Dolaze nam topliji dani, a s njima će brojnost i aktivnost komaraca postajati sve veća. Obilne kiše pogoduju stvaranju legla komaraca u prirodi. Osim različitih većih i manjih voda stajaćica u prirodi, brojna legla nastaju u našim dvorištima i vrtovima.
Razvoj komaraca
Komarci se razvijaju u vodi. Ovisno o vrsti, mogu se razvijati u čistim i onečišćenim vodama, raznolikim prirodnim staništima i staništima koja su nastala utjecajem ljudi. U proljeće se najprije pojavljuju vrste koje se razvijaju u šumskim područjima i na poplavnim površinama. S dolaskom toplijih dana i uz prisutnost dovoljne količine vode u okolišu, postaju aktivna legla komaraca u naseljima. Stoga je broj komaraca oko nas posljedica prisutnih uvjeta potrebnih za njihov razvoj, prije svega količine vode i temperature. Na brojnost komaraca utječu i mjere koje se poduzimaju u njihovu suzbijanju.
Prirodna legla komaraca mogu postati: poplavne površine, kanali s vodom, lokve nastale nakon kiše, stajaćice bez prirodnih neprijatelja ličinki komaraca, voda u dupljama drveća, mirni dijelovi tekućica.
Umjetna legla komaraca su raznolika i brojna, nastaju kao posljedica ljudske aktivnosti: otvorene posude s vodom u dvorištima i vrtovima (kante i bačve), različiti predmeti u dvorištu i u okolišu u kojima se nakuplja kišnica, gume na otvorenome, začepljeni slivnici i oluci, vaze na grobljima, voda u pliticama lonaca za cvijeće, nakupine vode na nepropusnim podlogama, odbačen krupni otpad, neodržavana jezerca i fontane te različite druge nakupine vode.
Raznolikost vrsta komaraca u svijetu je velika. Više od 3000 vrsta nastanjuje raznolika područja, od vrućih tropskih do hladnih sjevernih predjela. U Hrvatskoj su do sada pronađene 52 vrste komaraca, na području grada Zagreba 31. Zbog sve veće trgovine robama i uslugama u svijetu te globalizacije općenito, rasprostranjenost mnogih vrsta komaraca se mijenja.
Posljednjih 15 godina u Hrvatskoj je prisutan tigrasti komarac (Aedes albopictus), invazivna vrsta koja se brzo razmnožava i lako se udomaćuje na područjima gdje je tek prenesena. Vrsta je udomaćena u priobalnoj Hrvatskoj, otocima, na području grada Zagreba i Zagrebačke županije te na drugim manjim područjima kontinentalne Hrvatske. Razvija se u raznolikim umjetnim leglima, a za razvoj joj je potrebna jako mala količina vode. Za razliku od većine vrsta na našem području koje su najaktivnije u predvečer i ranojutarnje sate, tigrasti komarac bode tijekom cijelog dana.
- Zaštititi prozore i vrata mrežama za kukce i zavjesama, postaviti mreže iznad kreveta i dječjih kolica.
- Pri boravku u područjima gdje je velik broj komaraca nositi odjeću svijetlih boja, duge rukave i duge hlače.
- Koristiti sredstva koja odbijaju komarce (repelente), pridržavati se uputa za njihovo korištenje.
- Prije putovanja u zemlje izvan Hrvatske posjetiti Centar za cijepljenje i prevenciju putničkih bolesti u Nastavnom zavodu za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i savjetovati se sa specijalistom epidemiologije
U zaštiti građana od komaraca na području grada Zagreba komarci se suzbijaju provedbom osmišljenog programa čiju provedbu organizira Grad Zagreb. Program je prvenstveno usmjeren na suzbijanje ličinki u vodama stajaćicama, a suzbijanje odraslih – letećih jedinki komaraca provodi se na ograničenim područjima na kojima se tijekom sezone utvrdi povećan broj jedinki. Opširnije….
Razvojni ciklus komaraca na ljetnim temperaturama traje 5 do 7 dana, što znači da se u okolišu stalno razvijaju nove jedinke komaraca. Česte kiše uz visoke temperature pogoduju stvaranju brojnih legla komaraca u okolišu, a važnu ulogu imaju brojni građani koji vrlo često radi nepažnje, nemara i neznanja svojim svakodnevnim aktivnostima stvaraju legla komaraca u dvorištima i vrtovima.
Ako Vam tijekom ljeta dosađuju tigrasti komarci, potrebno je pažljivo pregledati dvorište i pokušati pronaći legla komaraca. Tigrasti komarci najčešće lete u okolini mjesta gdje su se izlegli.
Građani svojim svakodnevnim aktivnostima i ponašanjem mogu značajno utjecati na smanjenje broja komaraca u svojem okruženju. Potrebno je ukloniti vodu koja može postati leglo komaraca.
Ukloniti nepotrebne predmete i posude u kojima se nakuplja voda: kante, staklenke, igračke, odbačene predmete, automobilske gume te druge vrste posuda.
- Redovito (jednom tjedno) prazniti ili mijenjati vodu u posudama koje su u upotrebi i zadržavaju vodu.
- Spremnike za vodu u okućnicama i vrtovima zatvoriti poklopcem, gustom mrežom ili folijom.
- U vaze za cvijeće na grobljima staviti pijesak ili zemlju, prirodno cvijeće zamijeniti umjetnim.
- Propisno odlagati krupni otpad.
- Održavati otvorene bazene, ukrasna jezerca i fontane.
- Održavati ispravnim sustave za odvodnju, drenažu i prikupljanje voda (krovni oluci, ulični slivnici, kanalizacija).
- Folije (cerade, tende i sl.) postaviti na način da u njima nije moguće zadržavanje vode.
- Propisno držati gume u vulkanizerskim dvorištima:
- redovito uklanjati gume koje se ne koriste
- prazniti vodu iz guma, gume slagati u obliku piramide i prekriti ih nepropusnom folijom tako da se na foliji ne zadržava voda.
- Održavati septičke jame, držati ih propisno zatvorene.
- Održavati zelene površine, uređivati vrtove da se u njima što manje zadržavaju odrasli komarci.
Za mirniji i zdraviji život bez komaraca važno je sudjelovanje svakog pojedinca!
U težnji za mirnijim i zdravijim životom, potrebno je izbjegavati ubode komaraca te se odgovorno ponašati tako da ne pogodujemo njihovu razvoju.
Članak pripremili: Služba za epidemiologiju, Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"