Novost 04.09.2024
Svjetski dan spolnog zdravlja, 4. rujna 2024.
Image
Spolno zdravlje
U Službi za školsku i adolescentnu medicinu Zavoda u Mirogojskoj 16, djeluje Savjetovalište za reproduktivno zdravlje u kojem se timskim pristupom i suradnjom rješavaju najčešći i najvažniji zdravstveni izazovi školske djece, mladih i studenata iz područja spolnog i reproduktivnog zdravlja.

Globalna organizacija koja se zalaže za promicanje najboljih praksi u području spolnog zdravlja, World Association for Sexual Health (WAS), pozvala je još 2010. godine, da se svakog 4. rujna obilježava Svjetski dan spolnog zdravlja, s ciljem podizanja svijesti javnosti o ovoj važnoj temi.

Tema prvog Svjetskog dana spolnog zdravlja bila je „Pričajmo o tome!“ (engl. ”Let’s talk about it!”), čime je započeta kampanja razbijanja straha i tabua vezanih za spolnost i zaštitu spolnog zdravlja, što je osobito značajno u populaciji mladih.

Adolescenti se, zbog samih karakteristika adolescencije, koja uključuje sklonost rizičnim ponašanjima i neprepoznavanju rizika (češće mijenjanje partnera, neredovita upotreba kondoma, neplanirani i slučajni spolni odnosi) smatraju osobito ugroženom populacijom za pojavu spolno prenosivih infekcija.

U Službi za školsku i adolescentnu medicinu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ u Mirogojskoj 16, od 2004. godine djeluje Savjetovalište za reproduktivno zdravlje u kojem se timskim pristupom i suradnjom rješavaju najčešći i najvažniji zdravstveni izazovi školske djece, mladih i studenata iz područja spolnog i reproduktivnog zdravlja.

Savjetovalište je organizirano prema svim kriterijima Svjetske zdravstvene organizacije o Savjetovalištima za mlade (eng. Youth Friendly Services) – dostupnost/ pristupačnost/ multidisiplinarnost/ povjerljivost/ prihvatljivost/ prepoznatljivost te za dolazak nije potrebna uputnica.

U savjetovalištu, u kojem su i ginekolog te medicinska sestra, školski liječnik je osoba prvog kontakta, specifično usmjerena problematici reproduktivnog i spolnog zdravlja. Školski liječnik vrši trijažu za ginekološku obradu te nakon obrade usmjerava, informira i savjetuje o rizicima i posljedicama neodgovornog spolnog ponašanja, prati primjenu kontracepcije te stanje reproduktivnog zdravlja i rezultata dijagnostičkih postupaka.

U savjetovalištu se posebna pažnja posvećuje edukaciji mladih o značaju kvalitetnih partnerskih odnosa temeljenih na međusobnom povjerenju i poštivanju, a s ciljem unaprjeđenja i zaštite spolnog zdravlja.

Specifičnost rada je uključivanje oba partnera u savjetovanje, obradu i liječenje u slučaju pojave spolno prenosivih infekcija te postavljanje indikacije i obrada oba partnera prije uvođenja kontracepcijskih metoda.

Uz savjetovanje, postoji mogućnost cijepljenja protiv HPV-a na licu mjesta, za oba partnera.

Gradnja takvih pozitivnih odnosa upravo je i tema ovogodišnjeg Svjetskog dana spolnog zdravlja.

Savjetovalište za reproduktivno zdravlje djeluje na dvije adrese: Mirogojska 16 (NZZJZ „Dr. A. Štampar") i Heinzelova 62a (Centar za zdravlje mladih), a sve informacije se mogu dobiti na adresi e-pošte: savjet-mladi@stampar.hr


Pripremila: Tatjana Vidović Petričević, dr. med., voditeljica Službe za školsku i adolescentnu medicinu