Novost 07.04.2022
Objavljen je novi broj e-časopisa „Zdravlje za sve – vaš prozor u svijet javnog zdravstva“
Image
zdravlje za sve 18-22

Novi broj e-časopisa „Zdravlje za sve“, povodom Svjetskog dana zdravlja, posvetili smo vulnerabilnim populacijskim skupinama. Vulnerabilne skupine populacijske su skupine kojima je uslijed specifičnih životnih i zdravstvenih čimbenika potrebna dodatna podrška i u tom su smislu i zaštićene pravnom regulativom i etičkim normativima u području pružanja zdravstvene zaštite. Ili drugačije rečeno: vulnerabilne, ugrožene, osjetljive, marginalizirane, društveno nedovoljno uključene populacijske skupine - uslijed specifične razlike u odnosu na stanovništvo imaju veću vjerojatnost razviti zdravstvene (i ne samo zdravstvene) probleme, kao rezultat izloženosti ili postojanju različitih oblika rizika. Iz tog razloga zahtijevaju dodatnu pažnju koju smo dužni realizirati i u svakodnevnom životu. Najnoviji međunarodni strateški dokument koji se bavi ovom populacijom je Nova europska strategija “Zdravlje 2020” koja se odnosi i na sve oblike vulnerabilnosti i propisuje unaprjeđenje zdravlja stanovništva i smanjenje nejednakosti u zdravlju. Područje zaštite vulnerabilnih skupina propisano je i brojnim drugim dokumentima: strategijama, zakonima na nacionalnim razinama te akcijskim planovima na nacionalnim i lokalnim razinama.

Sagledavanjem regulative na nacionalnoj, regionalnoj i međunarodnoj razini možemo zaključiti da unaprjeđenjem zdravlja stanovništva i smanjenjem nejednakosti u zdravlju štitimo i sve oblike vulnerabilnosti. Populacijske skupine koje smatramo vulnerabilnima su: osobe s invaliditetom i kroničnim bolestima, osobe s niskim primanjima i beskućnici, osobe starije dobi, djeca i adolescenti, LGBTQ+ populacija, etničke manjine, populacija određene geografske zajednice /migranti i izbjeglice te oboljeli od specifičnih kroničnih bolesti (s naglaskom na oboljele od mentalnih i ostalih bolesti koje se povezuju sa stigmom). U ovom broju časopisa upravo smo njima, kroz sve stručne djelatnosti našeg Zavoda, posvetili posebnu pažnju. Kroz tekstove vrijednih autora i stručnjaka možete se informirati o preventivnim programima naše ustanove koje smo posvetili upravo ovoj populaciji, projektu „Common point - Inovativni pristupi obuci pružatelja usluga mentalnog zdravlja za kvalitetnu podršku LGBTQ+ osoba“, udruge Lori, stigmi mentalnih poremećaja te sindromu sagorijevanja kod medicinskih sestara/tehničara, koji su posebno za vrijeme pandemije COVID-19 bili radna populacija izložena visokim rizicima za oštećenje zdravlja. Vezano za aktualno stanje, upućujemo naše čitatelje i na Preporučene mjere zaštite zdravlja za starije osobe u izbjegličkoj krizi. Sasvim druga tema koja se tiče naših najmlađih, uzimanje je lijekova u dječjoj dobi, kroz koju  vas upoznajemo s nizom specifičnosti vezanih za farmakologiju, ali i ponašanja vezanih za uzimanje lijekova. Najmlađoj dobi posvetili smo i članak u kojem možete saznati što može izazvati Haemophilus influenzae, upravo u tom ranjivom životnom razdoblju. U ovom broju smo predstavili aktivnosti i portale Grada Zagreba koji su dobrodošla u pomoć u unaprjeđenju mentalnog zdravlja te rad Udruge Migrena Hrvatska. Kao i inače, nismo  zaboravili ni publicističku djelatnost: predstavili smo vam  knjigu „Hod po rubu“, koja se višeznačno bavi problemima upravo onih vulnerabilnih i nedovoljno zaštićenih osoba u našem društvu te priručnik „Rat kroz oči djeteta – crtice stručnjaka mentalnog zdravlja za roditelje i druge koji brinu o najranjivijima“ koji je, na žalost, vrlo aktualan. Očekivano, nejednakostima u zdravlju posvetili smo poseban članak, kao sukus i izvorište većine ostalih čimbenika vulnerabilnosti određenih populacijskih skupina.

Naša najveća snaga je briga o najranjivijima! Pozivam vas da se šetnjom kroz tekstove naših stručnjaka inspirirate upravo za taj put.

Ana Puljak, dr. med., spec. javnog zdravstva, urednica