Voditeljica Službe: Prof. prim. dr. sc. Jasmina Vraneš, dr. med. spec. klinički mikrobiolog
Prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, prim. dr. med. (Gospić, 1961.) voditeljica je Službe za kliničku mikrobiologiju (SKM) Nastavnog Zavoda za javno zdravstva “Dr. Andrija Štampar” od 2005. godine. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1984. godine, a na istom fakultetu je 1989. godine stekla titulu magistar znanosti, kao i titulu doktor znanosti u znanstvenom području biomedicina i zdravstvo, polje kliničke medicinske znanosti 1993. godine.
U razdoblju od 2004. do 2014. bila je i voditeljica Odjela za molekularnu mikrobiologija SKM, kojeg je utemeljila 2004. godine. Bila je prva pročelnica i utemeljiteljica Katedre za bakteriologiju, virologiju i parazitologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta Josipa J. Strossmayera u Osijeku, a tu je ulogu obnašala od 1998. do 2003. godine. Od 2016. godine postaje pročelnica Katedre i predstojnica Zavoda za medicinsku mikrobiologiju i parazitologiju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu gdje je ujedno i redovita profesorica u trajnom zvanju od 2013. godine. Od 2015. godine je također i voditeljica Referentnog centra Ministarstva zdravstva RH za dijagnostiku spolno-prenosivih infekcija.
Predsjednica je Hrvatskog društva za kliničku mikrobiologiju Hrvatskog liječničkog zbora od 2021. godine. Član je Hrvatskog liječničkog zbora, Hrvatskog mikrobiološkog društva, Internacionalnog društva za infektivne bolesti, Europskog društva za kliničku mikrobiologiju i infektivne bolesti, Hrvatske liječničke komore, Internacionalnog društva za papilomaviruse te Hrvatskog društva za urogenitalne i spolno prenosive infekcije. Autorica je brojnih stručnih i znanstvenih radova, te je dobitnica više domaćih i inozemnih nagrada i priznanja.
Služba za kliničku mikrobiologiju je od 09.04.2015. godine akreditirana prema normi HRN EN ISO 15189:2012 Posebni zahtjevi za kvalitetu i osposobljenost medicinskih laboratorija iz područja kliničke mikrobiologije opisanom u prilogu Potvrde o akreditaciji. Broj potvrde o akreditaciji ISO 15189 HAA je 7484.
Služba obuhvaća sedam odjela čiji rad je organiziran na dvije lokacije pa se djelatnost Službe obavlja većim dijelom u zgradi III Zavoda (Mirogojska c. 16), a manjim na dislokaciji u prostorima Doma zdravlja Centar - Novi Zagreb u Remetinečkom gaju 14. U Službi radi ukupno oko 60 djelatnika, njih 13 su doktori medicine - specijalisti kliničke mikrobiologije, od čega su troje magistri znanosti i troje doktori znanosti.
Rad Službe u potpunosti zadovoljava potrebe za mikrobiološkom dijagnostikom izvanbolničkih pacijenata u gradu Zagrebu pa je djelatnost koncipirana tako da je na jednom mjestu moguća obrada uzorka bez obzira o vrsti uzročnika (bakterije, virusi, gljive ili paraziti). Stoga je djelatnost organizirana unutar laboratorija Odjela za mokraćno-spolne infekcije, Odjela za infekcije dišnog sustava i infekcije kože i mekih tkiva, Odjela za spolno-prenosive, krvlju-prenosive i sustavne infekcije te Odjela za infekcije probavnog sustava.
2004. godine utemeljen je i s radom je počeo Odjel za molekularnu mikrobiologiju koji upotrebljava najsuvremenije amplifikacijske metode za otkrivanje različitih uzročnika neovisno o vrsti uzorka, gdje se rabe molekularne metode za detekciju i genotipizaciju bakterija, virusa i parazita kao što su kvantitativni i kvalitativni PCR, multipleks PCR, reverzna hibridizacija na traci itd. Godine 2006. počeo je s radom i Laboratorij za serologiju koji je danas opremljen s imunoanalizatorima pomoću kojih se brzo može obraditi veliki broj uzoraka i tako detekcijom protutijela u serumu pacijenta indirektno postaviti etiološka dijagnoza neke bakterijske, virusne ili parazitarne infekcije.
Odjel za mikrobiološke podloge i sterilizaciju priređuje hranjive podloge za potrebe Službe za kliničku mikrobiologiju i Službe za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju, te provodi dekontaminaciju, sterilizaciju i kontrolu ispravnosti sterilizacije za vanjske korisnike. Svi Odjeli Službe rade u novouređenim prostorima čije je renoviranje završeno 2013. godine, kada je i obnovljena oprema. Odjel za vanjske korisnike smješten je u Domu zdravlja Remetinečkom gaju, također u renoviranom prostoru prilagođenom djelatnosti Službe.
Poboljšanje dostupnosti mikrobiološke dijagnostike jedan je od strategijskih ciljeva Službe. Uvođenjem novog informatičkog programa stekli su se svi preduvjeti za elektronsko zaprimanje uputnica i slanje nalaza, što će znatno skratiti čekanje na nalaz.
Pored osnovne dijagnostičko-konzilijarne djelatnosti, u zadaće Službe za kliničku mikrobiologiju spadaju i preventivne aktivnosti i programi pa u sklopu tih aktivnosti Služba surađuje s drugim strukama u Zavodu i njeguje multidisciplinarni pristup, posebno na području zaštite reproduktivnog zdravlja i sprečavanju širenja spolno-prenosivih bolesti i krvlju-prenosivih bolesti (naglasak na vulnerabilne skupine: trudnice, mladi, ovisnici, kronični bolesnici, starije osobe i dr.). Također se nadzire osjetljivost bakterija na antibiotike i monitorira rezistencija, na temelju čega se izrađuju preporuke za empirijsku terapiju infektivnih bolesti, a Služba ima i značajnu edukativnu ulogu.
Prof. dr. sc. Jasmina Vraneš, prim. dr. med., voditeljica Službe
Voditeljica Odjela:
Ružica Cipriš, dr. med.
Odjel za vanjske korisnike smješten je u Domu zdravlja Remetinečkom gaju, također u renoviranom prostoru prilagođenom djelatnosti Službe. U Odjelu djeluju:
Laboratorij za sanitarni pregled stolica - telefon: 01 46 96 283.
Laboratorij za privatne korisnike
Voditeljica Odjela:
mr. sc. Vladimira Tičić, dr. med.
Odjel je posvećen dijagnostici infekcija mokraćnoga i spolnoga sustava.
Laboratorij za infekcije mokraćnoga sustava - voditeljica: Maja Anušić, dr. med.
Laboratorij za infekcije spolnoga sustava
Voditeljica Odjela:
Sandra Šuto, dr. med., spec. medicinske mikrobiologije
Odjel je posvećen dijagnostici infekcija dišnoga sustava te infekcija kože i mekih tkiva.
Laboratorij je namijenjen bakteriološkoj i mikološkoj dijagnostici infekcija gornjega dišnog sustava: ždrijelo, nazofarinks i sluznice okolnih organa – spojnica oka uključujući one uzrokovane Chlamydia trachomatis, srednje uho, paranazalni sinusi kao i infekcija vanjskog zvukovoda.
Bakteriološka i mikološka dijagnostika infekcija donjega dišnog sustava obradom iskašljaja, aspirata traheje i bronhoalveolarnog lavata (BAL).
Dokazivanje kliconoštva Staphylococcus aureusi, Staphylococcus aureus – MRSA i Streptococcus pyogenes (β – hemolitčki streptokok grupe A) u obrisku nosa.
Voditelj Laboratorija:
Marin Bajek, dr. med.
U Laboratoriju se bakteriološki i mikološki dijagnosticiraju infekcije kože (obrisak kože) i infekcije rana (obrisak i punktat rane). U obriscima nežive okoline dokazuju se potencijalno patogene bakterije i gljive (kvasci i plijesni).
Voditeljica Odjela:
Jasna Knežević, dr. med.
Voditeljica Laboratorija:
Sandra Šuto, dr. med.
Voditeljica Odjela:
prof. dr. sc. Sunčanica Ljubin Sternak, prim. dr. med.
U Odjelu se izvodi dijagnostika teško ili nemoguće uzgojivih uzročnika bakterijskih i virusnih infekcija. U tu svrhu koriste se najmodernije tehnike za dokaz genoma, na principu amplifikacije i hibridizacije nukleinskih kiselina.
Voditeljica Laboratorija:
mr. sc. Tatjana Marijan, dr. med.
Voditeljica Laboratorija:
Maja Mijač, dr. med.
Voditeljica Odjela:
Nada Pražić, dr. med.
Voditeljica Odjela:
dr. sc. Mirjana Šimić, dipl. ing.
U Odjelu za mikrobiološke podloge i sterilizaciju uspostavljen je sustav kvalitete u skladu sa zahtjevima normi ISO 9001:2015, ISO 14001:2015 i OH&S .
U pripravi mikrobioloških podloga primjenjuju se zahtjevi dobre proizvođačke prakse, te upute za pripremu, proizvodnju, skladištenje i ispitivanje hranjivih podloga HRN EN 12322: 2008. i HRN EN ISO 11133:2014.
Odjel je osposobljen prema zahtjvima norme HRN EN ISO/IEC 17025:2007, Opći zahtjevi za osposobljenost ispitnih i umjernih laboratorija (HAA), za Ispitivanje fizikalno-kemijskih parametara i mikrobioloških karakteristika hranjivih podloga. Potvrda o akreditaciji od HAA pod brojem 1590.
Agencija za lijekove i medicinske proizvode odobrila je upis u očevidnik proizvođača medicinskih proizvoda – krute i tekuće mikrobiološke podloge NZZJZ "Dr. Andrija Štampar" u prosincu 2016. godine.
Mikrobiološke podloge nose oznaku CE. CE oznaka od"Conformité Européenne" (engl. European Conformity) mikrobioloških podloga – predstavlja oznaku proizvođača da su mikrobiološke podloge sukladne smjernicama EU i odgovarajućim Europskim normama na koje se pozivaju smjernice.
U Odjelu se osim priprave i kontrole mikrobioloških podloga ispituje učinkovitost sterilizacije putem bioloških indikatora za vanjske korisnike.
Imate li dodatnih pitanja vezano uz biološku kontrolu sterilizacije, kontaktirajte nas telefonom na brojeve 01 46 96 314, 46 96 313, radnim danom u vremenu od 8,00 do 15,00 sati te e-poštom na adresu: mikrobiologija@stampar.hr.
U laboratoriju se svakodnevno prema potrebama pojedinih odjela Zavoda pripremaju mikrobiološke podloge u skladu sa zahtjevima sustava upravljanja kvalitetom. Svim pripremljenim mikrobiološkim podlogama kontroliraju se fizikalna svojstva, produktivnost, selektivnost i sterilnost te se tome izdaje odgovarajući certifikat.
Sterilizacija i biološka kontrola sterilizacije
Stručnjaci Europskog tijela EMCDDA (European Monitoring Center for Drugs and Addiction) upozoravaju za epidemijsku proširenost hepatitisa C.
Zdravstveni djelatnici se cijepe protiv hepatitisa B, ali još uvijek nema cjepiva protiv hepatitisa C. Zbog toga je posebno važno eliminirati potencijalne putove prijenosa ovih virusa. U praksi, među ostalim, medicinski instrumenti su prijenosni put, koji se adekvatnom sterilizacijom i nadzorom sterilizacije može eliminirati. Zdravstvene su ustanove u sklopu svoje djelatnosti dužne ne samo liječiti nego i unaprijediti zdravlje svakog čovjeka, te prevenirati bolest.
Sterilizacija je postupak kojim se uništavaju svi živi oblici mikroorganizama.na predmetima koji se steriliziraju. Sterilizacija kontaminiranih instrumenata je bitna komponenta učinkovite kontrole infekcije u kliničkoj praksi kako bi se osigurala zaštita pacijenata i zdravstvenih djelatnika. Cilj sterilizacije je eliminacija svih mikroorganizama, bili oni u vegetativnoj formi ili formi spora. Kontrola sterilizacije provodi se fizikalnim, kemijskim i biološkim postupcima. Fizikalni i kemijski parametri – potvrđuju da je materijal bio na sterilizaciji. Sve što je sterilizirano ne znači da je i sterilno.
Biološka kontrola sterilizacije najpouzdanija je metoda za kontrolu sterilizacijskog procesa.
Provodi se uporabom bioloških indikatora koji sadrže posebno pripremljene mikrobiološke spore vrlo visoke otpornosti (Geobacillus stearothermophilusa i Bacillus atrophaeus). Biološki indikatori su jedini indikatori procesa koji direktno nadziru smrtnost mikroorganizama koju postiže proces sterilizacije.
Prema preporukama stručnjaka CDC (Centers for Disease Control and Prevention) potrebna je uporaba biološke kontrole sterilizacije pomoću bioloških indikatora jedan puta tjedno za sve sterilizatore.
Tko je sve obavezan provoditi biološku kontrolu sterilizacije?
Biološkoj kontroli sterilizacije suhih sterilizatora i autoklava podliježu:
- ordinacije opće medicine
- ustanove za smještaj starijih i nemoćnih osoba
- ginekološke ordinacije
- saloni za tetovažu
- stomatološke ordinacije
- saloni za pedikuru i sl.
- pedijatrijske ordinacije
- veterinarske ordinacije
- ustanove za njegu
- tj. svi oni koji u svom radu koriste aparate za suhu i/ili vlažnu sterilizaciju
Biološku kontrolu sterilizacije nužno je provoditi:
- preporuka (CDC) 1 x tjedno
- nakon svakog kvara sterilizatora
- nakon dužeg stajanja sterilizatora izvan pogona
- svaki put kada se sterilizira materijal za implantaciju
Gdje se ispituje učinkovitost sterilizacije putem bioloških indikatora?
Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar, Služba za kliničku mikrobiologiju ispituje učinkovitost sterilizacije putem bioloških indikatora za vanjske korisnike.
sterilizirano ≠ sterilno
Redovita biološka kontrola sterilizacije jedina je metoda provjere uspješnosti sterilizacije.
Potrebni materijal koji se koristi u laboratorijima Zavoda, a mora zadovoljiti kriterije sterilnosti, priprema se i sterilizira u kontroliranim uvjetima Odsjeka.