Projekt Ekološka karta Grada Zagreba kao osnova unaprjeđenja zdravlja ljudi
U prostorijama Gradske uprave predstavljena je Ekološka karta Grada Zagreba [Ecological map of the City of Zagreb], projekt koji će služiti kao osnova unaprjeđenja zdravlja ljudi, ali i upravljanja životnom zajednicom. Osnovni cilj projekta je objedinjavanje postojećih podataka o stanju okoliša, prvenstveno zraka, vode i tla, kako bi se nadležnim Gradskim uredima omogućilo donošenje kvalitetnih odluka u politici obnove i daljnjeg razvoja grada u skladu s održivim razvojem.
Projekt Ekološka karta Grada Zagreba objedinit će postojeće podatke o stanju okoliša, odnosno stupnju onečišćenja tla, vode i zraka, te ih nadograditi dodatnim relevantnim podacima koji će služiti nadležnim Gradskim uredima kao jednostavan i funkcionalan alat u procesu planiranja, izgradnje i korištenja zemljišta na području Grada Zagreba. Isto tako, služit će Zagrepčanima kao pregledna, jasna informacija potrebna za sagledavanje i predviđanje stanja okoliša. Naime, pojednostavljeni prikaz Ekološke karte Grada Zagreba građanima će biti dostupan na internetskim stranicama Grada i Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, a u takvom prikazu objavljivat će se i korisne obavijesti, savjeti i druge važne informacije s ciljem podizanja svijesti, zaštite zdravlja građana, očuvanja okoliša i održivog razvoja.
„Kao gradonačelnik Zagreba uvijek razmišljam o tome kako poboljšati kvalitetu života naših građana, ali i budućih generacija. Pritom, želja da dosegnemo optimalnu ravnotežu ugodnog života i produktivnog rada te razvoj grada u kojemu će čovjek živjeti u harmoniji s prirodom, ovoj gradskoj upravi, a i meni osobno, uvijek je bila na prvom mjestu. Ponosan sam što je ovaj projekt još jedan dokaz da građani Zagreba žive jednim, iznad prosječnim standardom i što je projekt jedinstven ne samo u Hrvatskoj, već i u cijeloj Europi“, zaključio je Milan Bandić, dipl. politolog, gradonačelnik grada Zagreba.
Ekološka karta Grada Zagreba omogućit će utvrđivanje tzv. „nultog stanja“ opterećenja okoliša, odnosno sveobuhvatan i trenutan uvid u rezultate praćenja različitih okolišnih medija. To će stručnjacima pomoći u informacijski utemeljenom donošenju odluka u slučaju izvanrednih i kritičnih stanja, dok će građanima osigurati poboljšanje kvalitete života, razine sigurnosti, povjerenja u racionalno raspolaganje sredstvima u svrhu istraživanja utjecaja okoliša na zdravlje, povećanje razine znanja te snižavanje razine neutemeljene zabrinutosti vezano uz odnos okoliša i zdravlja.
„U suvremenom svijetu postoji mnogo izvora onečišćenja okoliša, koja se svakodnevno pogoršavaju razvojem industrije. Dolazi do, primjerice, sve većeg ispuštanja emisijskih plinova te ona, iako postoje brojne regulative u svijetu po ovome pitanju, još uvijek predstavljaju izrazito veliku prijetnju ljudskom zdravlju. Svaka zemlja za sebe razvija programe koji će unaprijediti ljudski život kada su u pitanju utjecaji zagađenja okoliša na ljudsko zdravlje, a naš Grad može biti ponosan što je jedan od europskih gradova koji je poveo ovu inicijativu o potrebi očuvanja zdravlja svojih građana i okoliša“, naglasila je prof. emeritus dr. sc. Ana Stavljenić Rukavina, predsjednica Gospodarskog vijeća Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.
Ekološka karta Grada Zagreba [Ecological map of the City of Zagreb] ne bi se mogla realizirati bez kvalitetne suradnje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, Instituta za medicinska istraživanja i medicinu rada, Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ), Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te Grada Zagreba, odnosno Gradskih ureda: Gradski ured za zdravstvo, Gradski ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj, Gradski ureda za poljoprivredu i šumarstvo, Ured za upravljanje u hitnim situacijama, Ured za strategijsko planiranje i razvoj grada, Ured za prostorno uređenje izgradnju, komunalne poslove i promet.
„Dugogodišnja izloženost nepovoljnim okolišnim čimbenicima u urbanim i često prenapučenim sredinama svakako predstavlja izazov u zdravstvenom aspektu. Nakon provedenih brojnih javnozdravstvenih studija o utjecaju zagađenja zraka, tla i voda na ljudsko zdravlje, neizbježno je postalo težiti pronalasku rješenja ili makar smanjenja takvih štetnih okolišnih čimbenika. Ekološka karta Grada Zagreba omogućit će prepoznavanje potencijalno značajnih, a do sada nepoznatih čimbenika iz okoliša, kako bismo znali pravovremeno reagirati na potencijalne nove zdravstvene probleme“, rekao je dr. Zvonimir Šostar, ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.