" (NN 107/12) i "Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o sanitarno-tehničkim i higijenskim uvjetima bazenskih kupališta te o zdravstvenoj ispravnosti bazenskih voda" (NN 88/14) hiperkoloriranje se provodi jednom godišnje.
Kada se za punjenje bazena ne koristi voda iz javnog vodoopskrbnog sustava (vodovoda) nego se bazen puni vodom iz drugom izvora (npr. kišnica, voda iz bunara) hiperkloriranje se provodi češće ovisno o korištenju bazena.