Dan planeta Zemlje (eng. Earth Day) obilježava se 22. travnja kada se, po 53. put, slavi rođenje modernog ekološkog pokreta. Službena tema ovogodišnjeg Dana planeta Zemlje glasi „Investiraj u naš planet“, a uz obilježavanje se provodi i pet primarnih programa - Veliko čišćenje (eng. The Great Global Cleanup), Održiva moda (eng. Sustainable Fashion), Klimatska i okolišna pismenost (eng. Climate and Environmental Literacy), Canopy projekt o važnosti sadnje drveća, Hrana i okoliš te Globalni izazovi Planeta Zemlje.
Na internetskim stranicama earthday organizacije (www.earthday.org) objavljen je raspored ovogodišnjih događanja u različitim državama.
O Danu planeta Zemlje
Sve je započelo kada je u siječnju 1969. godine došlo do velikog izlijevanja nafte u Santa Barbari (Kalifornija), pri čemu se iz bušotine izlilo više od tri milijuna galona nafte. Ova katastrofa rezultirala je smrću više od 10.000 morskih lavova, morskih ptica, tuljana i dupina i dovela do velikih prosvjednih akcija širom SAD-a. Akcije tada pokreče senator Gaylord Nelson, mlađi senator iz Wisconsina, zbog svoje zabrinutosti radi pogoršanja stanja okoliša i to ponajprije zagađenja zraka i vode u Sjedinjenim Državama. Dan planeta Zemlje nadahnuo je 20 milijuna Amerikanaca, 10% ukupne populacije Sjedinjenih Država – na izlazak na ulice i u parkove kako bi demonstrirali protiv utjecaja 150 godina industrijskog razvoja koji je ostavio velike posljedice na okoliš i na ljudsko zdravlje.
Od 1990. godine Dan planeta Zemlje postao je globalni, mobilizirajući pokret u 141 zemlji podižući probleme okoliša na svjetsku pozornicu.
Početkom novog tisućljeća fokus se prebacio na globalno zagrijavanje i potrebu za čistom energijom u što su se uključile 184 zemlje.
Tijekom desetljeća mreža Dana planeta Zemlje dovela je stotine milijuna ljudi u ekološki pokret, stvarajući mogućnost za građanski angažman i volontiranje u 193 zemlje u svijetu. Tako je 2016. godine tema bila „Drveće na Zemlji“ pa je upravo na Dan planeta Zemlje te godine potpisana Pariška konvencija o potrebi borbe protiv klimatskih promjena. 2018. godine tema je bila zagađenje plastikom, 2020. godine obilježena je 50. godišnjica Dana Zemlje, a teme o očuvanju okoliša nikada nisu bile bitnije.
Događaji koji se održavaju širom svijeta na Dan planeta Zemlje potpora su zaštiti okoliša čime se nastoji ujediniti i osvijestiti ljude iz svih dijelova svijeta na važnost ekoloških tema i pitanja, kao što su zagađenje, sukobi, siromaštvo i ratovi. Kampanje povezane s Danom planeta Zemlje ističu potrebu za stvaranjem zelenih gradova i pošumljavanje, svjesnosti o klimatskim promjenama koje diljem svijeta izazivaju prirodne katastrofe s velikim utjecajem na ljude, floru i faunu, o utjecaju i posljedicama porasta razine mora, izumiranja nekih biljnih i životinjskih vrsta, zakiseljavanju oceana.
Uslijed pandemije koronavirusa vidjeli smo kako se Zemlja može brzo regenerirati ako samo malo usporimo, prilagodimo naše djelovanje.
Više o ovoj temi možete pročitati i na linku: https://www.earthday.org/earth-day-2023/.
Pripremila: dr. sc. Adela Krivohlavek, dipl. ing., znanstvena suradnica, voditeljica Centra za sigurnost i kvalitetu hrane