Novost 06.12.2024
Održan 3. simpozij o problemu ovisničkog ponašanja mladih "Mladi i (ne)ovisni - Mladi i ekrani"
Image
MiN_1
Simpozij je okupio vodeće stručnjake i predstavnike relevantnih institucija, koji su istakli važnost prepoznavanja i prevencije ovisničkog ponašanja kod mladih, posebice u kontekstu digitalne tehnologije.

Jučer je u Hotelu Academia održan 3. simpozij pod nazivom "Mladi i (ne)ovisni - Mladi i ekrani", koji je privukao izniman interes javnosti i stručnjaka (120 sudionika uživo i 300-tinjak online). Simpozij je okupio vodeće stručnjake i predstavnike relevantnih institucija, koji su istakli važnost prepoznavanja i prevencije ovisničkog ponašanja kod mladih, posebice u kontekstu digitalne tehnologije.

Okupljenima su se uvodno obratili:

prim. dr. sc. Iva Pejnović Franelić, voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije u RH,

dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, zamjenica ravnatelja HZJZ-a i posebna savjetnica ministra znanosti, obrazovanja i mladih,

dr. sc. Mirela Šentija Knežević, pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom te izaslanica Gradonačelnika Grada Zagreba i

dr. sc. Bruno Cvetković, zamjenik ravnatelja NZJZ "Dr. Andrija Štampar".

Izuzetno zanimljiva izlaganja i promišljanja iznijeli su i dr. sc. Boris Jokić, ravnatelj Instituta za društvena istraživanja, koji je predstavio rezultate nacionalnog istraživanja provedenog 2022. godine o utjecaju i percepciji digitalnih tehnologija među mladima, istaknuvši njihov utjecaj na mentalno i fizičko zdravlje, obrazovanje i osobne odnose mladih. Dr. sc. Mirela Šentija Knežević predstavila je Akcijski plan Grada Zagreba za djelovanje na području ovisnosti za 2024.-2028. godinu, koji uključuje i borbu protiv ponašajnih ovisnosti, poput ovisnosti o videoigrama, internetu i kockanju, osobito među mladima, uz ulaganje u preventivne aktivnosti. Dr. Martina Markelić iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo u svom je izlaganju govorila o izazovima prekomjerne upotrebe digitalnih uređaja te njihovim posljedicama na zdravlje mladih. Također, dotakla se globalnih zakonskih inicijativa vezanih uz ograničavanje upotrebe društvenih mreža među mladima, naglašavajući potrebu za ravnotežom između zakonodavnih mjera, roditeljskog nadzora i edukacije, a ne za potpunim zabranama. Matea Babić, sa Županijskog suda u Zagrebu obradila je problematiku kaznenopravne zaštite djece u kontekstu digitalnih rizika, naglašavajući značaj i ulogu stručnog psihološkog pristupa u pravnoj praksi, dok se mr. sc. Lucija Sabljić iz NZJZ “Dr. Andrija Štampar” pozabavila temom “Mobitel, moj najbolji prijatelj”, a mr. Andreja Radić iz istog Zavoda osvrnula na ulogu i odgovornost roditelja u postavljanju pozitivnih modela ponašanja, ističući kako njihove vlastite navike korištenja ekrana mogu utjecati na djecu. Prof. dr. sc. Neven Ricijaš s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu predstavio je preventivne programe za ponašajne ovisnosti, a doc. dr. sc. Nikolina Jovanović (Queen Mary University, London) ponudila strategije za odgoj bez ranog uvođenja pametnih telefona.

Kao kruna ovog Simpozija održan je Okrugli stol „Mladi i stručnjaci – mogu li zajedno?“, na kojem su, uz uvažene stručnjake, aktivno sudjelovali učenici III. gimnazije i Škole za medicinske sestre Mlinarska, uz podršku 60 učenika u publici iz XVIII. gimnazije, Škole primijenjene umjetnosti i dizajna i Škole za medicinske sestre Mlinarska.

Simpozij je naglasio važnost multidisciplinarnog i multisektorskog pristupa rješavanju problema ovisnosti među mladima. Ključna poruka bila je da zabrana sama po sebi nije rješenje. Umjesto toga, potrebno je raditi na osvješćivanju i edukaciji o pravilnom korištenju novih tehnologija.

Kako je istaknuto tijekom rasprava, tehnologija je neizbježan dio našeg svakodnevnog života i može nam znatno olakšati svakodnevicu ako je koristimo odgovorno i promišljeno. Posebna je odgovornost odraslih, a naročito roditelja, da budu pozitivan uzor svojoj djeci te ih vode prema zdravijem odnosu s tehnologijom.

Image
MiN_6
Image
MiN_8
Image
MiN_5
Image
MiN_2
Image
MiN_7
Image
Min_10
Image
MiN_10
Image
MiN_4
Image
Min_11
Image
MiN_3
Image
MiN_9
Image
MiN_1