Debljina je danas jedan od vodećih javnozdravstvenih problema u Svijetu i Europi.
Republika Hrvatska, prema zadnjim podacima iz 2019. godine, ima najveću prevalenciju osoba s prehranjenošću ili debljinom u Europi. Gotovo dvije trećine (65 %) odraslih osoba ima prekomjernu tjelesnu težinu i debljinu (udio osoba s debljinom je 23 %). Više muškaraca je u odnosu na žene imalo preuhranjenost i debljinu (73.2 % muškaraca u usporedbi sa 58.5 %).
Debljina je multifaktorijalna bolest i predstavlja faktor rizika za cijeli niz bolesti (primjerice šećerna bolest, kardiovaskularne bolesti, neke vrste karcinoma, neplodnost i drugi) i povezana je i s kraćim životnim vijekom.
Liječenje debljine kompleksan je i dugotrajan proces, a najvažnija je promjena načina života i trajno prihvaćanje zdravih navika – zdrave prehrane i redovite tjelesne aktivnosti. Uz to, kognitivno-bihevioralni pristup usmjeren je na prevladavanje psiholoških prepreka za usvajanje učinkovitih ponašanja u kontroli tjelesne mase te su danas dostupni i lijekovi za liječenje debljine te kod najtežih slučajeva i kirurško liječenje (tzv. barijatrijska kirurgija).
Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, uz podršku Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom i u suradnji s Gradskom ljekarnom Zagreb pokrenuo je Program „Usvajanjem pozitivnih navika u svakodnevici do uravnotežene tjelesne težine - prevencija prekomjerne tjelesne težine i debljine kroz društvena i životna okruženja“, u sklopu kojeg je objavljena brošura Savjeti za suočavanje s prekomjernom tjelesnom težinom i debljinom, koju možete preuzeti ovdje.