Novost 16.05.2025
DHMZ i NZJZ „Dr. Andrija Štampar” edukativnim predavanjem u OŠ Kajzerica podržali projekt „Čuvari svježeg zraka“ te ukazali na važnost kvalitete zraka
Image
Čuvari svježeg zraka

Nakon što su istraživanja kvalitete zraka provedena u učionicama hrvatskih škola pokazala visoku koncentraciju ugljičnog dioksida, u zagrebačkoj OŠ Kajzerica početkom školske godine 2024./2025. započeo je pilot projekt pod nazivom „Čuvari svježeg zraka“

BOSQAR INVEST školi je donirao 30 specijaliziranih uređaja za mjerenje kvalitete zraka u učionicama

Predstavnici Državnog hidrometeorološkog zavoda i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ učenicima su održali edukativna predavanja o važnosti svježeg zraka 

U sklopu projekta „Čuvari svježeg zraka“, kojeg je prošle godine pokrenuo BOSQAR INVEST (BOSQAR d.d. – ZSE: BSQR) s ciljem osvješćivanja javnosti o potrebi za brigom o kvaliteti zraka u zatvorenim prostorima i obrazovnim institucijama, ovoga tjedna edukativna predavanja za učenike OŠ Kajzerica održale su stručnjakinje Sektora za kvalitetu zraka Državnog hidrometeorološkog zavoda dr. sc. Ivana Ćosić i Valentina Jagić te dr. sc. Želimira Cvetković, voditeljica Odjela za higijenu okoliša u Službi za zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. Kako su istaknule, uvođenjem sustava mjerenja CO₂ te podizanjem svijesti o nužnosti održavanja zraka čistim, škole postaju ne samo sigurnije, nego i edukativno poticajnije okruženje jer djeca koja znaju zašto treba otvoriti prozor, prije će ga i sama otvoriti. 
Kvaliteta zraka dijeli se na dvije kategorije. Zrak prve kategorije označava čist ili neznatno onečišćen zrak, dok zrak druge kategorije upućuje na povišene vrijednosti koncentracija onečišćujućih tvari.

"Zimi su dominanti izvor onečišćenja lebdećim česticama. Za sada se, prema Zakonu o zaštiti zraka (NN 127/19, 57/22 i 136/24) i podzakonskim aktima, mjere koncentracije lebdećih čestica aerodinamičkog promjera 2,5 i 10 mikrometara. Zimi su te koncentracije pojačane, a uzrok su grijanja na kruta goriva u malim kućnim ložištima i promet što je posebno izraženo tijekom stabilnih atmosferskih uvjeta bez vjetra ili oborine, a utjecaja ima i izgrađenost prostora i topografija. Cjelogodišnji izvor je i industrija. Ne smijemo zanemariti ni prirodne izvore (požari, vulkani, pustinjski pijesak), a od utjecaja može biti i prekogranični prijenos. Trenutno je kvaliteta zraka u Zagrebu zadovoljavajuća, s obzirom na parametre poput PM2,5, PM10, dušikovog dioksida i ozona, no kako dolaze topliji mjeseci, možemo očekivati povećanje koncentracija određenih onečišćujućih tvari poput troposferskog ozona", istaknula je dr. sc. Ivana Ćosić, voditeljica Odjela anorganskog laboratorija DHMZ-a.

"Vrijednosti koncentracija onečišćujućih tvari mjere se na postajama državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka, koje su modernizirane ili novo izgrađene u sklopu EU strukturnog projekta, Proširenje i modernizacija državne mreže za trajno praćenje kvalitete zraka - AIRQ. Izmjereni podaci sa svih postaja državne mreže dostupni su na Portalu kvaliteta zraka u RH te u stvarnom vremenu, možete pratiti aktualnu kvalitetu zraka", navela je Valentina Jagić iz Državnog hidrometeorološkog zavoda.

„Zrak u prostoriji možemo poboljšati redovitim provjetravanjem, korištenjem prirodnih sredstava za čišćenje, izbjegavanjem pušenja u zatvorenom prostoru te uzgojem sobnih biljaka koje pročišćavaju zrak poput aloe vere, filodendrona i spatifiluma (mirnog ljiljana). Na 30 m² preporučeno je barem 2 do 3 biljke jer one mogu doprinijeti boljoj kvaliteti zraka i općem osjećaju ugodnosti u prostoru.“, dodala je dr. sc. Želimira Cvetković, dipl. ing., voditeljica Odjela za higijenu okoliša u Službi za zdravstvenu ekologiju NZJZ „Dr. Andrija Štampar“.

Razine ugljičnog dioksida u učionicama ponekad i do četiri puta više od preporučenih granica

„Povišene razine CO₂ smanjuju kognitivne sposobnosti i predstavljaju zdravstveni rizik. Mnoge su zemlje već regulirale standarde kvalitete zraka u učionicama, postavljajući granicu na 1000 dijelova na milijun (ppm) i propisujući minimalni dotok svježeg zraka od 30 kubnih metara na sat po osobi. Tijekom pilot istraživanja koje smo proveli u jednoj zagrebačkoj školi, koncentracija CO₂ iznosila je 4500 ppm, što je daleko iznad preporučenih vrijednosti i već predstavlja zdravstveni problem. Naime, CO₂ je i pokazatelj prisutnosti drugih nusprodukata disanja, uključujući patogene respiratornih bolesti. To nas je potaknulo na ugradnju uređaja za mjerenje kvalitete zraka u učionicama, koji detektiraju prezasićenost ugljikovim dioksidom i upozoravaju na potrebu za prozračivanjem. Ili, kako kaže naš slogan: Pozor, pozor, otvori prozor!“, istaknuo je idejni začetnik projekta „Čuvari svježeg zraka“ Velimir Gašparović.

BOSQAR INVEST je u sklopu projekta na početku školske godine 2024./2025. OŠ Kajzerica, koja sudjeluje u ovom pilot projektu, donirao 30 specijaliziranih uređaja za mjerenje kvalitete zraka. Uređaji, koji su raspoređeni u učionicama svih osam generacija školaraca, kontinuirano prate razine ugljičnog dioksida i u realnom vremenu upozoravaju na kakvoću zraka. Zelena boja na uređaju označava dobru kvalitetu zraka, žuta osrednju, a crvena lošu.

Zdravo okruženje za svako dijete

„Od samog početka projekt je prepoznat kao vrijedan i potreban, najprije od Školskog odbora, a potom i od Gradskog ureda za odgoj i obrazovanje. Svi su podržali ideju jer je jasno da kvaliteta zraka izravno utječe na zdravlje, dobrobit i uspjeh naših učenika. Ponosni smo što se upravo u našoj školi provodi ova inicijativa, kojom postavljamo standard za zdravije i svjesnije školsko okruženje“, istaknuo je Mario Bošković, ravnatelj Osnovne škole Kajzerica.

Projekt „Čuvari svježeg zraka“ upravo zato ima za cilj ne samo tehničku, već i kulturnu promjenu u pristupu školskom prostoru, promjenu koja, kako se čini, već puše u dobrom smjeru.

Image
Čuvari svježeg zraka
Image
Čuvari svježeg zraka
Image
Čuvari svježeg zraka
Image
Čuvari svježeg zraka