Voditeljica AIM COST Action projekta: Alessandra della Torre, Sveučilište La Sapienza, Rim, Italija
Trajanje projekta: 06.09.2018. – 05.09.2022.
AIM COST Action projektom koordinira Alessandra della Torre (Sveučilište La Sapienza, Rim, Italija).
Nastavni zavod za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ jedan je od sudionika provedbe projekta, a članica Management Committee projekta iz Zavoda je dr.sc. Ana Klobučar.
Projekt Aedes Invasive Mosquito (AIM) COST Action ima cilj uspostaviti prekograničnu mrežu institucija i partnera diljem Europe kako bi se učinkovito i zajednički pristupilo upravljanju rizikom od unosa i širenja egzotičnih invazivnih virusa koji se prenose komarcima (Exotic Invasive Aedes Mosquito Borne Viruses - EIAMBVs). Sudionici projekta zajednički će identificirati i popuniti praznine u znanju, povećati učinkovitost u istraživanju, standardizirati, optimizirati i promovirati nove postupke nadzora i postupke kontrole komaraca te poboljšati širenje informacija.
U tropskim područjima komarci vrsta Aedes su zaslužni za više od 100 milijuna simptomatskih slučajeva virusnih bolesti godišnje, kao što su dengue, chikungunya i Zika virusna infekcija te tisuće smrtnih slučajeva. Porastom trgovine i putovanja, u Europu je uneseno nekoliko invazivnih vrsta komaraca roda Aedes, a one vrlo brzo šire svoj areal i tako postaju široko rasprostranjene noseći sa sobom značajan javnozdravstveni rizik.
U okviru projekta tri su radne skupine:
Praćenje i nadzor invazivnih vrsta komaraca i egzotičnih virusa koje prenose invazivni komarci.
Konvencionalne i inovativne metode kontrole i suzbijanja invazivnih komaraca.
Širenje, prilagodba i komunikacija.
U okviru projekta AIM COST Action cilj je promovirati i aplikaciju Mosquito Alert koja omogućuje građanima da upoznaju invazivne vrste komaraca te pomažu u nadzoru nad njima. Uz pomoć svog mobilnog uređaja građani mogu poslati fotografije komaraca i tako prijaviti njihovu prisutnost. Tim za determinaciju vrsta komaraca obavit će determinaciju vrste koja se nalazi na fotografiji i sudioniku dati povratnu informaciju radi li se o invazivnoj vrsti, uobičajenoj domaćoj vrsti komarca koja može prenositi viruse ili je u pitanju komarac iz treće skupine. Na taj način korisnici aplikacije pomažu u praćenju širenja prethodno unesenih invazivnih vrsta komaraca te u otkrivanju novih invazivnih vrsta na nekom području. Putem aplikacije moguće je prijaviti pronađena legla komaraca te informacije o ubodu komaraca.
Aplikacija je kreirana u Španjolskoj gdje se koristi od 2015. godine, a tijekom prošle i početkom ove godine je ažurirana kako bi se mogla koristiti u drugim Europskim državama. Sudionici projekta AIM Cost Action preveli su aplikaciju na svoj jezik, tako da građani iz bilo koje europske države mogu putem aplikacije prijaviti zapažanje invazivnih Aedes vrsta.
Mosquito Alert aplikacija može se preuzeti s Google Play-a i drugih trgovina aplikacijama. Prevedena je na hrvatski jezik.
Preuzmite Mosquito Alert aplikaciju i pomozite u nadzoru nad invazivnim komarcima i osvješćivanju zajednice.
Kontakt osoba za više informacija: dr.sc. Ana Klobučar, prof., ana.klobucar@stampar.hr