![]() |
Ana Puljak (Zagreb, 1972.), dr. med. voditeljica je Službe za javno zdravstvo Nastavnog Zavoda za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” od 2022. godine. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1997. godine, a 2008. godine je položila specijalistički ispit iz javnog zdravstva. U sklopu specijalizacije završila je stručni poslijediplomski studij „Javno zdravstvo“. Od 2014. do 2020. godine pohađala je edukaciju iz Kognitivno-bihevioralnih terapija te stekla certifikat osposobljenosti za samostalno izvođenje kognitivno-bihevioralnih terapija.
Pripravnički staž odradila je u Općoj bolnici „Dr. Josip Benčević“ u Slavonskom Brodu, nakon čega je od 1998. do 1999. godine bila liječnica opće medicine uz rad u savjetovalištu u Studentskoj poliklinici Grada Zagreba. U razdoblju od 1999. do 2003. obnašala je ulogu više stručne suradnice u kontroli bolničkih računa i ugovaranju specijalističko-konzilijarne zdravstvene zaštite Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje u Zagrebu. Od 2003. do 2009. bila je voditeljica Odsjeka javnozdravstvene gerontologije u Službi za gerontologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“. Nakon toga preuzima dužnost voditeljice Odjela javnozdravstvene genomike u Službi za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“, na kojoj djeluje od 2010. do 2011. godine.
U razdoblju od 2011. do 2022. bila je voditeljica Odjela za promicanje zdravlja u Službi za javno zdravstvo Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ Trenutno je i zamjenica predsjednice Stručnog vijeća Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ te članica Upravnog vijeća Specijalne bolnice za plućne bolesti u Zagrebu. Uz to, urednica je i časopisa „Zdravlje za sve“ Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“.
Stručno se usavršavala na brojnim edukacijama. Članica je Hrvatske liječničke komore, Hrvatskog društva za javno zdravstva HLZ-a, Hrvatskog društva kognitivno-bihevioralnih terapija, Europan Association for Behavioural and Cognitive Therapies i European Public Health Association.
U Službi se odvijaju javnozdravstvene aktivnosti: ocjena zdravstvenoga stanja stanovništva na temelju zdravstvenih pokazatelja, utvrđivanje javnozdravstvenih problema, provođenje mjera preventivne zdravstvene zaštite i zdravstvene edukacije stanovništva, promicanje zdravoga načina življenja, prevencije kroničnih nezaraznih bolesti i prikupljanje podataka o njima.
Voditeljica Odjela: Ana Puljak, dr. med., spec. jav. zdr.
Aktivnosti Odjela za promicanje zdravlja usmjerene su na primarnu prevenciju bolesti i unaprjeđenje zdravlja opće populacije, populacijskih skupina i pojedinaca. Djelatnost Odjela za promicanje zdravlja temelji se na Planu promicanja zdravlja, prevencije i ranog otkrivanja bolesti u gradu Zagrebu za razdoblje 2011. do 2014. godine, odnosno drugim relevantnim i aktualnim strateškim dokumentima, kao i strateškim dokumentima Ministarstva zdravlja Republike Hrvatske.
U Odjelu se provode mjere promicanja zdravlja kroz rad s djecom i mladima, vulnerabilnim skupinama i profesionalno definiranom populacijom. Odjel svoje aktivnosti provodi i djelovanjem na životne navike: prehranu, tjelesnu aktivnost, higijenske navike, navike u profesionalnom okruženju, djelovanjem na rizične čimbenike zdravlja: debljinu, tjelesnu neaktivnost, pušenje, stres, neučinkovito komuniciranje u odnosima (u obitelji, partnerskim odnosima, školi, profesionalnom okruženju), ovisničko ponašanje, spolno neodgovorno ponašanje, profesionalne rizike te djelovanjem na čimbenike socijalnog okoliša: stanovanje, radne uvjete i uvjete obrazovanja. Mjere promicanja zdravlja u okruženju (obitelj, zajednica, vrtić, škole, radna mjesta) provode se radom u manjim skupinama (radionice), individualnim savjetovanjem te radom u većim skupinama (predavanja).
Provodimo poslove informiranja, prosvjećivanja, edukacije i osposobljavanja populacije s ciljem unaprjeđenja i očuvanja zdravlja. Mjere promicanja zdravlja provodi informiranjem i edukacijom populacije kroz sudjelovanje u TV i radio emisijama, putem tiska, internetske stranice i časopisa Nastavnog zavoda te kroz stručna predavanja i radionice (za opću populaciju, ciljne skupine i stručnjake iz pojedinih područja). Poslovi i programi promicanja zdravlja provode se na osnovu definiranih javnozdravstvenih prioriteta.
Što možete očekivati od nas?
Informiranje građana grada Zagreba o provođenju javnozdravstvenih programa vezanih uz promicanje zdravlja.
Praćenje Kalendara zdravlja - obilježavanje dana posvećenih specifičnim javnozdravstvenim problemima, karakteristikama bolesti, javnozdravstvenom značaju, stigmi koja je vezana uz bolesnika i bolest, događanjima vezanim uz aktualnu zdravstvenu temu, pravima bolesnika.
Objavljivanje članaka u „Javnozdravstvenom kutku“ - preporuke o načinima prepoznavanja rizičnih čimbenika koji ugrožavaju zdravlje i o zdravstvenom ponašanju kojim možemo unaprijediti zdravlje i spriječiti pojavu bolesti.
U rubrici „Knjigom do zdravlja“- preporuka odgovarajućih knjiga koje nam mogu pomoći u savladavanju određenih životnih teškoća, psihički teškim ili „prijelaznim“ životnim razdobljima, savladavanju životnih „uloga“, komunikaciji s djecom.
Prikaz edukativnih materijala vezanih uz javnozdravstvene teme.
WEB savjetovalište – putem kojeg nam možete postavljati pitanja vezana uz unaprjeđenje zdravlja (prehrana, tjelesna aktivnost, psihičko zdravlje, rehabilitacija).
Informacije o našoj suradnji s udrugama civilnog društva.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Maja Marić Bajs, dr. med., spec. javnog zdravstva
Osnovna djelatnost Odjela je praćenje i ocjena zdravstvenog stanja i zdravstvenih potreba stanovništva, uz utvrđivanje vodećih javnozdravstvenih problema.
U Odjelu se provode statistička istraživanja iz područja zdravstva na razini jedinica područne (regionalne) samouprave, a prema Zakonu o državnoj statistici i Godišnjem provedbenom planu statističkih aktivnosti RH. Sadržaj rada je prikupljanje, kontrola, obrada i analiza podataka zdravstvene statistike u službi za stacionarno liječenje, analiza demografskih i vitalno-statističkih pokazatelja, izrada zdravstvenih pokazatelja te pokazatelja kvalitete rada u zdravstvenoj zaštiti. U provođenju statističkih istraživanja važan segment rada je suradnja ostvarena na terenu, odnosno s zdravstvenim djelatnicima koji tražene podatke dostavljaju. Suradnja se ostvaruje i organiziranjem instruktivnih seminara te izradom pisanih ili usmenih uputa s ciljem dobivanja što kvalitetnijih i preciznijih podataka. Po potrebi se provode i druga socijalno-medicinska istraživanja relevantna za ocjenu zdravstvenog stanja i zdravstvenih potreba stanovništva. Prikupljeni podaci izdaju se kao stručna izvješća i publikacije nakon provedene analize i obrade.
Provodimo zdravstveno statističko istraživanje prijave poroda i prijave prekida trudnoće, što obuhvaća praćenje, prikupljanje, obradu i analizu podataka o porodima i prekidima trudnoće u zagrebačkim rodilištima. Osnovu obrade i istraživanja čine sve prijave poroda i prijave prekida trudnoće koje se u toku jedne godine dostave u Zavod. Podaci se kontinuirano registriraju i unose u bazu, a analiza svih podataka za prethodnu godinu vrši se početkom tekuće godine te se izrađeni pokazatelji objavljuju u godišnjoj izvještajnoj publikaciji.
Programi statističkih istraživanja se provode kontinuirano, tijekom čitave godine. Sve stacionarne zdravstvene ustanove, bez obzira na vrstu vlasništva i na ugovor s HZZO-om, dostavljaju individualne podatke o osobama koje su tijekom godine hospitalizirane zbog liječenja ili rehabilitacije. Statistika liječenih bolesnika u službi za stacionarno liječenje obuhvaća analizu pobola registriranog u stacionarnoj zdravstvenoj zaštiti grada Zagreba, a na temelju podataka bolničko-statističkih obrazaca (JZ-BSO), onko-listića (JZ-ONK), psihijatrijskih obrazaca (JZ-PSH) te obrazaca hospitalizacije zbog rehabilitacije (JZ-REH), koji se za svakog bolesnika popunjavaju prilikom otpusta iz bolnice.
Prikupljanje i obrada podataka obuhvaća podatke o osobama koje su hospitalizirane zbog liječenja, rehabilitacije ili uključene u dnevnu bolnicu u stacionarnim ustanovama zdravstva-bolnicama. Analiziraju se podaci koji se odnose na sljedeća obilježja: ustanovu, odjel, ime, prezime, spol, dob, OIB, braniteljski status, prebivalište, radni status, zanimanje, djelatnost, trajanje liječenja, glavnu dijagnozu pri otpustu, vanjski uzrok ozljede, osnovni uzrok smrti (u slučaju smrtnog ishoda), način otpusta i šifru operativnog zahvata (do dva najvažnija izvedena u hospitalizaciji). Podaci se dostavljaju u elektronskom obliku, što je regulirano detaljnim uputama za formiranje datoteke s opisom sloga. U ovom programu potrebno je kontinuirano educirati djelatnike zagrebačkih bolnica (zadužene za kvalitetu podataka i informatičku obradu) s ciljem podizanja kvalitete podataka. Cilj programa je izrada, praćenje i analiza pokazatelja i iskoristivosti kapaciteta bolničkog liječenja (dani bolničkog liječenja, prosječna duljina liječenja, godišnja zauzetost kreveta, trendovi), kao i pokazatelja zdravstvenog stanja (pobol, smrtnost, specifični letalitet itd).
Voditeljica Centra: Prim. dr. sc. Marina Polić-Vižintin, dr. med., spec. javnog zdravstva
Osnovne djelatnosti Centra za preventivnu medicinu su unaprjeđenje zdravlja i prevencija bolesti. Ono što nas razlikuje od ostalih profesionalaca jest naš način rada koji je sadržan pod motom "Mi imamo vremena za Vas i Vaše zdravlje!".
Cilj Centra za preventivnu medicinu je razvijati i unaprijediti personaliziranu preventivnu medicinu. Personalizirana medicina je novi oblik zdravstvene skrbi koji koristi najnovije spoznaje te osigurava učinkovitu prevenciju prilagođenu svakom pojedinom pacijentu/korisniku. Takav pristup značajno povećava učinkovitost. U Centru se provode mjere primarne, sekundarne i tercijarne prevencije koje se isključivo rade individualno.
Što možete očekivati od nas?
- osobni pristup i savjetovanje kako ostvariti, očuvati i unaprijediti svoje zdravlje te smanjiti rizik od kroničnih nezaraznih bolesti;
- pomoć pri usvajanju zdravijeg stila života – kako da postane privlačniji i jednostavniji;
- pomoć pri razumijevanju i prepoznavanju onoga što je pozitivno i zdravo;
- osobitost i predanost.
Centar okuplja interdisciplinarni tim stručnjaka: liječnik specijalist javnog zdravstva, profesor kineziologije, diplomirani inženjer prehrambene tehnologije – nutricionist, medicinska sestra i drugi stručnjaci prema potrebi.