Povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti u utorak, 13. studenog održana je 226. Gerontološka tribina s temom „Novosti u liječenju dijabetesa i dijabetičkog stopala“. Tribinu je prigodnim riječima otvorila voditeljica Službe za javnozdravstvenu gerontologiju Tanja Ćorić, dr. med., spec. epidemiologije.
Stručnjakinje iz područja endokrinologije i dijabetologije, prof. prim. dr. sc. Lea Smirčić Duvnjak, spec. interne medicine i dr. med. Anica Badanjak, spec. interne medicine, prikazale su najnovije smjernice i podatke o sve većem utjecaju šećerne bolesti na zdravlje stanovništva.
Prof. dr. sc. Smirčić Duvnjak govorila je o povijesnom razvoju dijagnostike i terapije šećerne bolesti. Istaknula je značajan napredak u razumijevanju etiologije i patofiziologije dijabetesa te razvoja lijekova koji ciljaju različite patogenetske čimbenike. Unatoč dostignućima, naglašena je potreba za daljnjim radom na prevenciji mikro i makrovaskularnih komplikacija, koje i dalje predstavljaju glavni uzrok obolijevanja i smrtnosti među dijabetičkim bolesnicima.
Dr. Badanjak je predstavila najnovije smjernice za prevenciju i liječenje dijabetičkog stopala, istaknuvši kako je ovo stanje jedna od najtežih komplikacija šećerne bolesti koja zahtijeva kompleksnu skrb i znatne resurse. Naglasila je važnost organiziranog pristupa, edukacije zdravstvenih djelatnika i pacijenata te uvođenja multidisciplinarnih timova za skrb o dijabetičkom stopalu, što može značajno smanjiti broj amputacija.
S obzirom na rastuću prevalenciju dijabetesa, cilj ove tribine bio je osvijestiti važnost organizirane skrbi i preventivnih mjera u Hrvatskoj i svijetu.
Služba za javnozdravstvenu gerontologiju - Referentni centar Ministarstva zdravstva za zaštitu zdravlja starijih osoba