Novost 11.07.2025
Nakon ljetnih kiša spriječimo razvoj komaraca u dvorištima i vrtovima
Oznake: 
Image
Tigrasti komarac

Ljeto je sezona visoke aktivnosti komaraca. Premda su u Hrvatskoj do sada zabilježene ukupno 52 vrste komaraca (na području grada Zagreba 32), u naseljima i gradovima sjeverozapadne i priobalne Hrvatske tijekom ljeta najčešće nam dosađuju dvije vrste komaraca. Tigrasti komarac, Aedes albopictus invazivna je i vrlo aktivna vrsta, bode tijekom cijelog dana, najviše sredinom jutra i popodneva. Osim tigrastog komarca, u naseljenim područjima vrlo je česta domaća vrsta komarca Culex pipiens. Ova vrsta nam najčešće dosađuje noću.

Obje navedene „urbane“ vrste komaraca imaju zdravstveni značaj. Tigrasti komarac, Ae. albopictus u svijetu je značajan kao prijenosnik dengue, chikungunya i Zika virusne infekcije. Vrsta Cx. pipiens važna je kao prijenosnik virusa Zapadnog Nila i Usutu virusa. Infekcija virusom Zapadnog Nila (West Nile infekcija) najčešća je bolest koju prenose komarci na području Europe (uključujući Hrvatsku) tijekom posljednjeg desetljeća.

Tigrasti komarac i druge „urbane“ vrste komaraca za svoj razvoj iskorištavaju raznolike nakupine vode u naseljima, stoga legla komaraca postaju: otvorene posude s vodom u dvorištima i vrtovima (kante i bačve), različiti predmeti u dvorištima i okolišu u kojima se zadržava kišnica, gume u koje upada kiša, začepljeni oluci, vaze na grobljima, voda u tanjurićima tegli za cvijeće, nakupine vode na nepropusnim podlogama, odbačen krupni otpad, neodržavana jezerca i fontane, slivnici na gradskim prometnicama te raznolike druge male i velike nakupine vode. Za razvoj je „urbanim“ vrstama komarca potrebna vrlo mala količina vode, svega nekoliko milimetara visine vodenog stupca.

Na visokim ljetnim temperaturama za potpuni razvojni ciklus komarca, od jaja do odrasle jedinke, potrebno je svega nekoliko dana (tri do četiri, ovisno o mjestu razvoja).

Protekli dani u Zagrebu su bili kišni, voda se zadržala na brojnim mjestima u našim dvorištima i vrtovima. Slijede nam dani u kojima će visoke temperature pogodovati brzom razvoju komaraca. Stoga molimo građane da što prije pregledaju svoja dvorišta (okućnice) i vrtove te uklone vodu koja može postati leglo komaraca.

 Što je potrebno činiti?

  • Ukloniti nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda: kante, staklenke, igračke, odbačene predmete, automobilske gume te druge vrste posuda.
  • Redovito (jednom tjedno) potpuno isprazniti i isprati stijenke spremnika u kojima je voda, npr. kante i bačve u kojima je voda za zalijevanje u vrtovima.
  • Spremnike za vodu u okućnicama i vrtovima zatvoriti poklopcem, gustom mrežom ili folijom.
  • U vaze za cvijeće na grobljima staviti pijesak ili zemlju, prirodno cvijeće zamijeniti umjetnim.
  • Odlagati krupni otpad na za to predviđena mjesta. Predmete odlagati tako da se u njima ne nakuplja voda.
  • Održavati otvorene bazene, ukrasna jezerca i fontane.
  • Održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje voda (krovni oluci, ulični slivnici, kanalizacija).
  • Folije (cerade, tende i sl.) postaviti na način da na njima nije moguće zadržavanje vode.
  • Propisno držati gume u vulkanizerskim dvorištima:
    - natkriti prostor na kojem se drže gume
    - redovito uklanjati gume koje se ne koriste
    - ako su gume nenatkrivene prazniti vodu iz guma, gume slagati u obliku piramide i prekriti ih nepropusnom folijom tako da se na foliji ne zadržava voda.
  • Održavati septičke jame, držati ih propisno zatvorene.
  • Uređivati okućnice i vrtove, redovito kositi zelene površine i orezivati živice da se u njima što manje zadržavaju odrasli komarci.

Link: https://www.stampar.hr/sites/default/files/sprijecimo_razvoj_komaraca_digital-konacni.pdf

Ako ste pronašli leglo koje ne možete ukloniti (npr. utvrdili ste da je Vaša septička jama leglo komaraca), u takvo leglo je potrebno izliti malo mineralnog ulja. Ulje će se razliti u tankom sloju po površini vode i mehaničkim djelovanjem spriječiti ličinkama disanje. Mineralno ulje prodaje se u poljoprivrednim ljekarnama.

Kako se zaštititi od komaraca?

  • Koristiti repelente - sredstva koja odbijaju komarce. Među djelotvornim aktivnim tvarima u repelentima nalaze se DEET (NN-dietil-metatoluamid, 20-50%) i icaridin. Potrebno je pridržavati se uputa za korištenje repelenata.
  • Pri boravku u području u kojem su komarci brojni nositi prikladnu odjeću svijetlih boja, dugih rukava i duge hlače.
  • Zaštititi prozore i vrata mrežama za kukce i zavjesama, postaviti mreže iznad kreveta i dječjih kolica.
  • Cijepljenjem se možemo zaštititi od nekih bolesti koje prenose komarci. Stoga preporučujemo, mjesec dana prije putovanja u zemlje izvan Hrvatske posjetiti Centar za cijepljenje i prevenciju putničkih bolesti u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i savjetovati se sa specijalistom epidemiologije.

Link: https://www.stampar.hr/sites/default/files/2021-07/zastitimo_se_od_komaraca_digital-konacni.pdf


Odjel za dezinfekciju, dezinsekciju i deratizaciju, Služba za epidemiologiju


Fotografija: dr. sc. A. Klobučar, Odjel za DDD, NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“