![]() |
Prof. dr. sc. Jasna Bošnir, dipl. san. ing. (Zagreb, 1964.) voditeljica je Službe za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju od 2022. godine, a od 1997. do 2022. godine bila je voditeljica Odjela za analize zdravstvene ispravnosti hrane i predmeta opće uporabe. Voditeljica je Referentnog centra za analize zdravstvene ispravnosti hrane Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske. Voditeljica je Studija sanitarnog inženjerstva na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu
Diplomirala je 1994. godine na Medicinskom fakultetu u Rijeci, smjer diplomirani sanitarni inženjer. Magistrirala je na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 1996. godine, a doktorirala na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu 2001. godine. U znanstveno zvanje viši znanstveni suradnik u znanstvenom području biomedicina i zdravstvo, polje javno zdravstvo i zdravstvena zaštita izabrana je 2010. godine, a 2017. godine izabrana je u znanstveno zvanje znanstveni savjetnik. Godine 2010. izabrana je u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Josip Juraj Strossmayer u Osijeku, a od 2021. godine sudjeluje u nastavi kao izvanredni profesor na Fakultetu zdravstvenih studija Sveučilišta u Rijeci. Od 2018. godine je redoviti profesor u trajnom zvanju na Zdravstvenom veleučilištu u Zagrebu.
Voditeljica je dvaju projekta financiranih od Europskog regionalnog fonda za razvoj u razdoblju od 2020. do 2023. godine. Predsjednik Republike Hrvatske odlikovao ju je Spomenicom domovinske zahvalnosti 1998. godine. Članica je Hrvatskog toksikološkog društva i Hrvatske udruge zdravstvenih radnika. Također je član komisije Ministarstva zdravstva za polaganje stručnih ispita, Znanstvenog odbora za kontaminante u hrani Hrvatske agencije za hranu te Tematskog inovacijskog vijeća – zdravlje i kvaliteta života – Hrvatske gospodarske Komore.
Služba za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju osposobljena je prema zahtjevima norme HRN EN ISO/IEC 17025:2017 za ispitivanje hrane, hrane za životinje, vina, alkoholnih pića, predmeta opće uporabe, voda, mikrobiološke čistoće objekata, otpada, tla, muljeva, eluata, krutih oporabljenih goriva, zraka i građevnih proizvoda. Uzorkovanje hrane, voda, tla, muljeva, otpada, zraka i uzorkovanje krutih oporabljenih goriva.
Djelatnici Službe stručno su i tehnički osposobljeni za rad u skladu s međunarodno prihvaćenim smjernicama. Kontinuirana suradnja s domaćim i međunarodnim laboratorijima odvija se u svrhu unapređenja analiza. Niz akreditiranih metoda iz fiksnog i fleksibilnog područja (Potvrda i prilog potvrdi o akreditaciji) odobren je od strane Hrvatske akreditacijske agencije. Mogućnost proširenja akreditiranog područja odvija se u skladu s potrebama korisnika naših usluga i stručnom procjenom djelatnika.
Služba za zdravstvenu ekologiju svoju djelatnost provodi putem ispitivanja zdravstvene ispravnosti i kvalitete uzoraka hrane i predmeta opće uporabe te drugih uzoraka iz okoliša (voda, zrak, tlo, otpad, otpadne vode), radi prevencije, praćenja i unapređenja zdravlja građana i očuvanja okoliša.
Laboratoriji Službe uključeni su u znanstveno-istraživačke projekte, godišnje monitoringe Ministarstva zdravstva, Agencije za hranu i poljoprivredu (HAPIH) i Gradskog ureda za zdravlje grada Zagreba i dio su nastavne baze Zdravstvenog veleučilišta Zagreb i Sveučilišta u Botswani.
Nenajavljena dostava uzoraka moguća je od 8:00 – 13:00 u centralnom prijemu uzoraka. Za dostavu izvan predviđenog vremena molim obratiti se na prethodno navedene kontakt podatke.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Sonja Tolić, dipl. ing. kem. (sonja.tolic@stampar.hr)
Odjel obavlja mikrobiološka i fizikalno-kemijska ispitivanja voda sukladno važećim propisima i propisanim i normiranim metodama.
Usluge Odjela uključuju uzorkovanje i ispitivanje vode za ljudsku potrošnju, površinskih, podzemnih i otpadnih voda i sanitarno-higijenska ispitivanja vodoopskrbnih objekata i sustava (ili njihovih dijelova). Također se ispituju izvorske, mineralne i stolne vode, oborinske, tehnološke, rashladne i druge vrste voda za posebne namjene. Na temelju dobivenih rezultata ispitivanja daje se stručno mišljenje i zaključak o zdravstvenoj ispravnosti vode za ljudsku potrošnju i bazenskih voda, kakvoći mora i kopnenih voda te o ekološkom stanju površinskih, priobalnih i podzemnih voda. Osim provođenja ispitivanja, Odjel sudjeluje i u monitoringu, izradi stručnih izvješća, elaborata i studija iz djelokruga rada.
Odjel izvodi poslove na uvođenju novih analitičkih postupaka vezanih uz nove analitičke tehnike, uvodi nove metode, priprema dokumentaciju vezanu uz akreditaciju laboratorija prema HRN EN ISO/IEC 17025 te prati područje hrvatske legislative.
Voditeljica Laboratorija: Josipa Kosić-Vukšić, dipl. ing.
U laboratoriju se provode fizikalno-kemijska ispitivanja pitkih, bazenskih i površinskih voda sukladno važećim zakonima, propisima i standardiziranim metodama, te provode analize slijedećih parametara:
- osnovni fizikalno-kemijski pokazatelji (pH, elektrovodljivost, oksidativnost, tvrdoća, ioni i sl.);
- metali (Zn, Cr, Mn, Cu, Cd, Ni, Pb);
- lakohlapivi halogenirani ugljikovodici (kloroform, dibromklormetan i sl.);
- aromatski ugljikovodici (BTEX);
- adsorptivni organski halogeni (AOX);
- ukupni i otopljeni organski ugljik (TOC/DOC);
- organoklorni i organofosforni pesticidi;
- triazinski i ostali herbicidi;
- poliklorirani bifenili (PCB);
- policiklički aromatski ugljikovodici (PAH);
- fenoli, ukupna i mineralna ulja;
- anionski, neionski i kationski detergenti i
- ftalati.
Laboratorij provodi postupke, priprema dokumentaciju i ostale poslove vezano uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Voditeljica Laboratorija: Vesna Šušnjara, dipl. sanit. ing
U laboratoriju se provode mikrobiološka ispitivanja svih vrsta voda sukladno važećim zakonima, propisima i standardiziranim metodama te se provode analize sljedećih parametara:
- ukupni koliformi/koliformne bakterije;
- fekalni koliformi;
- Escherichia coli;
- crijevni enterokoki (fekalni streptokoki);
- Pseudomonas aeruginosa;
- ukupan broj mikroorganizama - broj kolonija kod 36 °C, 37 °C i 22 °C;
- Clostridium perfringens (uključujući spore);
- spore sulfitoreducirajućih klostridija;
- sulfitreducirajuće klostridije;
- Salmonella;
- Citrobacter;
- Klebsiella;
- Shigella;
- Proteus;
- kvasci;
- plijesni;
- Legionella i
- virusi.
Osim ispitivanja vodenih matriksa, provode se i analize mulja, tla i biološkog otpada za parametre:
- Escherichia coli i
- Salmonella.
U laboratoriju se provode postupci, priprema dokumentacija i obavljaju ostali poslovi vezano za sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Laboratorij je akreditiran za 14 ispitnih metoda za analize voda te za dvije metode za analize mulja, tla i biološkog otpada.
Voditeljica Laboratorija: Klaudija Tomić Kranjc, dipl. ing. kem.
U laboratoriju se provode mikrobiološka i fizikalno-kemijska ispitivanja otpadnih voda sukladno važećim zakonima, propisima i standardiziranim metodama, te se provode analize slijedećih parametara:
- osnovni fizikalno-kemijski pokazatelji (pH, elektrovodljivost, KPK, BPK, tvrdoća, ioni, dušik i sl.);
- metali (Zn, Cr, Mn, Cu, Cd, Ni, Pb);
- lakohlapivi halogenirani ugljikovodici (kloroform, dibromklormetan i sl.);
- aromatski ugljikovodici (BTEX);
- adsorptivni organski halogeni (AOX);
- ukupni i otopljeni organski ugljik (TOC/DOC);
- organoklorni i organofosforni pesticidi;
- triazinski i ostali herbicidi;
- poliklorirani bifenili (PCB) i trefenili (PCT);
- policiklički aromatski ugljikovodici (PAH);
- fenoli, ukupna i mineralna ulja;
- anionski, neionski i kationski detergenti i
- makrolidni antibiotici (Azitromicin, Eritromicin).
Laboratorij provodi postupke, priprema dokumentaciju i ostale poslove vezano uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Voditelj Laboratorija: Božidar Halambek, ing. građ.
Poslovi Laboratorija obuhvaćaju preglede i ispitivanja vodonepropusnosti kanalizacijskih cjevovoda i kanala (kolektora), ispitivanja uređaja za pohranu vode sabirnih jama, bazena i uljnih jama. Provode se ispitivanja separatora, taložnica, bazena i sl. u svrhu dobivanja MTU, uporabnih dozvola i sl. Provode se pregledi uređaja za vodoopskrbu s prijedlogom mjera sanacije – sanitarno-tehnička obrada zdenaca i dezinfekcija (hiperkloriranje i kloriranje).
Laboratorij provodi i sanitarnu pripremu pijezometara i crpljenje u svrhu uzimanja uzoraka, te mjerenja protoka otpadnih voda kao prilog dokumentaciji za vodopravnu dozvolu i sl. Sastavni dio djelatnosti predstavlja i dezinfekcija novih ili saniranih vodovodnih instalacija i magistralnih vodova, cisterni, auto cisterni i sl. Izrađuju se atesti za dobivanje Vodopravne dozvole, te poslovi izdavanja sanitarno-tehničkih uvjeta za izvedbu sistema odvodnje i pročišćavanja otpadnih voda prije izgradnje potencijalnih zagađivača okoliša.
Djelatnici laboratorija sudjeluju u poslovima izrade studije utjecaja na okoliš, poslovima snimanja higijenskih prilika stanovništva određenog područja (naselja, regija) i izdaju stručna mišljenja na dostavljenu tehničku dokumentaciju (vodovod, odvodnja, uređaji).
Laboratorij provodi postupke, priprema dokumentaciju i ostale poslove vezano uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Ovlaštenja
Službeni laboratorij prema Rješenju Ministarstva zdravstva za provođenje monitoringa i drugih službenih kontrola vode za ljudsku potrošnju te ispitivanja zdravstvene ispravnosti vode za ljudsku potrošnju u građevinama prije izdavanja uporabne dozvole, Klasa: UP/I-541-03/21-02/22, Ur.broj: 534-03-3-2/6-21-4 od 11. veljače 2021. godine.
Službeni laboratorij prema Rješenju Ministarstva poljoprivrede za uzorkovanje i ispitivanje hrane, hrane za životinje, ispitivanje prirodne mineralne, stolne i izvorske vode, Klasa: UP/I-322-01/18-01/42, Ur.broj: 525-10/0538-20-5 od 20. siječnja 2020. godine.
Ovlašteni laboratorij Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja za uzimanje uzoraka i ispitivanje voda, prema Rješenju o ispunjenju posebnih uvjeta, Klasa: UP/I-325-07/22-02/01, Ur.broj: 517-09-1-2-1-22-3 od 06. lipnja 2022. godine.
Voditelj Odjela: dr. sc. Dario Lasić, dipl. ing.
U Odjelu se vrši ocjena zdravstvene ispravnosti i kvalitete hrane, predmeta opće uporabe i predmeta široke potrošnje prema zakonskim propisima, ali i drugim propisima ovisno o zahtjevu naručitelja.
Odjel surađuje s inspekcijskim službama za potrebe službenih kontrola i državnog monitoringa kao službeni laboratorij. Također, putem Ugovora o međusobnoj suradnji ili putem narudžbi surađuje sa svim zainteresiranim stranama koje imaju potrebu za analizama iz područja rada ovoga Odjela.
Na zahtjev korisnika, a u skladu s važećom zakonskom legislativom (Uredba / Direktiva / Preporuka EU / Pravilnik) Odjel obavlja potrebna ispitivanja u svrhu provjere zdravstvene ispravnosti, odnosno sukladnosti prehrambenih proizvoda i predmeta opće uporabe.
U skladu za postojećim propisima izrađuje prijedlog deklaracije za sve vrste hrane i predmete opće uporabe. Djelatnici Odjela provode uzorkovanje originalno i ne originalno pakirane hrane, gotovih obroka hrane, predmeta široke potrošnje i predmeta koji dolaze u neposredan kontakt s hranom.
Za većinu metoda za analizu hrane i predmeta opće uporabe i za uzorkovanje uzoraka, Odjel je akreditiran sukladno Normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Na Odjelu se vrše ispitivanja hrane i hrane za životinje, a obuhvaća analiziranje svih vrsta namirnica, uključujući i alkoholna pića te sirovine i aditive koji se koriste tijekom procesa proizvodnje prehrambenih proizvoda. Analize se provode sukladno zakonskim propisima i podzakonskim aktima:
zakonska regulativa u vezi s hranom (Hrvatska agencija za hranu),
zakonska regulativa poljoprivrede i tržišta (Ministarstvo poljoprivrede),
te proizvođačkim specifikacijama proizvoda, koristeći propisane metode.
Ispitivanje hrane i hrane za životinje obuhvaća analiziranje svih vrsta namirnica, uključujući i alkoholna pića te sirovine i aditive koji se koriste tijekom procesa proizvodnje prehrambenih proizvoda. Analize se provode sukladno zakonskim propisima i podzakonskim aktima (zakonska regulativa u vezi s hranom (Hrvatska agencija za hranu), zakonska regulativa poljoprivrede i tržišta (Ministarstvo poljoprivrede), uredbe EU (Ministarstvo zdravlja)), EU baze za MDK ostataka pesticida te proizvođačkim specifikacijama proizvoda, koristeći propisane metode.
Obrasce za ugovaranje usluga možete preuzeti ovdje.
Voditeljica Laboratorija: Sonja Serdar, dipl. ing.
Djelatnost Laboratorija je ispitivanje hrane i hrane za životinje, a obuhvaća analiziranje svih vrsta namirnica, uključujući i alkoholna pića te sirovine i aditive koji se koriste tijekom procesa proizvodnje prehrambenih proizvoda. Analize se provode sukladno zakonskim propisima i podzakonskim aktima (zakonska regulativa u vezi s hranom (Hrvatska agencija za hranu), zakonska regulativa poljoprivrede i tržišta (Ministarstvo poljoprivrede), uredbe EU (Ministarstvo zdravlja), EU baze za MDK ostataka pesticida te proizvođačkim specifikacijama proizvoda, koristeći propisane metode.
Standardi kvalitete koji su propisani primarno nacionalnom legislativom, uključuju klasifikaciju i kategorizaciju hrane, fizikalno-kemijska, senzorska svojstva, nutritivni sastav hrane, ispitivanje sirovina, dodataka i drugih tvari koje se upotrebljavaju u proizvodnji i preradi hrane, uključujući i dodatne zahtjeve označivanja hrane.
Jednako tako, ispitivanja se vrše u dodacima prehrani i hrani za posebne medicinske potrebe, što uključuje i ispitivanje na prisutnost nekih zabranjenih farmakološki aktivnih supstanci. U zadnje vrijeme sve su više tražena analiza prisutnosti alergena u hrani koji su na popisu uredbe o informiranju potrošača o hrani.
Obrazac za ugovaranje usluga možete preuzeti ovdje.
Voditeljica Laboratorija: dr. sc. Lidija Barušić, dipl. ing.
Djelatnost Laboratorija je ispitivanje materijala i proizvoda koji dolaze u neposredan dodir s hranom (ambalaža, posuđe, pribor, oprema i uređaji za hranu), predmeta i materijala koji dolaze u neposredan dodir s vodom za piće (armature za vodu za piće, cijevi, premazi za bazene i spremnike za vodu za piće), te proizvoda namijenjenih dojenčadi i djeci mlađoj od tri godine za olakšavanje hranjenja, sisanja, umirivanja i spavanja (dude varalice, nastavci za bočice za hranjenje, grizalice i sl.). U sklopu laboratorija se ispituje i ispravnost deterdženata prema Uredbi o deterdžentima, te tumače nalazi kemijskih migracijskih testova u skladu s međunarodnim i nacionalnim propisima i stručnim smjernicama.
Uredba o deterdžentima
Uredba (EZ-a) br. 648/2004 Europskog parlamenta i vijeća o deterdžentima
Zakonska regulativa i stručne smjernice
Zakon o predmetima opće uporabe
Zakon o materijalima i predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom
Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti materijala i predmeta koji dolaze u neposredan dodir s hranom
(1.) EU legislativa za predmete koji dolaze u neposredan dodir s hranom
(2.) EU Legislativa za predmete koji dolaze u neposredan dodir s hranom
Obrazac za ugovaranje usluga možete preuzeti ovdje.
Voditeljica Laboratorija: dr. sc. Lidija Barušić, dipl. ing.
Djelatnost Laboratorija određena je Zakonom o predmetima opće uporabe (NN 39/13), a obuhvaća uvjete koje vezano za zdravstvenu ispravnost, odnosno sukladnost moraju ispunjavati predmeti široke potrošnje prije stavljanja na tržište.
Predmeti široke potrošnje podrazumijevaju:
- posuđe, pribor, opremu i uređaje za proizvodnju predmeta opće uporabe;
- ambalažu za predmete opće uporabe;
- dječje igračke, uključujući proizvode namijenjene dojenčadi i djeci mlađoj od tri godine za olakšavanje hranjenja, sisanja, umirivanja i spavanja;
- kozmetičke proizvode sukladno EU uredbi br. 1223/2009;
- duhan, duhanski proizvodi i pribor za pušenje (pribor koji pri pušenju dolazi u dodir s ustima i usnom šupljinom: lula i cigaretnik – usnik);
- određeni predmeti i sredstva koja pri uporabi dolaze u neposredan dodir s kožom i/ili sluznicom, uključujući i proizvode za zabavu odraslih i predmete za ukrašavanje lica i tijela (npr. tatoo, piercing i trajna šminka) i imitacija nakita i
- proizvodi koji u primjeni dolaze u dodir s kožom i/ili sluznicama, a sadrže zdravstvene tvrdnje, posebnu namjenu, ograničeni način primjene i specifična upozorenja.
Zahtjev za analizu zdravstvene ispravnosti/sukladnosti
Igračke
Sigurnost igračaka na području Republike Hrvatske provodi se sukladno Zakonu o predmetima opće uporabe, EU direktivi o sigurnosti igračaka 2009/48/EZ koja je u potpunosti prenesena u Pravilnik o sigurnosti igračaka (NN 02/11), njegovim izmjenama i nadopunama (NN 85/12) i ostalim zakonskim aktima. Navedeno zakonodavstvo propisuje bitne sigurnosne zahtjeve za igračke, uključujući posebne sigurnosne zahtjeve u pogledu njihovih fizičkih i mehaničkih svojstava, zapaljivosti, kemijskih svojstava, električnih svojstava, higijene i čistoće te radioaktivnosti. Igračke koje se stavljaju na tržište trebale bi biti sukladne primjenjivim propisima radi zaštite zdravlja i sigurnosti potrošača, te uz Izjavu o sukladnosti (Declaration of Conformity) biti označene oznakom sukladnosti CE.
Za potrebe sukladnosti igračaka Laboratorij za predmete široke potrošnje izvodi sljedeće analize:
- određivanje mehaničkih i fizikalnih svojstava prema HRN EN 71-1:2011;
- određivanje otpuštanja određenih elemenata u skladu s zahtjevima norme HRN EN 71-3:2013 (aluminija, antimona, arsena, barija, bora, kadmija, kroma (III i VI), kobalta, bakra, olova, mangana, žive, nikla, selena, stroncija, kositra, cinka i organskih spojeva kositra) u tri kategorije materijala i
- određivanje kemijskih komponenti prema zahtjevima relevantnih normi (HRN EN 71-4...12) i REACH Uredbi br. 1907/2006/EZ (ftalati, PAH-ovi, azo-bojila, formaldehid, primarni aromatski amini, N-Nitrozamine i prekursori nitrozamina, bisfenol A, acetofenon, benzen, toluen i dr.).
Ostali zakonski akti u vezi sa sigurnošću igračaka
Kozmetički proizvodi
Ocjena zdravstvene ispravnost i kvalitete kozmetičkih proizvoda vrši se u skladu s u skladu sa važećom zakonskom regulativom, načelima dobre laboratorijske prakse i propisima za kemikalije. Posebna pozornost pridaje se proizvodima namijenjenima djeci mlađoj od tri godine i proizvodima za vanjsku intimnu njegu.
Zakonska regulativa u vezi s kozmetičkim proizvodima
EU Direktiva 76/768/EEC
Uredba Komisije (EU) br. 658/2013 donesena 10. srpnja 2013. o izmjeni priloga II. i III. Uredbi o kozmetičkim proizvodima (EZ) br. 1223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća
Provedbena odluka Komisije o Smjernicama za primjenu Priloga I. Uredbi (EZ) o kozmetičkim proizvodima br. 1223/2009 Europskog parlamenta i Vijeća donesena 25. studenoga 2013. godine
Obrazac za ugovaranje usluga možete preuzeti ovdje.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Ivančica Kovaček, dr. med., spec.med, mikrob. s parasit.
Odjel se bavi ispitivanjima hrane, predmeta opće uporabe i okolišnih uzoraka obzirom na mikrobiološke pokazatelje sukladno važećim propisima. Rade se ispitivanja hrane, briseva čistih površina, suđa, pribora i ruku u objektima pod sanitarnim nadzorom, kozmetike, predmeta koji dolaze u kontakt s kožom i sluznicom, predmeta koji dolaze u kontakt s hranom, provjera zadanih higijenskih pokazatelja u procesu proizvodnje, provjera čišćenja klima uređaja i okolišnih uzoraka. Odjel se bavi i ispitivanjima trajnosti i stabilnosti određenih proizvoda te otpornosti na kontaminaciju, ispitivanjima na prisutnost nekih alergena u hrani kao celer i tragova strane DNA (konjetina i svinjetina). Rade se i molekularna ispitivanja (RT-PCR) prisutnosti SARS-CoV-2 iz uzoraka okoliša.
Odjel surađuje s inspekcijskim službama za potrebe službenih kontrola i državnog monitoringa kao službeni laboratorij te sudjeluje u provođenju monitoringa koje provodi lokalna uprava.
U slučaju problema u procesu proizvodnje i sumnje na mikrobiološku kontaminaciju Odjel na zahtjev radi savjetovanje i ispitivanje mogućih izvora kontaminacije. Odjel sklapa Ugovore o međusobnoj suradnji ili putem zahtjeva za ispitivanje/narudžbe surađuje sa zainteresiranim strankama.
Unutar Odjela poslovi su grupirani po laboratorijima:
Voditelj Laboratorija: Zdenko Mlinar, dipl. ing., univ. spec. techn. aliment.
Laboratorij radi mikrobiološke analize hrane sukladno važećoj zakonskoj regulativi. Ispitivanja se rade standardnim metodama ispitivanja baziranih na kultivaciji mikroorganizama.
Djelatnost laboratorija obuhvaća uzorke iz različitih faza proizvodnje, pripreme i distrubucije uključujući uzorke briseva, otisaka i krpica, kao i specifična ispitivanja različitim tehnikama – određivanje aktiviteta vode (aw), određivanje/verifikacija trajnosti proizvoda, detekcija patogena, alergena i vrsta mesa (food fraud) molekularnim tehnikama Real-Time PCR uređajem.
Temeljem dobivenih rezultata daje se ocjena o sukladnosti rezultata ispitivanja s važećim zakonskim propisima i/ili specifikacijama. Jednako tako, prema potrebi, daje se i tumačenje rezultata ukoliko nije moguće jednoznačno tumačiti zakonske propise ili propisa nema.
Voditeljica Laboratorija: mr.sc. Ivona Majić, dipl.ing
Laboratorij radi mikrobiološke analize predmeta opće uporabe – kozmetike (kozmetika s posebnom namjenom, „Challenge test“ - vrednovanje antimikrobne zaštite kozmetičkih proizvoda), ispitivanje djelotvornosti dezinficijensa, predmeta opće uporabe koji dolaze u neposredan dodir s hranom i kožom, okolišnih uzoraka unutarnjeg i vanjskog zraka životnog i radnog okoliša (određivanje ukupnog broja mikroorganizama i plijesni metodama brisa i impakcije), određivanje patogena (Salmonella spp., Shigella spp., Escherichia coli i Campylobacter spp.) u mulju i ispitivanje uzoraka obrađenog medicinskog otpada.
Temeljem dobivenih rezultata daje se ocjena o sukladnosti rezultata ispitivanja s važećim zakonskim propisima i/ili specifikacijama. Jednako tako, prema potrebi, daje se i tumačenje rezultata ukoliko nije moguće jednoznačno tumačiti zakonske propise ili propisa nema.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Ivana Hrga, dipl. ing.
Odjel izvodi analize, ispitivanja i ocjenu sukladnosti životnog i radnog okoliša. Odjel posjeduje ovlaštenja od strane nadležnih Ministarstava te obavlja djelatnosti u skladu s važećim Pravilnicima.
Voditelj Laboratorija: Marko Marić, dipl.ing.el.
Glavna djelatnost laboratorija odnosi se na ispitivanja radnog okoliša koja uključuju ispitivanja fizikalnih, kemijskih i bioloških štetnosti u radnom i životnom okolišu, pregled i ispitivanja radne opreme, ispitivanja ispravnosti niskonaponskih električnih instalacija, ispitivanja sustava zaštite od djelovanja munje, ispitivanja ventilacijskih sustava, mjerenja onečišćenja zraka, praćenja (monitoring) kvalitete zraka s vlastitom automatskom mjernom postajom i senzorima za praćenje kvalitete zraka uz određivanje indeksa kvalitete zraka (IKZ), određivanja ukupne taložne tvari (UTT) u zraku i određivanja količina arsena (As), kadmija (Cd), olova (Pb), nikla (Ni), talija (Tl) i žive (Hg) u ukupnoj taložnoj tvari (UTT), mjerenja osnovnog i specifičnog sastava i emisija odlagališnog plina koja uključuju mjerenja koncentracija metana (CH4), ugljikovog dioksida (CO2), kisika (O2), vodika (H2), sumporovodika (H2S) i amonijaka (NH3) na aktivnim i zatvorenim odlagalištima otpada. Laboratorij vrši i izradu procjene rizika te osposobljavanja radnika za rad na siguran način, za zaštitu od požara i osposobljavanja ovlaštenika poslodavca.
Laboratorij provodi postupke, priprema dokumentaciju i ostale poslove vezano uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Laboratorij provodi Program „Ekološka karta Grada Zagreba“.
Voditeljica Laboratorija: dr. sc. Barbara Stjepanović, dipl. ing.
Osnovna djelatnost Laboratorija obuhvaća analize alergene peludi u zraku u svrhu pravovremenog informiranja građanstva u obliku alergijskog semafora putem medija (web, televizijske i radio emisije, dnevne tiskovine). Na temelju jednogodišnjeg praćenja dinamike alergene peludi izrađuje peludni kalendar.
U sklopu programa „Europskog tjedna mobilnosti“ i akcije „Zagreb bez ambrozije“ provodi edukaciju građanstva, djece predškolske i školske dobi o tipovima alergene peludi s posebnim naglaskom na invazivnu biljku ambroziju.
Laboratorij koordinira izradom “Peludne prognoze za Hrvatsku” u suradnji s mrežom zavoda za javno zdravstvo i Plivazdravlje (stampar.hr., plivazdravlje.hr).
Suradnjom Laboratorija i Plivazdravlje razvijena je mobilna aplikacija "Peludna prognoza". Brojčani prikaz razine koncentracije alergene peludi u zraku (vizualno-analogna skala) je osmišljen nadstandard razvijen od PlivaHrvatska u suradnji s Laboratorijem kao sredstvo pomoći u prevenciji i suzbijanju alergoloških posljedica. Aplikacija Peludna prognoza je besplatna i dostupna svim korisnicima pametnih telefona s iOS i Android operativnim sustavima. Aplikaciju je moguće preuzeti putem Google Playa za uređaje s Android operativnim sustavom i App Storea za uređaje s iOS operativnim sustavom.
Laboratorij koordinira izradom “Biometeorološke prognoze” u suradnji s Državnim hidrometeorološkim zavodom i Klinikom za psihijatriju Vrapče u svrhu pravovremenog informiranja javnosti o atmosferskim prilikama i njihovim promjenama te utjecaju određenih vrsta i koncentracija peludi u zraku na zdravstveno stanje stanovništva.
Laboratorij je član europskih aerobioloških udruženja, mreža i podatkovnih baza:
- European Aeroallergen Network (EAN),
- European pollen information (EPI),
- European Aerobiology Society (EAS),
- International Association for Aerobiology (IAA),
- RNSA-MEDAERONET (www.pollens.fr/medaeronet) i
- R-PAS (Ragweed Pollen Alarm System).
Laboratorij sudjeluje u kontroli kvalitete (Quality Control) aerobioloških uzoraka zraka u organizaciji European Aeroallergen Network (EAN) i European Aerobiology Society (EAS).
Uloga nacionalnoga COST koordinatora za Hrvatsku u suradnji s Agronomskim fakultetom i Prirodoslovno-matematičkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu za:
• EU COST akcija ES0603 “Assessment of production, release, distribution and health impact of allergenic pollen in Europe (EUPOL)” i
• COST FA1203 „Sustainable management of Ambrosia artemisiifolia in Europe (SMARTER)“.
Laboratorij na zahtjev stranke analizira zastupljenost spora prisutnih u zatvorenom prostoru npr. sportskih dvorana, plivališta, uredskih prostorija, stambenih prostora i dr. („indoor“ spore).
Provodi analize sadržaja peludi suspendiranog u medu (melisopalinološke analize) s ciljem utvrđivanja kvalitete i geobotaničkoga podrijetla ovog pčelinjeg proizvoda.
Laboratorij provodi nastavu u suradnji s Prirodoslovno-matematičkim fakultetom i Agronomskim fakultetom.
Laboratorij provodi postupke, priprema dokumentaciju i ostale poslove vezano uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Laboratorij provodi Program „Ekološka karta Grada Zagreba“.
Laboratorij u suradnji s Državnim hidrometeorološkim zavodom sudjeluje u provedbi Programa EUMETNET-a „AutoPollen“.
Voditeljica Laboratorija: dr.sc. Mirela Jukić, dipl. ing.
Laboratorij za tlo i otpad bavi se ispitivanjima fizikalno-kemijskih svojstava otpada, tla i muljeva u svrhu određivanja načina zbrinjavanja, odnosno uporabe prema propisima koji reguliraju područje otpada. Fizikalno-kemijska ispitivanja podrazumijevaju ispitivanja svojstava otpada iz raznih industrija i proizvodnih djelatnosti kao i tla u svrhu određivanja načina zbrinjavanja (trajno odlaganje, termička obrada i kemijsko-fizikalna obrada), odnosno uporabe/oporabe prema važećim zakonskim aktima. Na zahtjev naručitelja rade se i posebne analize koje uključuju posebne parametre.
Svaki otpad ima svoga vlasnika koji je sukladno zakonskim propisima odgovoran za ispravno postupanje sa svojim otpadom, a odgovornim postupanjem s otpadom osigurava se zdravlje ljudi i okoliša.
Laboratorij provodi postupke, priprema dokumentaciju i ostale poslove vezano uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Voditeljica Laboratorija: mr. sc. Lea Ulm, prof. biolog. i kem.
Rad Laboratorija uključuje ekotoksikološka ispitivanja površinskih, podzemnih ili otpadnih voda te kemijskih pripravaka i predmeta opće uporabe. Ispitivanja se provode na odabranim testnim organizmima normiranim i akreditiranim metodama.
U Laboratoriju se izvode i testovi biološke razgradnje različitih kemijskih pripravaka i proizvoda koji nakon primjene završavaju u vodenim ekosustavima. Analize obuhvaćaju širok spektar proizvoda, od onih koji se koriste u kućanstvu i za osobnu higijenu, do industrijskih sredstava za pranje i čišćenje, različitih industrijskih sredstava za podmazivanje, kao i sredstava za sanaciju onečišćene vode ili zemlje.
Poslovi laboratorija uključuju i procjene utjecaja pojedinih kemijskih tvari na biljne i životinjske organizme vodenog ekosustava.
Ekotoksikološka ispitivanja
Ekotoksikološka ispitivanja provode se na organizmima Daphnia magna (vodenbuha) i Pseudokirchneriella subcapitata (jednostanična slatkovodna alga), a u svrhu procjene utjecaja ispitivanog uzorka na organizme vodenog ekosustava.
Ispitivanja se provode normiranim i akreditiranim metodama.
HRN EN ISO 6341:2013 Određivanje inhibicije pokretljivosti Daphnia magna Straus (Cladocera, Crustacea) – Test akutne toksičnosti
HRN EN ISO 8692:2012 Ispitivanje inhibicije slatkovodnih alga s jednostaničnim zelenim algama
Ispitivanja biološke razgradnje
Analizom biološke razgradnje dobivamo podatak koliko se organske tvari u ispitivanom uzorku razgradilo do konačnih produkata (CO2 i vode) tijekom trajanja testa (28 dana). Ako je uzorak biološki razgradiv predstavljat će „manju prijetnju“ za vodeni okoliš jer se ne očekuje njegova akumulacija.
Biološka razgradnja deterdženata ili njihovih površinski aktivnih tvari radi se kao jedna od analiza zdravstvene ispravnosti deterdženata i u nadležnosti je Ministarstva zdravstva.
Ispitivanja se također provode normiranim i akreditiranim metodama.
HRN EN ISO 9439:2000 Procjena potpune aerobne biološke razgradnje organskih tvari u vodi – Metoda određivanja nastalog ugljikova dioksida
HRN EN ISO 10707:2000 Procjena potpune aerobne biološke razgradnje organskih tvari u vodi – Metoda određivanja biokemijske potrošnje kisika (test u zatvorenim bocama)
Laboratorij provodi postupke, priprema dokumentaciju i ostale poslove vezane uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Laboratorij provodi Program „Ekološka karta Grada Zagreba“.
Laboratorij za ekotoksikologiju surađuje sa sljedećim institucijama:
Prirodoslovno-matematički fakultet
Farmaceutsko-biokemijski fakultet
Zdravstveno veleučilište
Institut „Ruđer Bošković“
Institut za medicinska istraživanja i medicinu rada
Voditelj Odjela: dr.sc. Martina Ivešić, dipl.ing.
Odjel za zajedničke i potvrdne analitičke metode uključuje pet laboratorija: Laboratorij za tekućinsku kromatografiju i spektrometriju masa, Laboratorij za plinsku kromatografiju i spektrometriju masa, Laboratorij za atomsku spektroskopiju i spektrometriju masa, Laboratorij za pesticide te Referentni laboratorij za mikotoksine u hrani i hrani za životinje, a djelatnost je najviše vezana uz poslove i suradnju s ostalim odjelima Službe za zaštitu okoliša i zdravstvenu ekologiju. Pri tome se uglavnom primjenjuju ispitivanja vezana uz provjeru zdravstvene ispravnosti uzoraka vode za piće, hrane i predmeta opće uporabe u skladu s odgovarajućim pravilnicima, a također provedena su i brojna ispitivanja vezana uz otpadne vode, zrak te uz tlo i otpad, posebice vezano uz Pravilnik o zaštiti poljoprivrednog zemljišta od onečišćenja štetnim tvarima.
U suradnji s ostalim odjelima Službe, Odjel za zajedničke i potvrdne analitičke metode uspješno sudjeluje u međulaboratorijskim poredbenim ispitivanjima na međunarodnoj razini organiziranim od strane IFA (Austrija), AquaCheck (Ujedinjeno Kraljevstvo) i FAPAS (Ujedinjeno Kraljevstvo), a također uspješno je proveo postupke akreditacije za brojne vrlo složene analitičke metode, zbog čega se objektivno svrstava među najkvalitetnije u svom djelokrugu, ne samo među zavodima za javno zdravstvo u Hrvatskoj, nego i šire.
Svi Laboratoriji u Odjelu provode postupke, pripremaju dokumentaciju i ostale poslove vezane uz sustav kvalitete sukladno normi HRN EN ISO/IEC 17025.
Voditeljica Laboratorija: dr.sc. Ana Tot, dipl.ing.preh.teh.
Laboratorij za tekućinsku kromatografiju i spektrometriju masa provodi analize herbicida, policikličkih aromatskih ugljikovodika u svim uzorcima iz okoliša (voda, tlo, sediment, otpadne tvari).
Određuje kontaminante (antibiotike, mikotoksine, pesticide i dr.), konzervanse, vitamine, amine, azo-boje u hrani, vodi i predmetima opće uporabe. Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima.
Voditeljica Laboratorija: Ivana Mandić Andačić, dipl. ing. preh. teh.
Laboratorij za plinsku kromatografiju i spektrometriju masa provodi analize lakohlapljivih halogeniranih otapala, organoklornih pesticida i polikloriranih bifenila, aromatskih ugljikovodika, mineralnih ulja, pesticida i drugih organskih spojeva u hrani, predmetima opće uporabe i uzorcima iz okoliša (voda, tlo, otpad, zrak).
Vezano uz identifikaciju i kvantifikaciju ciljanih i nepoznatih mikroorganskih sastojaka provode se analize uzoraka vezanom tehnikom plinski kromatograf – spektrometar masa. Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima.
Voditeljica Laboratorija: Jasenka Šabarić, dipl.ing.spec.univ.ekoing.
Laboratorij za atomsku spektroskopiju i spektrometriju masa provodi analize metala u hrani, hrani za životinje, predmetima koji dolaze u neposredan dodir s hranom i predmetima opće uporabe te uzorcima iz okoliša (voda, otpadna voda, tlo, otpad, zrak). Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima.
Kontakt osoba: dr.sc. Martina Ivešić, dipl.ing.kem.teh.
Referentni laboratorij za mikotoksine surađuje s Referentnim laboratorijem Europske zajednice, koordinira aktivnosti službenih laboratorija u području ovlaštenja, provodi međulaboratorijske usporedbe sa službenim laboratorijima, dostavlja informacije dobivene u Referentnom laboratoriju Europske zajednice ostalima službenim laboratorijima, pruža znanstvenu i tehničku pomoć Ministarstvu u primjeni programa koordinirane kontrole. Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima.
Voditeljica Laboratorija: dr. sc. Gordana Jurak, univ. spec. oecoing.
Referentni laboratorij za pesticide surađuje s Europskim referentnim laboratorijima (EURL), koordinira aktivnosti službenih laboratorija RH u području ovlaštenja, provodi međulaboratorijske usporedbe sa službenim laboratorijima, dostavlja informacije dobivene u Referentnim laboratorijima Europske zajednice ostalima službenim laboratorijima, pruža znanstvenu i tehničku pomoć Ministarstvima u primjeni programa koordinirane kontrole. Referentni laboratorij razvija metode u području određivanja ostataka pesticida te nadzire rad službenih laboratorija i pruža stručnu pomoć službenim laboratorijima.
Referentni laboratorij je ovlašten od strane Ministarstva poljoprivrede za tri područja:
Referentni laboratorij za voće i povrće
Referentni laboratorij za žitarice
Referentni laboratorij za pojedinačne metode (SRM)
Laboratorij se bavi analizama hrane na prisutnost pesticida koristeći plinsku kromatografiju-tandemsku spektrometriju masa (GC-MS/MS), plinsku kromatografiju-spektrometriju masa (GC-MS) i kromatografiju ultra visoke djelotvornosti-tandemsku spektrometriju mase (UPLC-MS/MS). Analize ostatak pesticida obavlja koristeći multirezidulanu metodu (MRM) za identifikaciju i kvantifikaciju pesticida i pojedinačne metode (SRM), a kojima prethodi priprema uzoraka Quechers metodom ili modificiranim Quechers metodama. Također, uvodi i razvija nove metode sukladno zahtjevima tržišta i zakonskim propisima.
Voditeljica Odjela: dr. sc. Matijana Jergović, dr. med., spec. epid. i ekolog.
Odjel procjene rizika (eng. Health risk assessment – HRA) bavi se utvrđivanjem rizika pojave raznih zdravstvenih učinaka zbog izloženosti specifičnim kemijskim spojevima ili ostalim čimbenicima iz okoliša.
Procjena rizika ima zadaću odgovoriti na niz različitih pitanja:
Koji čimbenici iz okoliša mogu štetno utjecati na ljudsko zdravlje?
Koji zdravstveni problemi mogu biti posljedica učinka različitih čimbenika iz okoliša?
Kolika je vjerojatnost razvoja zdravstvenih tegoba radi izlaganja štetnim čimbenicima iz okoliša?
Je li postoji sigurna razina ispod koje čimbenik iz okoliša ne može uzrokovati zdravstvene tegobe?
Kakvu ulogu na utjecaj čimbenika okoliša na zdravlje imaju dob, spol, rasa, genetika, ili već postojeće bolesti?
Imaju li neke osobe veći rizik za razvoj učinka na zdravlje radi mjesta stanovanja, zaposlenja, načina prehrane i slično?
Odgovori na ova i niz drugih pitanja pomažu donositeljima odluka (građanima, stručnjacima, političarima i dr.) da razumiju utjecaj okoliša na ljudsko zdravlje i donose pravovremene i pravilne odluke u skladu s istima.
E-mail:
- danijel.grgec@stampar.hr
- matijana.jergovic@stampar.hr
- ekologija@stampar.hr
Mobitel:
- 385 91 4678 052
- 385 91 46 78 084
Laboratorij je opremljen svom potrebnom opremom za žurno postupanje u izvanrednoj situaciji onečišćenja okoliša, a u svrhu očuvanja zdravlja i života. Djelatnici Laboratorija obučeni su za izvanredne događaje onečišćenja u vremenu od 00:00 do 24:00 sata tijekom cijele godine. Laboratorij surađuje s Uredom za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba (UHS) i s Državnom upravom za zaštitu i spašavanje (DUZS).
Savjeti, hitna uzorkovanja i analize 8:00 - 16:00 - 385 91 4678 052 ili 385 91 46 78 084
Savjeti, hitna uzorkovanja i analize 16:00 - 8:00 - kontakt putem službe 112
Neionizirajuća elektromagnetska zračenja
Što učiniti u slučaju izvanrednog stanja - pitanja i odgovori
Postupanje u slučajevima ekstremnih vremenskih uvjeta




Voditeljica Centra: dr. sc. Adela Krivohlavek, znanstvena suradnica
Centar za sigurnost i kvalitetu hrane je regionalna znanstveno-istraživačka platforma koja omogućava privlačenje vrhunskih znanstvenika, provođenje novih znanstveno-istraživačkih projekata, povećanje broja istraživača koji rade na poboljšanoj IRI infrastrukturi, unapređenje nastavnih aktivnosti Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu te povećanje broja znanstveno-istraživačkih radova.
U Centru se provode znanstvena istraživanja na opremi nabavljenoj u okviru projekta Centar za sigurnost i kvalitetu hrane iz Operativnog programa konkurentnost i kohezija iz Europskog fonda za regionalni razvoj, KK.01.1.1.02.0004.
Centar se nalazi na dvije lokacije, na lokaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar" i lokaciji partnera Agronomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Laboratorij za senzorska svojstva poljoprivrednih prehrambenih proizvoda.
Provođenje znanstveno istraživačkih projekata koji ujedno predstavljaju i ključna područja u kojima će se odvijati aktivnosti Centra:
- Određivanje izvornosti i zemljopisnog podrijetla prehrambenih proizvoda
- Kontrola patvorenosti prehrambenih proizvoda
- Valorizacija i kontrola organske hrane
- Vrednovanje senzornih svojstava hrvatskih izvornih poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda
Popis ključne opreme:
- LC-EA-IRMS (Spektrometar masa za analizu izotopnog omjera s periferijama: tekućinski kromatograf i elementarni analizator)
- LC-MS/MS (tekućinski kromatograf sa spektrometrom masa)
- PICARRO (instrument za određivanje patvorenosti proizvoda)
- LC-ICP/MS (tekućinski kromatograf sa induktivno spregnutom plazmom i spektrometrom masa)
- GC-MS/MS (plinski kromatograf sa spektrometrom masa)
- IC (ionski kromatograf) za analizu aniona i kationa u uzorcima vode
- ASE (instrument za ubrzanu ekstrakciju otapalima)
- Uređaj za ukoncentriravanje + generator dušika
- Mikrovalna pećnica za razaranje uzoraka hrane
- GPC Sustav za pročišćavanje uzoraka s gel-propusnom kolonom
- Mikroskop s kamerom
- Krio mlin
- Vaga na 6 decimala
- Planetarni mlin za tlo
- Centrifuga s velikim brojem okretaja i termostatom okretaja
- Pumpa za crpljenje uzoraka vode s pripadajućom opremom
- Rotavapor
- Inkubator s dvije 60 litarske komore
- Pribor za uzorkovanje tla
- Prijenosni rashladni uređaj
- Frontier NIR + SP10 STD + NIRA Accy + Spectrum Workflow Developer
Izvor: NZJZ „Dr. Andrija Štampar“