Novost 20.03.2024
28. Dan narcisa
Oznake: 
Image
Dan narcisa
Ovogodišnji 28. Dan narcisa obilježit će se u subotu, 23. ožujka 2024. godine, na Trgu bana Josipa Jelačića, u terminu od 10 do 13 sati.

Narcise su simbol proljeća, novog života, ali već 28 godina one su i simbol javnozdravstvene akcije s ciljem podizanja svijesti o raku dojke. Ovogodišnji 28. Dan narcisa obilježit će se u subotu, 23. ožujka 2024. godine, na Trgu bana Josipa Jelačića, u terminu od 10 do 13 sati. Hrvatska liga protiv raka, Grad Zagreb, Gradski ured za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom te Hrvatski zavod za javno zdravstvo, u suorganizaciji sa NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ i Gradskim društvom Crvenog križa Zagreb pozivaju sve građane da se pridruže obilježavanju ovogodišnje manifestacije te doznaju najnovije informacije o prevenciji i liječenju raka dojke. I ove godine svi zajedno imamo priliku naglasiti značaj prevencije i ranog otkrivanja ovog sijela raka, podsjetiti kako je potrebno na vrijeme početi brinuti o svom zdravlju, ali i u većoj mjeri pomoći onima koji su već oboljeli.

Po pojavnosti i smrtnosti, već dulje vrijeme, rak dojke ubrajamo u vodeće uzroke raka u žena. Iako se najčešće pojavljuje u žena iznad pedesete godine života, mogu oboljeti i znatno mlađe žene, ali i muškarci. Prema posljednjim dostupnim podatcima Registra za rak Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo za 2021. godinu, u gradu Zagrebu je zabilježeno 708 novooboljelih žena, a u Republici Hrvatskoj njih 2.928. Sukladno podatcima o smrtnosti u Zagrebu je od raka dojke u 2022. godini umrlo 146 žena, dok je u RH iste godine umrlo 647 žena. Nastavno na podatke o smrtnosti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) i u 2022. godini nastavljen je pad iste.

Čimbenici rizika povezani s nastankom i razvojem raka dojke su: genetski (rak dojke u obitelji), dob, prva menstruacija prije 12. godine života, zadnja menstruacija iza 50-te godine, nerađanje ili pak rađanje prvog djeteta iza 30. godine. No, uz navedene, postoji i čitav niz čimbenika na koje uz malo truda i dobre volje možemo utjecati te tako sačuvati vlastito zdravlje. Isti su: neujednačena prehrana, nedovoljna tjelesna aktivnost, pušenje,  neprimjerena konzumacija alkohola i stres.

U Gradu Zagrebu i Republici Hrvatskoj aktivno i sustavno se provode programi probira raka dojke. U provedbi sudjeluje i Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i to  kroz dva programa koji se međusobno nadopunjuju. Ciljevi oba programa su: otkrivanje raka dojke u početnom stadiju u što većem udjelu, dugoročno smanjenje smrtnosti od raka dojke te stvaranje navike kod žena za potrebom provođenja preventivnih pregleda.

  • Program preventivne mobilne mamografije, namijenjen je ženama u dobi od 40. do 50. godine života te onima iznad 70. godine. Grad Zagreb i NZJZ „Dr. Andrija Štampar“ prepoznali su veličinu javnozdravstvenog izazova raka dojke te je Program pokrenut 2004. godine i u sklopu istog do danas je pregledano gotovo 56.000 žena.

  • Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke započeo je 2006. godine, namijenjen je svim ženama u RH u dobi 50 do 69 godina pa tako i onima s područja grada Zagreba. 21. ožujka 2023. godine započeo je 8. ciklus provedbe, koji je i trenutno u tijeku.

Pomaci u podizanju svijesti žena i ukupne javnosti o izazovu raka dojke već su napravljeni, no mjesta unapređenju uvijek ima, stoga je ovo poziv i prilika svim institucijama, udrugama i pojedincima da se aktivno uključe.


Pripremila: prim. Melita Jelavić, dr. med., specijalist epidemiolog, voditeljica Službe za epidemiologiju