
Svjetski dan borbe protiv alkoholizma i Dan klubova liječenih alkoholičara u Republici Hrvatskoj obilježava se 1. travnja već nekoliko desetljeća, s ciljem podizanja svijesti o štetnosti prekomjerne konzumacije alkohola, prevencije razvoja bolesti ovisnosti te podrške osobama koje se liječe od bolesti ovisnosti.
Alkohol je psihoaktivna tvar koja je najraširenija i najdostupnija u današnjem društvu. Zlouporaba alkohola dio je mnogih društvenih interakcija te je često i socijalno prihvaćena. U tom kontekstu, šteta koju alkohol uzrokuje ili način na koji doprinosi narušavanju zdravlja i društva, često se podcjenjuje.
Prema dostupnim podacima na svjetskoj razini, konzumacija alkohola odgovorna je za 2,6 milijuna smrtnih slučajeva godišnje. Procjenjuje se da je zlouporaba alkohola odgovorna za skoro 7 % globalnog opterećenja bolešću kod muškaraca, odnosno 2 % kod žena.
Europska regija je regija s najvećom potrošnjom alkoholnih pića u svijetu, a Hrvatska je jedna od zemalja s visokom konzumacijom alkohola. Procjenjuje se da je 9 od 10 odraslih barem jednom u životu konzumiralo alkohol, a najčešća dob prve konzumacije je između 15 i 17 godina.
Ovaj dan prilika je da se skrene pozornost na problematiku alkoholizma, njegove posljedice te načine prevencije i liječenja. Odjel za prevenciju ovisnosti Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda obilježit će Svjetski dan borbe protiv alkoholizma u utorak, 1. travnja otvorenim telefonskim linijama za sve upite i informacije vezane uz problematiku iz područja alkoholizma i mogućnosti tretmana. Linije će biti otvorene u vremenu od 14.00 do 16.00 sati, a svi zainteresirani za savjetodavno-informativni razgovor sa stručnim timom Službe, mogu nazvati na jedan od telefonskih brojeva:
01 4696 275 i 01 4696 117
Pripremila: Katarina Vatavuk Mamić, mag. psych., Služba za mentalni zdravlje i prevenciju ovisnosti