Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se s osnovnim ciljem poboljšanja kvalitete života osoba s invaliditetom kroz poticanje međusobne suradnje i stvaranje partnerstva među postojećim udruženjima osoba s invaliditetom. Na taj se način ublažavaju posljedice socijalne isključenosti, ali i senzibilizira javnost na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici i probleme s kojima se svakodnevno susreću, ali s naglaskom na mogućnosti kojima raspolažu. Potpisivanjem Konvencije o pravima osoba s invaliditetom 2007. godine Republika Hrvatska se obvezala da će poštivati odredbe između ostalog i one koje se tiču prava na rad i zapošljavanje, pristupačnost, zdravlje, obrazovanje, osposobljavanje i rehabilitaciju, neovisno življenje i uključenost u zajednicu uz osiguravanje razumne prilagodbe i bez diskriminacije. Međunarodni dan osoba s invaliditetom obilježava se svake godine 3. prosinca, ovogodišnja tema je "Jačanje vodstva osoba s invaliditetom za uključivu i održivu budućnost". Ova tema prepoznaje važnu ulogu koju osobe s invaliditetom imaju u stvaranju inkluzivnijeg i održivijeg svijeta za sve. Također naglašava važnost sudjelovanja osoba s invaliditetom u procesima donošenja odluka koje utječu na njihove živote. Tema nastoji naglasiti središnje mjesto i vodeću uloge osoba s invaliditetom u svim tim naporima - od globalnih do lokalnih. Prema podacima Hrvatskog registra o osobama s invaliditetom Hrvatskoga zavoda za javno zdravstvo u Gradu Zagrebu živi 115.880 osoba s invaliditetom, što čini 15,1 % ukupnog stanovništva grada, od čega je 49,9 % muškaraca, a 50,1 % žena. U dobnoj skupini 65 i više godina je najveći broj osoba s invaliditetom, njih 52.161 (45,0 %). Međutim, u dobi do 19 godina udio mladih s invaliditetom je u kontinuiranom porastu. U 2024. godini je evidentirano 18.768 (16.2 %) djece s teškoćama u razvoju i mladih s invaliditetom, što je iznad prosjeka za prevalenciju u dječjoj dobi u Republici Hrvatskoj. Najčešća vrsta oštećenja kod osoba s invaliditetom u Gradu Zagrebu su višestruka oštećenja, oštećenja lokomotornog sustava te oštećenja drugih organa.
Edukativna radionica „Izazovi i poteškoće za prevoditelje u ostvarivanju prava gluhoslijepih osoba u zdravstvenom sustavu“
Edukacija prevoditelja za gluhoslijepe osobe je održana povodom obilježavanja 30. obljetnice Hrvatskog saveza gluhoslijepih DODIR i partnerstva našeg Zavoda s Muzejom Grada Zagreba i Hrvatskim savezom gluhoslijepih osoba DODIR na inkluzivnoj izložbi „U zagrljaju gluhosljepoće“. Edukativna radionica „Izazovi i poteškoće za prevoditelje u ostvarivanju prava gluhoslijepih osoba u zdravstvenom sustavu“ je vezana uz vodeću temu ovogodišnjeg Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i ukazala je na potrebu kontinuirane provedbe sustavne i ciljane edukacije djelatnika u zdravstvu o primjerenoj komunikaciji s gluhoslijepim osobama, ali i dodatne edukacije za prevoditelje o specifičnim zdravstvenim temama i karakteristikama pojedinih dijagnoza, s ciljem unaprjeđenja kvalitete života gluhoslijepih osoba te boljem snalaženju u zdravstvenom sustavu i ostvarenju svojih prava kao pacijenata. Ujedno su predstavljeni i programi Odjela za promicanje zdravlja Službe za javno zdravstvo Savjetovalište za mlade s invaliditetom, Anti-stigma program Kako ti mogu pomoći? te Edukacija zdravstvenih djelatnika o primjerenom načinu komunikacije s osobama s invaliditetom.
Savjetovalište za mlade s invaliditetom
Program Savjetovalište za mlade s invaliditetom provodi se u suradnji Gradskog ureda za socijalnu zaštitu, zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Centra za zdravlje mladih Doma zdravlja Zagreb - Istok. U Savjetovalištu se besplatno nudi podrška i osnaživanje mladih s invaliditetom i njihovih roditelja/skrbnika, kroz neposredan rad, edukativna predavanja i radionice te suradnju s različitim ustanovama. Ovaj Projekt u cijelosti financira Grad Zagreb. U sklopu Projekta izrađen je promotivni letak u kojem su dostupne informacije zainteresiranima za uključivanje u rad Savjetovališta za mlade s invaliditetom.
Letak Savjetovalište za mlade s invaliditetom (PDF)
Znanjem se borimo protiv predrasuda
Osobe s invaliditetom su osobe koje imaju dugotrajna tjelesna, mentalna, intelektualna ili osjetilna oštećenja, koja u međudjelovanju s različitim preprekama mogu sprječavati njihovo puno i učinkovito sudjelovanje u društvu na ravnopravnoj osnovi s drugima. Stoga je važno „staviti se u cipele“ onih koji trajno ili povremeno trebaju našu pomoć kako bismo ih bolje razumjeli i shvatili nužnost prilagodbi osobama s invaliditetom, njihove karakteristike i specifičnosti funkcioniranja, kao i ograničenja koje su posljedice oštećenja i bolesti s jedne strane, ali i prepreka koje im suvremeno društvo postavlja s druge strane.
„Sami možemo tako malo, zajedno možemo toliko mnogo.“ (Helen Keller)
Pripremila: Marija Škes, mag. educ. reh., Odjel za promicanje zdravlja Službe za javno zdravstvo