Novost 16.03.2025
Održana 9. Konferencija o debljini - "Tijelo, um, emocije"
Image
9. Konferencija o debljini
Događaj je okupio stručnjake iz područja javnog zdravstva, medicine, nutricionizma i psihologije te predstavnike institucija i organizacija koje se bave prevencijom pretilosti. Zaključak održane konferencije je kako je pretilost složen problem koji zahtijeva interdisciplinarni pristup, kontinuiranu edukaciju...

Povodom Svjetskog dana debljine, 14. ožujka 2025. godine, u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ održana je 9. konferencija o debljini pod nazivom „Tijelo, emocije i um“. Događaj je okupio stručnjake iz područja javnog zdravstva, medicine, nutricionizma i psihologije te predstavnike institucija i organizacija koje se bave prevencijom pretilosti. Organizirali su ga Udruga za prevenciju prekomjerne težine, NZJZ “Dr. Andrija Štampar” i Hrvatsko društvo za debljinu, pod pokroviteljstvom Grada Zagreba i Ministarstva zdravstva RH.

Konferenciju su otvorili predstavnici relevantnih institucija.

Dr. sc. Mirela Šentija Knežević, izaslanica gradonačelnika i pomoćnica pročelnice Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, istaknula je kontinuiranu podršku Grada Zagreba ovoj inicijativi: "Grad Zagreb je od samog početka suorganizator i održavatelj ove važne inicijative. Svake godine ova konferencija donosi nove zaključke, a na osnovi prošlogodišnjih, ove smo godine pokrenuli četiri nova projekta. Nastavni zavod za javno zdravstvo Andrija Štampar je nositelj promocije zdravlja i prevencije bolesti u Zagrebu. Ukupno financiramo 16 projekata te ćemo i dalje nastaviti podržavati Zavod. Ohrabruju rezultati vezani uz prekomjernu pretilost u populaciji djece, gdje smo se popravili za približno 30 posto. To je dobar rezultat te nas obvezuje da nastavimo i dalje budemo ustrajni."

Prim. dr. sc. Iva Pejnović Franelić, voditeljica Ureda Svjetske zdravstvene organizacije (SZO), naglasila jekako se debljina kao javnozdravstveni izazov ne rješava jednostavno te zahtijeva sustavan pristup: "Ova tema je vrlo važna. Najnoviji podaci SZO Europske inicijative praćenja debljine u djece nam pokazuju kako mnoge zemlje Europske regije SZO-a nisu smanjile ovaj izazov. Rješenja su kompleksna i podrazumijevaju uključivanje svih dionika. Zemljama su na raspolaganju brojne mjere koje mogu implementirati u borbi s ovim izazovom, primjerice reformulacija prehrambenih proizvoda, odnosno smanjenje udjela soli, šećera ili masti, unaprjeđenje politike javne nabave hrane, jačanje programa u školama, koji se odnose na prehranu i tjelesnu aktivnost te mjere u urbanom planiranju i prometu."

Danica Kramarić, dr. med., ovlaštena za obavljanje poslova ravnateljice Uprave za primarnu zdravstvenu zaštitu, zdravstveni turizam, lijekove i medicinske proizvode, javno zdravstvo i javnozdravstvenu zaštituMinistarstva zdravstva, istaknula je važnost prevencije i sustavne borbe protiv pretilosti: Debljina je jedan od glavnih rizika za mnoge kronične nezarazne bolesti i čini mi se da još uvijek nismo dovoljno svjesni te činjenice. Zato je ovaj skup važan doprinos u osvješćivanju. Mi smo u Nacionalnom planu razvoja zdravstva 2021. do 2027. godine istaknuli problem debljine, a kroz Akcijski plan za prevenciju debljine 2024. do 2027., koji je Vlada Republike Hrvatske usvojila prošle godine, definirana su prioritetna područja, mjere i aktivnosti po dobnim skupinama, aktivnosti posebno usmjerene na trudnice, dojenčad, djecu i mlade, ali i stariju populaciju. Osvještenost, primjerena i zdrava prehrana, zdravi stilovi života, fizička aktivnost … Sve je to važno, jedno bez drugoga ne ide u prevenciji debljine, prevenciji posljedičnih masovnih nezaraznih bolesti, odnosno u očuvanju zdravlja."

Sonja Njunjić, predsjednica Udruge za prevenciju prekomjerne težine i organizatorica Konferencije, osvrnula se na važnost multidisciplinarnog pristupa temi pretilosti: "O debljini govorim od 2002. godine. Debljina je apsolutno neistraženo područje, ona je sve više u porastu. Eurostat kaže da je 75 posto Hrvata predebelo. Ovi ljudi koji su se okupili veliki su kompliment za mene jer će o problemu pretilosti progovoriti sociolog, neurolog, psiholog, psihijatar, kineziolog, analitičari, akademici…"

Ana Puljak, dr. med., voditeljica Službe za javno zdravstvo NZJZ “Dr. Andrija Štampar” istakla je sljedeće: Ovom konferencijom želimo ponovno potaknuti suradnju zdravstvenog sustava, civilnog društva, ali i svih drugih instititucija važnih za postiznaje napretka u prevenciji i liječenju debljine. Također, ovaj put želimo staviti poseban naglasak na utjecaj emocija, psihološkog i društvenog konteksta u pojavi i učestalosti ovog javnozdravstvenog problema."

Dr. sc. Bruno Cvetković, zamjenik ravnatelja NZJZ „Dr. Andrija Štampar“, istaknuo je kako se problem debljine ne smije promatrati samo kao individualni zdravstveni problem, već kao širu društvenu odgovornost: "Debljina nije samo pitanje individualnog zdravlja, već i društveni problem koji zahtijeva zajedničko djelovanje svih nas – zdravstvenih djelatnika, donositelja politika, medija i zajednice. Današnja konferencija donosi važne spoznaje, iskustva i preporuke koje će, nadamo se, doprinijeti poboljšanju prevencije i liječenja pretilosti u Hrvatskoj."

U sklopu konferencije održana su tri stručna panela.

Na prvom, „Povezanost tijela, emocija i uma“, sudionici su raspravljali o ulozi emocija i uma u percepciji zdravlja i pretilosti. Drugi panel, „Psihološki aspekti prehrane – emocije, promišljanje, percepcija vlastitog tijela, snaga uma“, bio je posvećen razumijevanju psiholoških i društvenih čimbenika prehrane. Treći panel, „Prevencija debljine, dijagnostika, liječenje“, fokusirao se na medicinske i terapijske pristupe u borbi protiv pretilosti.ž

Sudionici panela bili su istaknuti stručnjaci, među kojima Ana Puljak, dr. med., akademkinja Vida Demarin, izv. prof. prim. dr. sc. Petrana Brečić, univ. mag. Filip Đerke, dr. med., klinička psihologinja Tea Brezinščak, izv. prof. dr. sc. Sanja Musić Milanović, prof. dr. sc. Ivana Kolčić, prof. dr. sc. Renato Matić, dr. sc. Hrvoje Radašević, Nenad Bratković, mag. nutricionizma, sveučilišni magistar fitofarmacije i dijetoterapije, doc. dr. sc. Alen Pajtak i Maja Mikolaj Kirić, dr. med.

Zaključak održane konferencije je kako je pretilost složen problem koji zahtijeva interdisciplinarni pristup, kontinuiranu edukaciju te dostupnost zdravstvenih i psiholoških programa podrške.

Image
9. Konferencija o debljini
Image
9. Konferencija o debljini
Image
9. Konferencija o debljini
Image
9. Konferencija o debljini
Image
9. Konferencija o debljini
Image
9. Konferencija o debljini
Image
9. Konferencija o debljini_4
Image
9. Konferencija o debljini_2
Image
9. Konferencija o debljini_7
Image
9. Konferencija o debljini_1
Image
9. Konferencija o debljini_5
Image
9. Konferencija o debljini_5
Image
9. Konferencija o debljini