Novost 17.10.2024
Edukacijom i savjetovanjem do zaštite zdravlja – javnozdravstvena akcija u Udruzi slijepih Zagreb
Image
JZ akcija

Međunarodni dan slijepih i Dan bijelog štapa obilježavaju se u svijetu s ciljem podizanja svijesti građana o specifičnim potrebama slijepih i slabovidnih osoba, ali i obavezama zajednice prema njima. Nezadovoljavajući položaj slijepih osoba proizlazi iz otežanih mogućnosti zapošljavanja, prisutnosti diskriminacije i stigmatizacije, nedostatku ili nemogućnosti nabavke asistivnih pomagala.

Javnozdravstvena akcija

Povodom Međunarodnog dana slijepih i Dana bijelog štapa djelatnici Službe za javno zdravstvo Zavoda održali su javnozdravstvenu akciju za korisnike i djelatnike Udruge slijepih Zagreb i Hrvatskog saveza slijepih. Time je nastavljena suradnja s Udrugom slijepih Zagreb, uz podršku Hrvatskog saveza slijepih, s ciljem promicanje zdravlja i unapređenje znanja te svijesti kod slijepih osoba vezano uz zaštitu zdravlja. Sudionicima javnozdravstvene akcije omogućena je provjera krvnog tlaka, razine GUK-a (glukoze u krvi) te razine ugljičnog monoksida (CO) u izdahu, kao i analiza tjelesne mase uz individualno savjetovanje. Sudionici javnozdravstvene akcije kojima su ustanovljeni povišeni rezultati nalaza dobili su smjernice za daljnje pretrage na koje ih treba uputiti njihov odabrani liječnik obiteljske medicine.

Dan bijelog štapa i Međunarodni dan slijepih

Dan bijelog štapa po prvi je put obilježen 1964. godine. Republika Hrvatska se pridružila mnogobrojnim zemljama u obilježavanju Međunarodnog dana bijelog štapa 15. listopada 1996. godine kada je taj dan prerastao u Međunarodni dan slijepih. U današnjem sve gušćem prometu, bijeli štap je pomagalo koje slijepima omogućuje samostalno kretanje na poznatom terenu, ujedno je i prometni zaštitni znak slijepih osoba. Samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa svladava se na tečaju poduke usvajanjem osnovnih tehnika vještine korištenja štapa, osnovnih prometnih pravila te konfiguracije terena kojim će se osoba samostalno kretati. Bijeli štap je zapravo produžena ruka slijepe osobe, sve što je izvan dosega štapa je opasnost za osobu i velika nepoznanica. Inicijativa za korištenje bijelog štapa kao zaštitnog znaka slijepih osoba u prometu pokrenuta je još 1930. godine, ali tek nakon drugog svjetskog rata tzv. dugi bijeli štap počinje se primjenjivati kao pomagalo za kretanje slijepih.

Prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u 2024. godini registrirano je 21.387 osoba s oštećenjem vida, što čini 3,3 % ukupnog broja osoba s invaliditetom. U Gradu Zagrebu registrirano je 2.931 osoba s oštećenjem vida, uz udio od 2,5 % u ukupnom broju osoba s invaliditetom u gradu. Prema dijagnozama koje u potpunosti ili većoj mjeri invalidiziraju osobu, u Hrvatskoj je registrirana 16.251 osoba s vidnim poremećajem i sljepoćom, u Gradu Zagrebu 2.222 osobe. Prikaz podataka o raspodjeli vrste pomagala koja koriste osobe s invaliditetom ukazuju kako su najčešće korištena očna i tiflotehnička pomagala. 

Stalno praćenje potreba i problema slijepih osoba je neophodno jer se uz svakodnevni napredak tehnologije i poboljšanja olakšava svakodnevica i unaprjeđuje kvaliteta njihovog života. Za slijepe i slabovidne osobe izuzetno je važna psihosocijalna i profesionalna rehabilitacija. Provodi se s ciljem osposobljavanja za izvršavanje svih radnji potrebnih za samostalno življenje, podiže nivo samostalnosti i sposobnosti sudjelovanja u aktivnostima svakodnevnog života. Prema medicinskoj indikaciji osigurana osoba ima pravo na pomagala koja su utvrđena popisom dostupnih pomagala. Pomagala za slijepe i slabovidne osobe možemo podijeliti na optička, neoptička i elektronska pomagala. Također, izuzetno je važno prilagoditi okolinu slijepoj i slabovidnoj osobi (raspored namještaja u stanu, korištenje uređaja sa zvučnim signalom ili adaptiranim kazaljkama itd.).


Pripremila: Marija Škes, mag. educ. reh., Odjel za promicanje zdravlja Službe za javno zdravstvo

Image
JZ akcija
Image
JZ akcija
Image
JZ akcija