Novost 27.08.2024
Predstavljen Pilot projekt - Mobilni tim Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti NZZJZ „Dr. Andrija Štampar“
Image
Mobilni tim
Na redovitoj tiskovnoj konferenciji gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića predstavljen je Pilot projekt - Mobilni tim Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti koji djeluje na području Zagreba.

U utorak, 27. kolovoza, u Velikoj dvorani Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ na redovitoj tiskovnoj konferenciji gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića predstavljen je Pilot projekt - Mobilni tim Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti koji djeluje na području Zagreba.

Projekt je u potpunosti financiran od strane Grada Zagreba, provodi ga Služba za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti NZZJZ-a "Dr. Andrija Štampar" te predstavlja značajan korak u pružanju specijalizirane skrbi osobama koje zbog različitih životnih okolnosti ne mogu potražiti pomoć u zdravstvenim ustanovama.

„Iznimno sam ponosan danas jer u pitanju je prvi takav tim u primarnoj zdravstvenoj zaštiti. Naglasio sam kako će u mom ravnateljskom mandatu jedan od prioriteta biti mentalno zdravlje u zajednici. Jedan tim je malo, ali to je početak, a kada krenete onda je to nezaustavljiv proces. Ne može se puno pacijenata obraditi u jednom danu, ali je iznimno značajno imati tim jer njegovom intervencijom se smanjuje stres i obitelji i pacijentu, primjerice dementnoj osobi koju ne morate voditi u zdravstvenu ustanovu“ istaknuo je prof. prim. dr. sc. Branko Kolarić, dr. med., ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ uz zahvalu Gradu Zagrebu na financijskoj podršci i čestitke prim. dr. sc. Marija Kušan Jukić, voditeljici Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti Zavoda.

„Na razini primarne zdravstvene zaštite pet posto su osobe s mentalnim poremećajima. U Zagrebu je registrirano 167 944 pacijenata s ustanovljenom dijagnozom. Gotovo polovica od tog broja su osobe koje između 20 i 64 godina. Naša služba brine za oko tri i pol tisuće korisnika pružajući godišnje oko 70 tisuća usluga. Posljednjih pet godina primjetan je porast osoba koje nam se javljaju zbog problema mentalnog zdravlja. Dostupni smo bez uputnice na četiri lokacije u Zagrebu. Formiranje mobilnog tima uz pomoć Grada Zagreba je iskorak jer korisnik ne dolazi k nama, već mi dolazimo korisnicima, a nama stručnjacima ujedno i prilika da promijenimo paradigmu našeg rada“, rekla je prim. dr. sc. Marija Kušan Jukić i pojasnila: „Nakon što se građani jave slijede stručna procjena i usluga koja podrazumijeva intervenciju u kući. Usluga je namijenjena onima koji nisu u tretmanu i kojima je psihijatrijska ili psihološka usluga nedostupna kao što su osobe s demencijom, s invaliditetom, koje su teže pokretljive, boluju od težih kroničnih bolesti ili npr. rodilje koje imaju problema s ovisnosti“.

Gradonačelnik Tomislav Tomašević je istaknuo dobru suradnju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr. Andrija Štampar“ i Grada Zagreba.

„Zajedno osiguravamo javno zdravstvo dostupno svima. Ta suradnja je primjer kako se zdravstvene institucije otvaraju prema građanima. Ovaj je projekt, na neki način, presedan, jer je riječ o prvom takvom mobilnom timu u Hrvatskoj. Ovo je lavina koja će se pokrenuti, ne samo u Zagrebu, nego u cijeloj Hrvatskoj. Tako je bilo i s Centrom za zdravlje mladih koji se sada uvodi i u drugim hrvatskim gradovima. Samo u ovoj godini, kada je riječ o javnozdravstvenom nadstandardu, i to samo u zaštiti mentalnog zdravlja Grad Zagreb je izdvojio gotovo milijun eura“.

Mobilni tim, sastavljen od psihijatra, psihologa i medicinske sestre, pruža usluge na području grada Zagreba, reagirajući na poziv punoljetnih članova obitelji ili samih korisnika. Prve posjete obavljene su tijekom srpnja, a pod vodstvom voditelja dr. Krešimira Radića one će se u nadolazećem razdoblju intenzivirati.

Pilot projekt Mobilni tim Službe za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnosti je usmjeren na različite skupine populacije, uključujući starije osobe, osobe s problemima ovisnosti, osobe s kroničnim bolestima ili invaliditetom te druge vulnerabilne skupine koje trebaju psihijatrijsku ili psihološku podršku. Tim se fokusira na pružanje intervencija koje mogu uključivati psihijatrijske preglede, uvođenje ili prilagodbu terapije, psihološko savjetovanje, psihosocijalnu podršku te pomoć neformalnim skrbnicima.

Važno je naglasiti da Mobilni tim nije namijenjen za hitne slučajeve, već za planirane intervencije koje mogu značajno poboljšati kvalitetu života korisnika i prevenirati daljnje pogoršanje mentalnog zdravlja. Uvođenjem ove usluge Grad Zagreb nastoji smanjiti potrebu za bolničkim liječenjem i pružiti kontinuiranu podršku unutar zajednice, čime se doprinosi ukupnom poboljšanju mentalnog zdravlja stanovništva.

Image
Mobilni tim
Image
Mobilni tim_Branko Kolarić
Image
Mobilni tim_Tomislav Tomašević
Image
Mobilni tim_Marija Kušan Jukić
Image
Mobilni tim
Image
Mobilni tim
Image
Mobilni tim
Image
Mobilni tim_Marija Kušan Jukić
Image
Mobilni tim_Tomislav Tomašević
Image
Mobilni tim_Branko Kolarić