Novost 02.12.2024
Izvješće s kongresa o sigurnosti i kvaliteti hrane
Image
Kongres o sigurnosti i kvaliteti hrane

Na Kongresu je ove godine sudjelovalo ukupno 198 sudionika (uživo i online) i 32 sponzora. Organizirane su tri vrlo posjećene radionice (Senzorika maslinovog ulja, Procesni faktori u analizi pesticida i procjena sigurnosti i Senzorika meda), održano je osam pozvanih predavanja, 26 usmenih izlaganja i 36 postera. Također, održan je Okrugli stol na temu Smanjenja otpada od hrane i izazova u sustavu doniranja. Biljana Borzan, zastupnica u Europskom parlamentu održala je uvodno predavanje „Izazovi pred nama“, čiji sadržaj možete pročitati ovdje.

Slijedom predavanja na temu sigurnosti i kvalitete hrane možemo sumirati i zaključiti da su kontaminanti u hrani i dalje važan izazov u izolaciji, identifikaciji i kvantifikaciji, kako iz hrane, tako i iz materijala i predmeta koji dolaze u kontakt s hranom.

Iskazana je zabrinutost po pitanju izloženosti dioksinima i tvarima sličnim dioksinima, pogotovo iz razloga što oni predstavljaju rizik za zdravlje ljudi.

Evidentno je da klimatske promjene utječu, i ubuduće će utjecati, na kvalitetu i zdravstvenu ispravnost hrane, stoga će kontrola mikotoksina, ali i drugih toksina te parametara kvalitete hrane i dalje biti predmet našeg istraživanja, a k tome ćemo još dodati i utvrđivanje patvorenosti hrane i dokaz zemljopisnog podrijetla i izvornosti hrane.

Ništa manje važni od kemijskih parametara nisu mikrobiološki parametri koji su se pokazali također izazovnima, kako u proizvodnji, tako i u distribuciji hrane i hrane za životinje. Njihovo kontinuirano praćenje od izuzetne je važnosti. Na okruglom stolu istaknuto je i zaključeno kako i nadalje svi dionici sigurnosti hrane od polja do stola, uključujući i opću populaciju, moraju voditi računa o smanjenju otpada od hrane.

Vrlo su važni i materijali koji dolaze u kontakt sa hranom. Iznesena su izuzetno zanimljiva predavanja, pri čemu je istaknuto da i ovdje postoji područje novih materijala, novih spojeva, novih analiza koje trebaju pratiti i nove analitičke mogućnosti. Stoga je to jedno novo područje koji će sigurno u budućnosti biti ključno, kako bismo osigurali zdravstveno ispravnu hranu.

Zahvaljujemo svim suorganizatorima koji su omogućili da ovaj skup ima status međunarodnog Kongresa, pokroviteljima koji su poslali svoje predstavnike da se pridruže diskusijama, pozvanim i ostalim predavačima i sudionicima te svim sponzorima koji su omogućili visoku kvalitetu Kongresa.

Glavni zaključci i smjernice za buduće aktivnosti:

  1. Kontaminanti u hrani: Potrebna je kontinuirana pozornost na izolaciji, identifikaciji i kvantifikaciji kontaminanata u hrani, uključujući materijale i predmete u kontaktu s hranom. Posebna zabrinutost iskazana je zbog dioksina i njima sličnih tvari, koji predstavljaju značajan zdravstveni rizik.

  2. Utjecaj klimatskih promjena: Klimatske promjene već sada utječu, a u budućnosti će još značajnije utjecati, na kvalitetu i zdravstvenu ispravnost hrane. Kontrola mikotoksina, patvorenosti hrane te utvrđivanje geografskog podrijetla bit će ključna područja budućih istraživanja.

  3. Mikrobiološki parametri: Mikrobiološki standardi predstavljaju izazov u proizvodnji i distribuciji hrane, te je njihovo praćenje ključno za osiguranje zdravstveno ispravne hrane. Istaknuta je potreba za jačanjem monitoringa i povećanjem broja analiza hrane na mikrobiološke parametre.

  4. Upravljanje otpadom od hrane i doniranje: Okrugli stol naglasio je važnost smanjenja otpada u prehrambenom lancu, kao i unaprjeđenje sustava doniranja hrane, u suradnji s nadležnim tijelima.

  5. Materijali u kontaktu s hranom: Kvaliteta materijala koji dolaze u dodir s hranom izrazito je važna za sigurnost hrane, a na Kongresu je istaknuta činjenica da se razvijaju novi materijali i spojevi koje moraju pratiti napredne analitičke metode.

Govor Biljane Borzan, zastupnice u Europskom parlamentu na 5. međunarodnom kongresu o sigurnosti i kvaliteti hrane, 7. studenog 2024. (docx)