
Svake godine 30. svibnja se diljem svijeta obilježava se Svjetski dan multiple skleroze (MS), s ciljem podizanja svijesti o ovoj složenoj i često nepredvidivoj neurološkoj bolesti. Kampanja, koja traje od 2024. do 2026. godine, nosi naziv „Moja MS dijagnoza“ s geslom „Zajedno plovimo kroz MS“ (eng. „Navigating MS together“). Naglasak je na ključnoj ulozi rane i točne dijagnoze, kao i na stvaranju osnaženih informiranih zajednica koje pružaju podršku osobama koje su oboljele od multiple skleroze.
Multipla skleroza, poznata i kao „bolest s tisuću lica“, kronična je autoimuna bolest koja zahvaća središnji živčani sustav – mozak i leđnu moždinu. Imunološki sustav, umjesto da štiti tijelo, napada mijelinsku ovojnicu koja oblaže živčana vlakna što može usporiti ili blokirati prijenos živčanih impulsa. Simptomi variraju od osobe do osobe i mogu uključivati umor, probleme s vidom (poput zamagljenog vida ili dvoslika), teškoće s hodom i ravnotežom, trnce ili utrnulost u udovima, ukočenost mišića, kao i kognitivne poteškoće poput problema s pamćenjem i koncentracijom.
Procjenjuje se da u svijetu s multiplom sklerozom živi oko 2,9 milijuna ljudi. U Hrvatskoj, prema zadnjim podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo iz rujna 2024. godine 8518 osoba ima dijagnozu multiple skleroze. Bolest se najčešće dijagnosticira između 20. i 40. godine života, upravo u razdoblju kada mnogi grade karijeru i osnivaju obitelj. Također, statistike pokazuju da žene obolijevaju dva do tri puta češće od muškaraca.
Postavljanje dijagnoze multiple skleroze može biti dugotrajan i izazovan proces. Simptomi su često nespecifični i mogu se pripisati drugim stanjima. Upravo zato je ovogodišnja tema Svjetskog dana multiple skleroze usmjerena na važnost pravovremene i točne dijagnostike. Rana dijagnoza omogućuje raniji početak liječenja, što može značajno usporiti progresiju bolesti, smanjiti učestalost i jačinu relapsa (pogoršanja simptoma) te dugoročno poboljšati kvalitetu života oboljelih. Bez liječenja multiple skleroze, nakon 20 godina preko 80 % oboljelih imat će nepovratnu neurološku invalidnost te će ili koristiti pomagalo prilikom hoda ili će biti vezani uz invalidska kolica.
Posljednjih godina postignut je značajan napredak u liječenju multiple skleroze. Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje je od 10. veljače 2025. godine objavom nove osnovne liste lijekova omogućio dostupnost svih lijekova visokoučinkovite terapije za liječenje osoba s multiplom sklerozom odmah na početku dijagnoze. Ove terapije djeluju na imunološki sustav kako bi se smanjila upalna aktivnost i oštećenje živčanog sustava. Individualizirani pristup liječenju je ključan jer ne reagira svaka osoba jednako na svaki lijek.
Kontrola simptoma, rehabilitacija (fizikalna terapija, radna terapija, logopedska terapija) i psihološka podrška izuzetno su važni dijelovi sveobuhvatne skrbi za osobe s MS-om. Umor je jedan od najčešćih i najviše iscrpljujućih simptoma te može značajno utjecati na svakodnevni život, kao i simptomi poput boli i kognitivnih promjena.
Život s multiplom sklerozom nosi brojne fizičke, emocionalne i socijalne izazove pa je podrška okoline, obitelji, prijatelja i kolega od neprocjenjive važnosti. Udruge oboljelih, poput Saveza društava multiple skleroze Hrvatske i lokalnih društava, imaju ključnu ulogu u pružanju informacija, edukaciji, psihosocijalnoj podršci te zagovaranju prava i potreba osoba s MS-om. Ove godine njihove aktivnosti povodom Svjetskog dana multiple skleroze uključuju različite događaje u okviru kampanje „Ja sam više od MS-a - male pobjede, velike priče“ diljem Hrvatske.
Svjetski dan multiple skleroze prilika je da se istaknu potrebe osoba s MS-om i naglase njihova snaga, hrabrost i otpornost. Svaki korak prema ranijoj dijagnozi, napretku u liječenju i snažnijoj zajednici je korak naprijed u borbi protiv ove kompleksne bolesti.
Pripremila: Ivana Šućur, dr. med., specijalistica javnozdravstvene medicine, Služba za javno zdravstvo